Dnes Úterý - obcasny-dest 13°C
Zítra Středa - obcasny-dest 12°C
Úterý 27. 9. 2022
Svátek má Jonáš
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
V Praze trénuje a hraje Lukáš Jelínek, nejlepší bowlingový reprezentant Česka
Lukáš Jelínek se chce dál zlepšovat a má ambici udržet pozici nejlepšího hráče v Česku. Foto(2x): Jaroslav Lorenc

V Praze trénuje a hraje Lukáš Jelínek, nejlepší bowlingový reprezentant Česka

V osmnácti letech je Lukáš Jelínek reprezentantem v bowlingu. Hráč Xbowling clubu na Praze 9 je podle aktuálního žebříčku nejlepší v zemi. V listopadu spolu se svými kolegy z reprezentace vybojoval v Dubaji historicky první medaili pro Česko na mistrovství světa.

Pravidelně se bowlingu věnuje od svých devíti let. „U tohoto sportu není věková hranice, kdy začít nebo skončit. Hrají i senioři,“ říká. 

Zhruba osmdesát procent úspěchu podle něj hraje v bowlingu psychika. „Když se ti nepodaří hod, máš zhruba jen minutu do dalšího. Během tak krátkého času musíš nezdar vytěsnit z hlavy, aby tě dál neovlivňoval. Každý má způsob, jak toho dosáhnout, i já mám své osvědčené tajné rituály,“ směje se. 

jelinek-bowling-1

Osmnáctiletý reprezentant Lukáš Jelínek

Loni byl úspěšný, přechod z juniorů mezi dospělé se mu vydařil. Na prestižním turnaji Ballmaster Open skončil druhý a na mistrovství světa v Dubaji skončil v soutěži trojic se svými reprezentačními kolegy Jaroslavem Lorencem a Janem Mackem třetí. 

Na celorepublikové úrovni se bowlingu věnuje kolem dvaceti tisíc lidi, z toho je 6400 aktivních registrovaných hráčů. Jelínek by letos rád zůstal na úspěšné vlně jak v mužské reprezentaci, tak mezi kadety, se kterými se může měřit do jednadvaceti let.

„Chci trénovat a zlepšovat se, rád bych zůstal v čele žebříčku. Věřím, že se mi podaří uspět na domácích i zahraničních turnajích,“ svěřuje se. 

Kromě srovnané psychiky podle něj hraje svou roli při bowlingu i fyzička. Proto chodí několikrát týdně do posilovny. Vybral si útulný rodinný podnik K&K Family Fitness pod Vyšehradem. Tam ho trénuje majitel Václav Kváča, který se v minulosti věnovat kulturistice na profesionální úrovni. 

„Chci mít dobrou fyzičku, objem a sílu, což při bowlingu pomáhá. Kvalifikace na turnajích se hraje obvykle na šest her a právě v té šesté je potřeba vytrvat a podat maximální výkon, což je pak znát na výsledku. Proto pro mě má trénink v posilovně svůj význam a přináší to efekt. Kdybych necvičil, tak by ty výsledky nebyly takové,“ říká mladý sportovec. 

jelinek-kvaca

S fitness trenérem Václavem Kváčou. Foto: J. Puci

Podle něj je cvičení dobré i na zpevnění zad, které při bowlingu trpí a řada hráčů s nimi má problém. Stejně jako se zápěstími, koleny nebo rameny. 

Pokud by se někdo chtěl bowlingu věnovat aktivně, je dobré si podle Jelínka zpočátku zaplatit lekce s trenérem, který vysvětlí základní pravidla a postupy a naučí správné technice, díky které lze předejít zraněním. 

A pak chodit aspoň jednou do týdne hrát, nijak to nepřehánět. „Když se do toho pak člověk rozhodne jít, je dobré si po poradě s odborníkem koupit svoji kouli a s ní chodit trénovat,“ radí Jelínek. 

V Praze podle něj už není tolik bowlingových heren, jako v minulosti, ale to není na škodu. Skončily totiž ty horší. „Nemáme tu úroveň heren jako v Americe nebo Skandinávii, kde je bowling hodně populární, ale kvalita je dostačující,“ dodává bowlingový reprezentant Lukáš Jelínek.


Autor: Jan Puci

Světelná a divadelní show nebo koncert. Posvícení u Doubravky v Praze 14

Včera ve 12:11

Každoroční akce u rozhledny Doubravka se koná v sobotu 1. října od 14 hodin.

Den architektury na zámku Veleslavín

Včera v 11:30

Mimořádné otevření Zámku Veleslavín na Dnů architektury v soboru a neděli 1.-2. října od 10:00 – 17:00 hodin.

Festival delikátních chutí – podzim 2022

Včera v 10:45

V neděli 2. října zaplní pokrmy z různých koutů světa Novoměstskou radnici v Praze 2 a její přilehlé okolí.

Burčák fest na náplavce

Včera v 10:31

Burčákový pochod náplavkou se koná 30. září a 1. října od 14 do 21 hodin. Ochutnáte ta nejlahodnější vína z jižní Moravy, ale i ze zahraničí.

Hostivařský komunitní den

25. září 2022 v 10:43

V areálu Komunitního centra farní dvůr v Praze 15 se koná 1. října od 9 hodin komunitní farní a sousedské setkání.

Festival volného času Prahy 13: Atletické odpoledne TJ Stodůlky Praha

24. září 2022 ve 12:14

Na tradičním atletickém odpoledni na hřišti Fakultní základní školy prof. Otokara Chlupa ve Fingerově ulici se mohou 27. září všichni zájemci zapojit do sportovních atletických her.

Nahrávací studio nejen pro online výuku

23. září 2022 v 11:29

Fakulta informačních technologií ČVUT v Praze (FIT ČVUT) reagovala na potřeby online výuky vzniklé v době koronavirové pandemie a v prostorách fakulty vybudovala profesionální streamovací a nahrávací studio se špičkovým vybavením. Díky nejmodernějším technologiím za téměř 4 miliony korun poskytuje...

Asia Fest a street food na Náplavce

23. září 2022 v 11:22

V sobotu 24. září se na Smíchovské náplavce na Hořejším nábřeží v Praze 5 uskuteční přehlídka exotických chutí a vůní Asie. V nabídce budou jídla jak z kuchyně japonské, tak indonéské, indické nebo třeba thajské.

Sezóna farmářských trhů na Kulaťáku pokračuje

23. září 2022 v 10:39

Sezóna farmářských trhů na Kulaťáku v Praze 6 i nadále pokračuje a každou sobotu se můžete těšit na takřka 100 prodejců nabízejících nejen farmářské produkty.

Další články
Nahoru