dnes
Středa - zatazeno
4°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
8°C
pozítří
Pátek - snih-dest
3°C
V Praze ubylo trestných činů, objasnil se každý čtvrtý. Počet vražd a znásilnění však stoupl
Komu se nelení, tomu se zelení. Policisté loni řešili i mnoho případů související s drogami. Ilustrační foto: Policie ČR

V Praze ubylo trestných činů, objasnil se každý čtvrtý. Počet vražd a znásilnění však stoupl

V Praze loni klesla kriminalita na nejnižší úroveň od roku 1991. Zároveň ale přibylo vražd a jejich objasněnost je nejhorší za poslední roky. Kriminalisté řešili 28 vražd, z nichž 28 procent, tedy osm, neobjasnili.

Pražští policisté loni řešili 71 828 trestných činů, což bylo o 12,4 procenta meziročně méně. Pokles kriminality je dán vyšší srovnávací základnou z roku 2013, kdy páchali trestní činnost i vězni propuštění na svobodu na základě amnestie exprezidenta Václava Klause.

Podle náměstka ředitele pro kriminální službu a vyšetřování Ivana Smékala bylo vyřešeno 25 procent loňských činů, což je nejlepší výsledek od roku 2002. Klesl zejména počet krádeží věcí z aut, kapesních krádeží a vloupání do ostatních objektů, což jsou nejčastější kriminální případy.

Častější jsou krádeže jízdních kol, naopak ubylo odcizených aut. Za deset let se toto číslo snížilo na třetinu, loni jich bylo ukradeno přes 3000.

Mezi znásilněnými bylo 22 dětí!

V Praze roste mravnostní kriminalita, například případů znásilnění bylo loni 129 proti předloňským 88. Podle policie se počet hlášených případů zvýšil zejména kvůli větší informovanosti a práci nevládních organizací. Mezi znásilněnými bylo 22 dětí, šlo zejména o případy v příbuzenstvu.

Nejvíce případů je hlášeno na útvarech v Bartolomějské ulici, na Smíchově a na Jižním Městě. „Nedá se ale říct, že to jsou nebezpečné části," dodal Smékal.

Pachateli jsou nejčastěji (51 procent) lidé s trvalým bydlištěm v Praze. Z krajů přijelo spáchat do metropole trestnou činnost 31 procent pachatelů a zbývajících 14 procent připadá na cizince.

K sedmi dosud nevyřešeným loňským vraždám patří tři taxikáři, z nichž první byl nalezen na konci ledna v Lužické ulici a další dva v dubnu v Uhříněvsi. Dalšími případy jsou únorové vraždy ženy v tramvaji číslo 17 a manželského páru ve Stodůlkách a červnové zastřelení hledače pokladů v Klánovickém lese.

Patří k nim i mrtvé novorozeně nalezené v srpnu v Praze 10. „Na případu pracují desítky lidí, nejen první oddělení,“ sdělil Smékal. Odmítl ovšem sdělit podrobnosti k vyšetřování.

Při nehodách se těžce zranily dvě stovky lidí

Při dopravních nehodách v Praze loni zemřelo 18 lidí, což je o 38 procent méně než předloni. Jde o historicky nejnižší údaj a také nejvýraznější pokles v porovnání s ostatními kraji republiky.

Dopravních nehod ale přibyla čtyři procenta, pražští policisté jich loni řešili 19 306. Těžce zraněno bylo 206 lidí, meziročně o desetinu méně. „V Praze se bourá všude, nelze určit kritické místo," řekl šéf pražské dopravní policie Pavel Švrčula.


Kvůli rukám a hlavě strašidelně vypadající nahý cizinec předvedl půlnoční divadlo na chodbě

29. prosince 2017 ve 20:53

V pátek hodinu po půlnoci bylo přijato na Obvodním ředitelství městské policie Prahy 3 oznámení, že se na Žižkově v ulici Krásova na chodbě v jednom z domů nachází nahý muž.

Další články
Nahoru