Dnes Čtvrtek - prehanky-dest 12°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 3°C
Čtvrtek 4. 3. 2021
Svátek má Stela
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
V Praze ubyla kvůli covidu pětina automobilů, přesto je na některých místech provoz hustší
Snížení automobilové dopravy v Praze je vidět i na počtu aut, které projely Tunelovým komplexem Blanka. Foto: JP

V Praze ubyla kvůli covidu pětina automobilů, přesto je na některých místech provoz hustší

V Praze ubyla v souvislosti s opatřeními proti šíření nemoci covid-19 proti běžnému stavu asi pětina aut. Letos je dosud počet aut projíždějících sledovanými úseky o 17 procent nižší než v loňském roce. Naopak vzrostl podíl pěších, zlepšila se průjezdnost městem a snížila se vytíženost záchytných parkovišť P+R. Údaje vychází z vlastních inženýrských dat Technické správy komunikací, městské společnosti OICT nebo pražského dopravního podniku.

Zatímco jarní vlna koronaviru a s ní související vládní opatření snížili intenzitu automobilové dopravy v pracovní dny o třetinu, podzimní restrikce tak zásadní vliv neměly.

V týdnu následujícím po vyhlášení nouzového stavu v pondělí 5. října se počet aut v centru Prahy snížil o 20 procent, ve vnějším pásmu pak o 13 procent oproti stavu před vypuknutím pandemie. Víkendová čísla, která na jaře ukázala propad automobilové dopravy v centru o polovinu, se v říjnu snížila zhruba o 40 procent.

Mimořádná vládní opatření jednak snížila intenzitu automobilové dopravy v metropoli, ale především významně proměnila způsob, jakým lidé po městě cestují. Veřejnou dopravou se v týdnu od 19. října svezlo jen 28 procent cestujících lidí, což je na celkové skladbě dopravy o 14 procent méně než loni.

„Tito lidé zřejmě z bezpečnostních a hygienických důvodů nově zvolili ke svým cestám raději auto nebo chůzi. Výrazně se zvýšil i počet cyklistů,“ uvedl náměstek primátora a radní pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě).

Vzhledem k tomu, že se cyklistika stala po dalších vládních restrikcích jednou z mála povolených aktivit, zvýšil si i zájem o tento druh dopravy, což potvrdily sčítače na celkem 25 pražských stanovištích.

Díky opatřením a celkově nižšímu počtu aut ve městě se zlepšila i průjezdnost metropolí, kterou TSK ověřuje pomocí měřícího vozidla. I zde se ale najdou výjimky a na některých trasách strávili řidiči více času, než je obvyklé. Šlo například o cesty mezi Barrandovem a Smíchovem nebo z Bubnů na I. P. Pavlova.

Omezení volného pohybu občanů se projevilo například menším využitím záchytných parkovišť. To o víkendu 17. a 18. října kleslo oproti předchozímu víkendu o sedm procentních bodů.

Celkové snížení automobilové dopravy v Praze lze pak dobře vidět i na počtu aut, které projely Tunelovým komplexem Blanka. Po extrémním propadu po jarních vládních restrikcí se během léta vrátila intenzita dopravy na obvyklou úroveň, na podzim už je ale pozorováno podstatné snížení.

Blanku tvoří tři tunely, Bubenečský, Dejvický a Brusnický. Ve všech případech klesl počet projíždějících aut denně zhruba o 10 000. Například nejvytíženějším Dejvickým tunelem loni projelo v průměru více než 95 000 aut denně. Letos jich silničáři naměřili přibližně 85 000 za den. V případě Brusnického je to pak pokles z loňských asi 90 000 na letošních zhruba 80 000 za den.


Po zimní přestávce pokračují práce v Türkově ulici

Včera ve 12:30

Technická správa komunikací (TSK) začne od 15. března 2021 se stavebními pracemi na mostním objektu X699 v ulici Türkova. Práce by měly skončit 31. května 2021.

Úterní nárůst případů covidu v metropoli je dosud čtvrtý nejvyšší

Včera v 11:38

V Praze přibylo v úterý 1990 prokázaných případů covidu-19, o 42 méně než před týdnem. V hlavním městě je to čtvrtý nejhorší výsledek od začátku epidemie loni v březnu. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

V úseku Flora – Náměstí Míru nepojedou tramvaje

2. března 2021 v 15:37

Z důvodu údržby tramvajové trati dochází od pátku 5. března od 20 hodin do neděle 7. března přibližně do 22:30 hodin k obousměrnému přerušení provozu tramvají v úseku Flora – Náměstí Míru.

Pondělních 1441 nakažených v metropoli je o 180 víc než před týdnem

2. března 2021 v 11:54

Laboratoře v Praze prokázaly v pondělí 1441 nových případů nemoci covid-19, což je přibližně o 180 více než před týdnem. Aktuálně nakažených je 18 619 Pražanů. Počet úmrtí s touto nemocí nemocí v hlavním městě dosáhl 1850. Vyplývá to z informací na webu ministerstva...

Na pražskou linku k očkování v pondělí volalo 1514 lidí

2. března 2021 v 11:48

Na novou telefonní linku 800 160 166 k očkování seniorů, kterou spolu s organizací Život 90 provozuje hlavní město, se včera dovolalo 1514 lidí. Většině z nich pomohli operátoři s registrací k očkování v Centrálním rezervačním systému, sdělila ČTK hlavní koordinátorka linky Terezie Šmídová...

Praha 2: Zájem o očkování trvá

2. března 2021 v 11:21

Na infolince Prahy 2 pracovníci linky odbavují jeden telefon za druhým. Zájem o očkování z řad seniorů 75+ převyšuje očekávání. Po úspěšném proočkování zájemců 80+ nyní nastupuje další věková kategorie seniorů 75+, a začíná už i oslovování zájemců...

Další články
Nahoru