Dnes Neděle - zatazeno 3°C
Zítra Pondělí - zatazeno 5°C
Neděle 4. 12. 2022
Svátek má Barbora
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
V Praze tančí na vozíku handicapovaní sportovci z  Evropy a Blízkého východu
Foto: TALK

V Praze tančí na vozíku handicapovaní sportovci z Evropy a Blízkého východu

Je to největší šampionát v tanci na vozíku, který se kdy v Česku uskutečnil, a zároveň nejvýznamnější letošní soutěž v tomto sportu po celém světě. Kongresový sál hotelu Clarion ve Vysočanech od dneška do neděle 30. října hostí mistrovství Evropy v para dance. Prague 2022 Para Dance Sport European Championship nabízí několik disciplín především ve standardních a latinskoamerických tancích. Účastní se více než 120 para tanečníků z celé Evropy, a dokonce i Blízkého východu. České barvy hájí tři páry.

„S rozvojem para dance jsem začínal teprve v posledním předcovidovém roce 2019. Kdyby mi někdo tehdy řekl, že už po třech letech budeme v Česku pořádat mistrovství Evropy, asi bych se smál. Už vloni se nám ale podařilo uspořádat Světový pohár, a právě na základě toho nám přidělili prestižní pořadatelství evropského šampionátu. Moc si toho vážím a pevně věřím, že tento nesporný politický úspěch pomůže posunout český para dance na evropskou úroveň,“ uvedl Vítězslav Rázek, manažer soutěže Prague 2022 Para Dance Sport European Championship.

„Prague 2022 Para Dance Sport European Championship se koná v pro nás výjimečném roce, protože Česká republika převzala v druhé polovině roku 2022 předsednictví EU, a proto jsme velmi rádi, že můžeme hostit mistrovství Evropy v tak výjimečné disciplíně, jakou je taneční sport. Tanec je součástí lidského života od nepaměti a vedle špičkových sportovních výkonů nás čeká i běžná forma tance, společenský tanec, který si budou moci všichni, ať už sportovci nebo diváci, vychutnat na večerním galavečeru,“ řekl starosta Prahy 9 Tomáš Portlík (ODS), který nad akcí převzal záštitu. Devátá městská část se stala i spolupořadatelem celého mistrovství.

Jak už je ve světě para dance zvykem, sportovci měří síly v několika disciplínách, které laická veřejnost běžně nezná. Zatímco v sólové kategorii tančí každý hendikepovaný sám, v kategorii duo tvoří taneční pár dva hendikepovaní.

Nejběžnější kategorie combi páruje hendikepovaného a zdravého tanečníka. Soupeří se ve standardních a latinskoamerických tancích, na programu jsou i divácky atraktivní showdance a freestyle.

Přestože se český para dance formuje teprve několik let, do mistrovství Evropy zasáhnou hned tři reprezentanti, všichni v kategorii combi. Nejznámější tváří je Jan Kohout z desáté řady StarDance, který bude tančit s Karolínou Dvořáčkovou.

Další reprezentační páry tvoří Jan Beránek s Marcelou Řasovou z klubu Fuego Říčany a loňští mistři ČR v latinskoamerických tancích Rostislav Vyhnálek se Zuzanou Chalupovou z SKV Praha. organizátora Czech Para Dance Sport.


Autor: puc

Bruslení na Střeláku startuje

1. prosince 2022 v 07:56

Ve čtvrtek 1. prosince zahajuje provoz kluziště na Střeleckém ostrově. Kluziště bude v provozu do 31. ledna 2023 denně od 14 do 21, o víkendech od 12 do 21 hodin. Vstup pro občany Prahy 1 je zdarma, pro ostatní za 50 korun. Brusle je možné zapůjčit na místě za částku...

Adventní běhání zlepšuje životy handicapovaných

30. listopadu 2022 v 16:02

Prosinec, čas adventu, je obdobím tradic. Pro více než 8 700 nadšenců z celé ČR k nim už 8 let patří společné Adventní běhání. Nejen pro vlastní kondici a dobrou náladu v předvánočním shonu, ale především jako způsob, jak pomáhat. Naběhané kilometry totiž promění sami běžci spolu se štědrými...

Praha 11: Hájecký běh pro dobrou věc 2022

29. listopadu 2022 v 07:43

FC Háje Jižní Město zve v neděli 4. prosince od 14 na charitativní běh. K dispozici jsou dvě tratě, na 2 a 4 kilometry a teplé občerstvení pro malé i velké. Před startem bude vybíráno dobrovolné startovné.

Praha 4 hledá nejlepšího sportovce za rok 2022

27. listopadu 2022 v 11:38

Praha 4 má mnoho úspěšných sportovců napříč různými kategoriemi, kteří si zaslouží za své výjimečné sportovní výkony získat ocenění. Úspěchy na poli sportu i tentokrát ocení radnice Prahy 4 ve spolupráci s Pražskou tělovýchovnou unií (PTU) v již tradiční Anketě o nejlepšího sportovce Prahy 4 za...

Praha 2: Otevření kluziště v Grébovce

25. listopadu 2022 v 10:06

Ve čtvrtek 1. prosince v 17 hodin zahájí Praha 2 bruslařskou sezónu v Grébovce. Před tím, než se rozjedete po ledové ploše, vás čeká krasobruslařské vystoupení.

Praha 5: Přijďte si zabruslit na smíchovské kluziště

24. listopadu 2022 v 09:14

Na náměstí 14. října se od 26. listopadu bruslí.

Praha 1: Na Střeleckém ostrově se bude bruslit

24. listopadu 2022 v 08:15

Bruslení na Střeleckém ostrově začne 1. prosince. Vyzkoušet si můžete nový, ekologický povrch, který je šetrný nejen k životnímu prostředí, ale také díky své technologii absorbuje nárazy.

Otevřelo se kluziště v Podviňáku

22. listopadu 2022 ve 12:55

Od 22. listopadu znovu ožívá kluziště deváté městské části v parku Podviní. Otevřeno je denně od 11 do 20 hodin. Plocha pro bruslaře má rozměry 20×10 metrů a nachází se v areálu zahradní restaurace Park Podviňák. Najdete zde i správce kluziště.

Zamykání studánek v Šárce

22. listopadu 2022 v 08:42

Vycházka pro rodiče s dětmi za studánkami v Šárce v neděli 27. listopadu od 9 hodin.

Hvězdy dráhové cyklistiky se tuto zimu vracejí na obrazovky Warner Bros. Discovery

10. listopadu 2022 ve 20:54

Lesk a kouzlo UCI Track Champions League se vrací. Čtyři týdny akce „kolo na kolo“ na nejlepších velodromech v několika ikonických evropských městech – každý okamžik dění v živých přenosech na sportovních, zábavních i free-to-air platformách Warner Bros. Discovery.

Zahájení bruslařské sezony v Praze 13

8. listopadu 2022 v 09:05

Školní zimní stadion Bronzová v Praze 13 zahájí provoz 17. listopadu, za předpokladu přiměřeně nízkých venkovních teplot a příznivé epidemiologické situace.

Jóga na radnici v Nuslích pokračuje i v listopadu

6. listopadu 2022 ve 20:19

Kurzy jógy v budově historické radnice v Nuslích na Táborské ulici se konají každé pondělí v 17:15 a 18:30 hodin. Kurzy jsou zdarma.

Další články
Nahoru