dnes
Pátek - jasno
5°C
zítra
Sobota - zatazeno
3°C
pozítří
Neděle - skorojasno
2°C
V Praze v horkých dnech stoupla spotřeba pitné vody, teplé počasí nemá vliv na její kvalitu
Ilustrační foto: archiv

V Praze v horkých dnech stoupla spotřeba pitné vody, teplé počasí nemá vliv na její kvalitu

Spotřeba vody v hlavním městě v těchto parných dnech roste. Ve srovnání s průměrnou denní spotřebou, která v letních měsících dosahuje 320 tisíc m3, nyní Pražané odeberou o 25 tisíc kubíků pitné vody více.

„Metropoli nedostatek vody nehrozí. Rostoucí poptávku jsme schopni bez problémů pokrýt,“ zdůraznil tiskový mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací Tomáš Mrázek. „Kvalita vody je pod přísnou kontrolou a zcela odpovídá všem parametrům podle platné vyhlášky,“ dodal.

Praha je zásobována ze dvou zdrojů – ze 75 procent z úpravny vody Želivka a zbytek dodává úpravna vody v Káraném. Na obou místech jsou dostatečné zásoby vody. „Ani v největších vedrech se nestalo, aby Želivka měla nedostatek vody.

Ta se odebírá z vodní nádrže Švihov z hloubky 33 metrů a horko nemá žádný vliv na její kvalitu,“ sdělil Mrázek. Z Káraného pak proudí do hlavního města směs podzemní a infiltrované vody z Jizery.

Vodárna Kárané zásobuje Prahu již od roku 1914. Třemi výtlačnými řady voda míří do vodojemů Ládví a Flora. Ze Želivky, která je v provozu od roku 1972, voda proudí do Prahy štolovým přivaděčem dlouhým přes padesát kilometrů do vodojemu Jesenice o celkovém objemu 200 000 m3. Praha má k dispozici ještě Podolskou vodárnu, která však vodu do sítě nedodává a slouží jako záložní zdroj.


Další články
Nahoru