Dnes Pondělí - jasno 27°C
Zítra Úterý - oblacno 20°C
Pondělí 16. 5. 2022
Svátek má Přemysl
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
V Praze trénuje a hraje Lukáš Jelínek, nejlepší bowlingový reprezentant Česka
Lukáš Jelínek se chce dál zlepšovat a má ambici udržet pozici nejlepšího hráče v Česku. Foto(2x): Jaroslav Lorenc

V Praze trénuje a hraje Lukáš Jelínek, nejlepší bowlingový reprezentant Česka

V osmnácti letech je Lukáš Jelínek reprezentantem v bowlingu. Hráč Xbowling clubu na Praze 9 je podle aktuálního žebříčku nejlepší v zemi. V listopadu spolu se svými kolegy z reprezentace vybojoval v Dubaji historicky první medaili pro Česko na mistrovství světa.

Pravidelně se bowlingu věnuje od svých devíti let. „U tohoto sportu není věková hranice, kdy začít nebo skončit. Hrají i senioři,“ říká. 

Zhruba osmdesát procent úspěchu podle něj hraje v bowlingu psychika. „Když se ti nepodaří hod, máš zhruba jen minutu do dalšího. Během tak krátkého času musíš nezdar vytěsnit z hlavy, aby tě dál neovlivňoval. Každý má způsob, jak toho dosáhnout, i já mám své osvědčené tajné rituály,“ směje se. 

jelinek-bowling-1

Osmnáctiletý reprezentant Lukáš Jelínek

Loni byl úspěšný, přechod z juniorů mezi dospělé se mu vydařil. Na prestižním turnaji Ballmaster Open skončil druhý a na mistrovství světa v Dubaji skončil v soutěži trojic se svými reprezentačními kolegy Jaroslavem Lorencem a Janem Mackem třetí. 

Na celorepublikové úrovni se bowlingu věnuje kolem dvaceti tisíc lidi, z toho je 6400 aktivních registrovaných hráčů. Jelínek by letos rád zůstal na úspěšné vlně jak v mužské reprezentaci, tak mezi kadety, se kterými se může měřit do jednadvaceti let.

„Chci trénovat a zlepšovat se, rád bych zůstal v čele žebříčku. Věřím, že se mi podaří uspět na domácích i zahraničních turnajích,“ svěřuje se. 

Kromě srovnané psychiky podle něj hraje svou roli při bowlingu i fyzička. Proto chodí několikrát týdně do posilovny. Vybral si útulný rodinný podnik K&K Family Fitness pod Vyšehradem. Tam ho trénuje majitel Václav Kváča, který se v minulosti věnovat kulturistice na profesionální úrovni. 

„Chci mít dobrou fyzičku, objem a sílu, což při bowlingu pomáhá. Kvalifikace na turnajích se hraje obvykle na šest her a právě v té šesté je potřeba vytrvat a podat maximální výkon, což je pak znát na výsledku. Proto pro mě má trénink v posilovně svůj význam a přináší to efekt. Kdybych necvičil, tak by ty výsledky nebyly takové,“ říká mladý sportovec. 

jelinek-kvaca

S fitness trenérem Václavem Kváčou. Foto: J. Puci

Podle něj je cvičení dobré i na zpevnění zad, které při bowlingu trpí a řada hráčů s nimi má problém. Stejně jako se zápěstími, koleny nebo rameny. 

Pokud by se někdo chtěl bowlingu věnovat aktivně, je dobré si podle Jelínka zpočátku zaplatit lekce s trenérem, který vysvětlí základní pravidla a postupy a naučí správné technice, díky které lze předejít zraněním. 

A pak chodit aspoň jednou do týdne hrát, nijak to nepřehánět. „Když se do toho pak člověk rozhodne jít, je dobré si po poradě s odborníkem koupit svoji kouli a s ní chodit trénovat,“ radí Jelínek. 

V Praze podle něj už není tolik bowlingových heren, jako v minulosti, ale to není na škodu. Skončily totiž ty horší. „Nemáme tu úroveň heren jako v Americe nebo Skandinávii, kde je bowling hodně populární, ale kvalita je dostačující,“ dodává bowlingový reprezentant Lukáš Jelínek.


Autor: Jan Puci

Virtuálně do světa podzemních labyrintů

Včera v 09:30

Pražské vodovody a kanalizace připravily návštěvníkům nově otevřeného prostoru střechy nové vodní linky ÚČOV Praha na Císařském ostrově informační panely, které kromě informací o historii čistírny a čištění vody v území Trojské kotliny obsahují také QR kód. Když jej návštěvník nasnímá přenese se...

Strážníci slaví 30 let, zvou děti i dospělé

Včera v 08:34

Oslava se koná v sobotu 21. května ve Žlutých lázních. Den s městskou policií začne v 10 hodin.

Setkání nad mapou Prahy 9 na rohu ulic Čihákova a K Moravině

14. května 2022 v 18:22

Další ze setkání představitelů radnice Prahy 9 s obyvateli devítky nad mapou Prahy 9 se koná v úterý 17. května od 16 hodin.

Setkání nad mapou: Podoba bobové dráhy a přilehlé zeleně

14. května 2022 v 05:08

Další setkání s obyvateli devítky nad mapou Prahy 9 se koná ve čtvrtek 19. května v 16 hodin. S představiteli radnice se můžete podělit o nápady, jak zkvalitnit parter bobové dráhy a přilehlé zeleně a přeměnit tak tento prostor podle vašich představ.

Den linky 155 v Holešovicích

13. května 2022 v 19:59

Po dvouleté koronavirové odmlce slaví opět zdravotnické záchranné služby po celé republice naplno Den linky 155. Už tuto neděli, 15. května se ve většině krajů konají akce pro veřejnost, při kterých se velcí i malí návštěvníci seznámí s technikou a vybavením zdravotníků nebo si osvěží postupy při...

Vína a delikatesy v Holešovicích

13. května 2022 v 19:34

Festival vína z celého světa a delikates v sobotu 21. května v Pražské tržnici v Holešovicích. Ochutnáte vína z více jak 15 vinařství nejen z Čech a Slovenska, ale i z Rakouska, Španělska, Francie, Itálie, Portugalska a Argentiny a k tomu i speciality...

Praha 1 zve na krajkářské a řemeslné trhy

13. května 2022 v 19:03

Tradiční trhy ZŠ nám. Curieových a Vzdělávacího spolku uměleckých řemesel Praha v sobotu 14. a v neděli 15. května.

Do Křesla pro hosta usedne Valérie Zawadská

13. května 2022 v 11:17

Valérie Zawadská bude hostem v Lampárně v úterý 24. května.

Praha 15: Den dětí v areálu Na Šancích

13. května 2022 v 07:57

Praha 15 zve v sobotu 28. května ve 14 hodin na Den dětí.

Další články
Nahoru