Dnes Pondělí - zatazeno 15°C
Zítra Úterý - oblacno 15°C
Pondělí 20. 3. 2023
Svátek má Světlana
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
V Praze trénuje a hraje Lukáš Jelínek, nejlepší bowlingový reprezentant Česka
Lukáš Jelínek se chce dál zlepšovat a má ambici udržet pozici nejlepšího hráče v Česku. Foto(2x): Jaroslav Lorenc

V Praze trénuje a hraje Lukáš Jelínek, nejlepší bowlingový reprezentant Česka

V osmnácti letech je Lukáš Jelínek reprezentantem v bowlingu. Hráč Xbowling clubu na Praze 9 je podle aktuálního žebříčku nejlepší v zemi. V listopadu spolu se svými kolegy z reprezentace vybojoval v Dubaji historicky první medaili pro Česko na mistrovství světa.

Pravidelně se bowlingu věnuje od svých devíti let. „U tohoto sportu není věková hranice, kdy začít nebo skončit. Hrají i senioři,“ říká. 

Zhruba osmdesát procent úspěchu podle něj hraje v bowlingu psychika. „Když se ti nepodaří hod, máš zhruba jen minutu do dalšího. Během tak krátkého času musíš nezdar vytěsnit z hlavy, aby tě dál neovlivňoval. Každý má způsob, jak toho dosáhnout, i já mám své osvědčené tajné rituály,“ směje se. 

jelinek-bowling-1

Osmnáctiletý reprezentant Lukáš Jelínek

Loni byl úspěšný, přechod z juniorů mezi dospělé se mu vydařil. Na prestižním turnaji Ballmaster Open skončil druhý a na mistrovství světa v Dubaji skončil v soutěži trojic se svými reprezentačními kolegy Jaroslavem Lorencem a Janem Mackem třetí. 

Na celorepublikové úrovni se bowlingu věnuje kolem dvaceti tisíc lidi, z toho je 6400 aktivních registrovaných hráčů. Jelínek by letos rád zůstal na úspěšné vlně jak v mužské reprezentaci, tak mezi kadety, se kterými se může měřit do jednadvaceti let.

„Chci trénovat a zlepšovat se, rád bych zůstal v čele žebříčku. Věřím, že se mi podaří uspět na domácích i zahraničních turnajích,“ svěřuje se. 

Kromě srovnané psychiky podle něj hraje svou roli při bowlingu i fyzička. Proto chodí několikrát týdně do posilovny. Vybral si útulný rodinný podnik K&K Family Fitness pod Vyšehradem. Tam ho trénuje majitel Václav Kváča, který se v minulosti věnovat kulturistice na profesionální úrovni. 

„Chci mít dobrou fyzičku, objem a sílu, což při bowlingu pomáhá. Kvalifikace na turnajích se hraje obvykle na šest her a právě v té šesté je potřeba vytrvat a podat maximální výkon, což je pak znát na výsledku. Proto pro mě má trénink v posilovně svůj význam a přináší to efekt. Kdybych necvičil, tak by ty výsledky nebyly takové,“ říká mladý sportovec. 

jelinek-kvaca

S fitness trenérem Václavem Kváčou. Foto: J. Puci

Podle něj je cvičení dobré i na zpevnění zad, které při bowlingu trpí a řada hráčů s nimi má problém. Stejně jako se zápěstími, koleny nebo rameny. 

Pokud by se někdo chtěl bowlingu věnovat aktivně, je dobré si podle Jelínka zpočátku zaplatit lekce s trenérem, který vysvětlí základní pravidla a postupy a naučí správné technice, díky které lze předejít zraněním. 

A pak chodit aspoň jednou do týdne hrát, nijak to nepřehánět. „Když se do toho pak člověk rozhodne jít, je dobré si po poradě s odborníkem koupit svoji kouli a s ní chodit trénovat,“ radí Jelínek. 

V Praze podle něj už není tolik bowlingových heren, jako v minulosti, ale to není na škodu. Skončily totiž ty horší. „Nemáme tu úroveň heren jako v Americe nebo Skandinávii, kde je bowling hodně populární, ale kvalita je dostačující,“ dodává bowlingový reprezentant Lukáš Jelínek.


Autor: Jan Puci

Divadelní Bazaar Festival přináší výrazné hlasy z Pobaltí

Dnes v 16:58

V programu letošního divadelního a tanečního Bazaar Festivalu je výrazná estonská stopa. Festival zahájí svou poeticko-dokumentární performance výtvarnice a vypravěčka Kristina Norman, která v loňském roce reprezentovala Estonsko na Benátském bienále. Sobotní festivalový večer pak bude v režii...

Maraton pro roztroušenou sklerózu podpoří pacienty s tímto onemocněním

Dnes v 09:31

Symbolicky zdolat trasu z Maratonu do Athén se pokusí pacienti s roztroušenou sklerózou. Zapojí se do Maratonu s roztroušenou sklerózou (MaRS) a společným cvičením, procházkou i jízdou na rotopedu pokoří vzdálenost 42 kilometrů. Na maratonce letos čekají lekce jógy, tai-či...

Příběhy našich sousedů z Prahy 2

Dnes v 08:47

Prezentace projektu, který dětem přibližuje vzpomínky deseti proslulých i méně známých pamětníků z Prahy 2, jejichž životy významně ovlivnily dějinné události 20. století, se bude konat 3. dubna na Novoměstské radnici.

Praha 11 hledá letošní kandidáty na ocenění

Dnes v 08:14

Praha 11 již tradičně oceňuje významné osobnosti Jižního Města udělením čestného občanství nebo Ceny městské části Prahy 11. Projevuje tak uznání občanům, skupinám, významným osobnostem a hostům za příkladný počin v oblasti vzdělávání, sportu, kultury nebo veřejného života. Do 30. dubna 2023 mohou...

Praha 11 zaštítí výstavu koček, rozhodli radní

Včera v 18:18

Praha 11 opět zaštítí edukativní výstavu Kočky Praha 2023. Ta proběhne první dubnový víkend v TOP Hotelu Praha. O rozhodnutí radních informovala místostarostka pro životní prostředí Ivana Hovorková (HPP11).

Radotínská radnice prodává pozemek v elektronické aukci

Včera ve 14:18

Elektronická aukce parcely v Radotíně o výměře 1101 metrů čtverečních se bude konat 18. dubna od 11:00. Minimální nabízená cena určená znaleckým posudkem je 10 460 000 korun včetně DPH. Vítězem aukce bude účastník, který učiní nejvyšší podání. Informovala o tom mluvčí Prahy 16 Jana...

Comic-Con Prague 2023: Přijede MacGyver i další ikony z Hvězdné brány či zástupci DC

Včera v 07:32

V pořadí čtvrtý ročník festivalu popkultury Comic-Con Prague potěší nejen fanoušky ikonické Hvězdné brány nebo světa DC. V polovině dubna budou moct v pražském Universu potkat například Richarda Dean Andersona, Corina Nemce, Matta Ryana, ale i hvězdu Fantastických zvířat Dana...

Březnové plavání s Prahou 1

18. března 2023 ve 21:52

Závod v plavání O pohár Prahy 1 se koná v bazénu Tyršova domu v sobotu 25. března od 14 do 18 hodin.

Farmářské trhy v Praze 11

18. března 2023 v 10:14

Praha 11 zve na farmářské trhy, které začínají v pondělí 3. dubna. Konat se budou každé pondělí a středu od 8 do 18 hodin na tradičním místě, u Komunitního centra Matky Terezy až do středy 29. listopadu.

V Galerii Harfa se představí studentské firmy

17. března 2023 v 10:52

Celkem 48 nových prodejních stánků vyroste ve čtvrtek 30. března v prostorách Galerie Harfa. Své byznys nápady v nich představí studenti středních škol, kteří od září podnikají ve vzdělávacím programu JA Studentská firma. 

PVK: Přehled plánovaných výluk na 12. týden

17. března 2023 v 08:33

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

MINT Market se představí na náplavce

17. března 2023 v 06:53

Moderně pojaté trhy se svěží módou, šperky, designem, delikatesami, kosmetikou a dalšími poctivě zpracovanými výrobky, které poskytují prostor menším a začínajícím návrhářům, tvůrcům a všem nadšencům – to je MINT Market.

Jožka Černý oslaví 81. narozeniny v Betlémské kapli

17. března 2023 v 06:31

Jožka Černý je zpěvákem, který zpívá melodie předávané z generace na generaci. Prodal přes milion hudebních nosičů. Některé písně se v jeho podání staly legendou – Za tú horú, za vysokú, Když sem šel z Hradišťa …. Kromě toho, že s cimbálovou muzikou nazpíval stovky písní, má v repertoáru...

Další články
Nahoru