Dnes Neděle - polojasno -2°C
Zítra Pondělí - oblacno -3°C
Neděle 3. 12. 2023
Svátek má Svatoslav
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
V Praze trénuje a hraje Lukáš Jelínek, nejlepší bowlingový reprezentant Česka
Lukáš Jelínek se chce dál zlepšovat a má ambici udržet pozici nejlepšího hráče v Česku. Foto(2x): Jaroslav Lorenc

V Praze trénuje a hraje Lukáš Jelínek, nejlepší bowlingový reprezentant Česka

V osmnácti letech je Lukáš Jelínek reprezentantem v bowlingu. Hráč Xbowling clubu na Praze 9 je podle aktuálního žebříčku nejlepší v zemi. V listopadu spolu se svými kolegy z reprezentace vybojoval v Dubaji historicky první medaili pro Česko na mistrovství světa.

Pravidelně se bowlingu věnuje od svých devíti let. „U tohoto sportu není věková hranice, kdy začít nebo skončit. Hrají i senioři,“ říká. 

Zhruba osmdesát procent úspěchu podle něj hraje v bowlingu psychika. „Když se ti nepodaří hod, máš zhruba jen minutu do dalšího. Během tak krátkého času musíš nezdar vytěsnit z hlavy, aby tě dál neovlivňoval. Každý má způsob, jak toho dosáhnout, i já mám své osvědčené tajné rituály,“ směje se. 

jelinek-bowling-1

Osmnáctiletý reprezentant Lukáš Jelínek

Loni byl úspěšný, přechod z juniorů mezi dospělé se mu vydařil. Na prestižním turnaji Ballmaster Open skončil druhý a na mistrovství světa v Dubaji skončil v soutěži trojic se svými reprezentačními kolegy Jaroslavem Lorencem a Janem Mackem třetí. 

Na celorepublikové úrovni se bowlingu věnuje kolem dvaceti tisíc lidi, z toho je 6400 aktivních registrovaných hráčů. Jelínek by letos rád zůstal na úspěšné vlně jak v mužské reprezentaci, tak mezi kadety, se kterými se může měřit do jednadvaceti let.

„Chci trénovat a zlepšovat se, rád bych zůstal v čele žebříčku. Věřím, že se mi podaří uspět na domácích i zahraničních turnajích,“ svěřuje se. 

Kromě srovnané psychiky podle něj hraje svou roli při bowlingu i fyzička. Proto chodí několikrát týdně do posilovny. Vybral si útulný rodinný podnik K&K Family Fitness pod Vyšehradem. Tam ho trénuje majitel Václav Kváča, který se v minulosti věnovat kulturistice na profesionální úrovni. 

„Chci mít dobrou fyzičku, objem a sílu, což při bowlingu pomáhá. Kvalifikace na turnajích se hraje obvykle na šest her a právě v té šesté je potřeba vytrvat a podat maximální výkon, což je pak znát na výsledku. Proto pro mě má trénink v posilovně svůj význam a přináší to efekt. Kdybych necvičil, tak by ty výsledky nebyly takové,“ říká mladý sportovec. 

jelinek-kvaca

S fitness trenérem Václavem Kváčou. Foto: J. Puci

Podle něj je cvičení dobré i na zpevnění zad, které při bowlingu trpí a řada hráčů s nimi má problém. Stejně jako se zápěstími, koleny nebo rameny. 

Pokud by se někdo chtěl bowlingu věnovat aktivně, je dobré si podle Jelínka zpočátku zaplatit lekce s trenérem, který vysvětlí základní pravidla a postupy a naučí správné technice, díky které lze předejít zraněním. 

A pak chodit aspoň jednou do týdne hrát, nijak to nepřehánět. „Když se do toho pak člověk rozhodne jít, je dobré si po poradě s odborníkem koupit svoji kouli a s ní chodit trénovat,“ radí Jelínek. 

V Praze podle něj už není tolik bowlingových heren, jako v minulosti, ale to není na škodu. Skončily totiž ty horší. „Nemáme tu úroveň heren jako v Americe nebo Skandinávii, kde je bowling hodně populární, ale kvalita je dostačující,“ dodává bowlingový reprezentant Lukáš Jelínek.


Autor: Jan Puci

Praha 2: Přivítáme bruslařskou sezónu

Včera v 11:48

Prvních 100 návštěvníků Grébovky zahřeje čokoláda, čaj nebo svařené víno zdarma. Bruslařská sezóna startuje ve středu 6. prosince v 17 hodin.

Třicet pět let hasičem a třicet pět let nepřetržitě na jedné stanici

Včera v 06:45

Praha 4 ocenila dlouholetou činnost nadporučíka Jiřího Musila, velitele hasičské stanice číslo 6 v Krči, který zde občanům sloužil 35 let a dnes po dlouhé a věrné službě odchází do civilu.

V Praze 15 se bruslí, vstup je zdarma

1. prosince 2023 v 08:41

Od 1. prosince je pro veřejnost opět otevřeno kluziště při ZŠ Veronské náměstí v Praze 15. Bruslení je zdarma.

Plechárna na Černém Mostě chystá na příští rok novinky

30. listopadu 2023 ve 21:17

V areálu volnočasového centra Plechárna na Černém Mostě se chystá několik novinek. Praha 14 o nich aktuálně informovala na svém webu.

V Praze 8 se bruslí na třech kluzištích

30. listopadu 2023 v 11:05

V pátek 1. prosince se na Osmičce veřejnosti na Ládví otevře třetí a zároveň největší kluziště. Na prvních dvou se už týden bruslí. V Praze 8 jde už o osmou ledovou sezónu na mobilních kluzištích. Letos přibylo několik novinek.

Den otevřených dveří na FEL ČVUT přiblíží studium robotů, multimédií, energetiky či informatiky

29. listopadu 2023 v 07:03

Možnostmi studia nejmodernějších technologií v energetice, elektrotechnice, elektronice, ale i informatice, kybernetice a multimédiích provede středoškoláky a středoškolačky čtveřice tras během Dne otevřených dveří Fakulty elektrotechnické ČVUT. Akce se uskuteční v pátek 1. prosince 2023. Program...

Ice Arena Kateřinky oslaví mezinárodní den bruslení dnem otevřených dveří

29. listopadu 2023 v 06:57

Ice Arena Kateřinky oslaví mezinárodní den bruslení a v neděli 3. prosince pořádá den otevřených dveří. Pro fanoušky krasobruslení, hokeje i rekreačního bruslení bude připraven bohatý program na obou ledových plochách arény.

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 49. týden

27. listopadu 2023 ve 12:20

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Další články
Nahoru