Dnes Čtvrtek - polojasno 25°C
Zítra Pátek - zatazeno 26°C
Čtvrtek 25. 7. 2024
Svátek má Jakub
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
V Praze trénuje a hraje Lukáš Jelínek, nejlepší bowlingový reprezentant Česka
Lukáš Jelínek se chce dál zlepšovat a má ambici udržet pozici nejlepšího hráče v Česku. Foto(2x): Jaroslav Lorenc

V Praze trénuje a hraje Lukáš Jelínek, nejlepší bowlingový reprezentant Česka

V osmnácti letech je Lukáš Jelínek reprezentantem v bowlingu. Hráč Xbowling clubu na Praze 9 je podle aktuálního žebříčku nejlepší v zemi. V listopadu spolu se svými kolegy z reprezentace vybojoval v Dubaji historicky první medaili pro Česko na mistrovství světa.

Pravidelně se bowlingu věnuje od svých devíti let. „U tohoto sportu není věková hranice, kdy začít nebo skončit. Hrají i senioři,“ říká. 

Zhruba osmdesát procent úspěchu podle něj hraje v bowlingu psychika. „Když se ti nepodaří hod, máš zhruba jen minutu do dalšího. Během tak krátkého času musíš nezdar vytěsnit z hlavy, aby tě dál neovlivňoval. Každý má způsob, jak toho dosáhnout, i já mám své osvědčené tajné rituály,“ směje se. 

jelinek-bowling-1

Osmnáctiletý reprezentant Lukáš Jelínek

Loni byl úspěšný, přechod z juniorů mezi dospělé se mu vydařil. Na prestižním turnaji Ballmaster Open skončil druhý a na mistrovství světa v Dubaji skončil v soutěži trojic se svými reprezentačními kolegy Jaroslavem Lorencem a Janem Mackem třetí. 

Na celorepublikové úrovni se bowlingu věnuje kolem dvaceti tisíc lidi, z toho je 6400 aktivních registrovaných hráčů. Jelínek by letos rád zůstal na úspěšné vlně jak v mužské reprezentaci, tak mezi kadety, se kterými se může měřit do jednadvaceti let.

„Chci trénovat a zlepšovat se, rád bych zůstal v čele žebříčku. Věřím, že se mi podaří uspět na domácích i zahraničních turnajích,“ svěřuje se. 

Kromě srovnané psychiky podle něj hraje svou roli při bowlingu i fyzička. Proto chodí několikrát týdně do posilovny. Vybral si útulný rodinný podnik K&K Family Fitness pod Vyšehradem. Tam ho trénuje majitel Václav Kváča, který se v minulosti věnovat kulturistice na profesionální úrovni. 

„Chci mít dobrou fyzičku, objem a sílu, což při bowlingu pomáhá. Kvalifikace na turnajích se hraje obvykle na šest her a právě v té šesté je potřeba vytrvat a podat maximální výkon, což je pak znát na výsledku. Proto pro mě má trénink v posilovně svůj význam a přináší to efekt. Kdybych necvičil, tak by ty výsledky nebyly takové,“ říká mladý sportovec. 

jelinek-kvaca

S fitness trenérem Václavem Kváčou. Foto: J. Puci

Podle něj je cvičení dobré i na zpevnění zad, které při bowlingu trpí a řada hráčů s nimi má problém. Stejně jako se zápěstími, koleny nebo rameny. 

Pokud by se někdo chtěl bowlingu věnovat aktivně, je dobré si podle Jelínka zpočátku zaplatit lekce s trenérem, který vysvětlí základní pravidla a postupy a naučí správné technice, díky které lze předejít zraněním. 

A pak chodit aspoň jednou do týdne hrát, nijak to nepřehánět. „Když se do toho pak člověk rozhodne jít, je dobré si po poradě s odborníkem koupit svoji kouli a s ní chodit trénovat,“ radí Jelínek. 

V Praze podle něj už není tolik bowlingových heren, jako v minulosti, ale to není na škodu. Skončily totiž ty horší. „Nemáme tu úroveň heren jako v Americe nebo Skandinávii, kde je bowling hodně populární, ale kvalita je dostačující,“ dodává bowlingový reprezentant Lukáš Jelínek.


Autor: Jan Puci

Malostranský hřbitov zve na vycházku

Dnes v 07:40

Spolek Malostranský hřbitov zve na komentovanou vycházku v sobotu 27. července od 14 hodin. Kromě historie hřbitova se dozvíte také zajímavosti ze života osobností, jejichž výročí si o prázdninách připomínáme.

Vycházka: Olšanskými hřbitovy za osobnostmi 20. století

Včera v 08:50

Komentované procházky hřbitovy přinášejí fascinující historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu i umělecká díla, která hřbitovům dodávají jedinečný charakter. Každá procházka je pečlivě připravena tak, aby přinesla nové poznatky i pohodový čas. Ve středu 31. července se v 14:30...

Olympiáda na míru: Warner Bros. Discovery představila novinky ve svých aplikacích

23. července 2024 ve 13:37

Warner Bros. Discovery na svých streamovacích platformách v Evropě během 19 dnů olympijských her nabídne všech 10 500 sportovců, 762 sportovních utkání, 329 medailových událostí a 3 800 hodin živých přenosů. Novinky v aplikacích, zahrnující časovou osu se záchytnými body pro 15 sportů, upozornění...

Blešák na Radlické

23. července 2024 v 10:46

Blešák na Radlické v neděli 28. července od 12:00 do 18:00 hodin nabídne spoustu pokladů, které si můžete ulovit a odnést domů.

Realitní portál Prahy 1 informuje o aktuálních nabídkách městské části

22. července 2024 ve 13:01

Realitní portál Prahy 1 uveřejňuje všechny záležitosti týkající se nakládání s majetkem svěřeným městské části.

Komentovaná vycházka s Prahou 6: Petřiny

21. července 2024 v 10:14

Sídliště Petřiny má v podstatě tři sídelní celky a patří mezi nejstarší sídliště v Praze. Vycházka v úterý 23. července začíná u pomníku profesora Otto Wichterle a připomínkou jeho neskutečného života.

V Bubenči bude modernizováno veřejné osvětlení

20. července 2024 v 10:52

Koncem července bude v oblasti Bubenče zahájena kompletní obnova veřejného osvětlení. Modernizace přinese úsporu servisních nákladů, sníží spotřebu elektrické energie i množství rušivého osvětlení.

Další články
Nahoru