Dnes Středa - oblacno 25°C
Zítra Čtvrtek - jasno 25°C
Středa 27. 9. 2023
Svátek má Jonáš
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
V Praze tančí na vozíku handicapovaní sportovci z  Evropy a Blízkého východu
Foto: TALK

V Praze tančí na vozíku handicapovaní sportovci z Evropy a Blízkého východu

Je to největší šampionát v tanci na vozíku, který se kdy v Česku uskutečnil, a zároveň nejvýznamnější letošní soutěž v tomto sportu po celém světě. Kongresový sál hotelu Clarion ve Vysočanech od dneška do neděle 30. října hostí mistrovství Evropy v para dance. Prague 2022 Para Dance Sport European Championship nabízí několik disciplín především ve standardních a latinskoamerických tancích. Účastní se více než 120 para tanečníků z celé Evropy, a dokonce i Blízkého východu. České barvy hájí tři páry.

„S rozvojem para dance jsem začínal teprve v posledním předcovidovém roce 2019. Kdyby mi někdo tehdy řekl, že už po třech letech budeme v Česku pořádat mistrovství Evropy, asi bych se smál. Už vloni se nám ale podařilo uspořádat Světový pohár, a právě na základě toho nám přidělili prestižní pořadatelství evropského šampionátu. Moc si toho vážím a pevně věřím, že tento nesporný politický úspěch pomůže posunout český para dance na evropskou úroveň,“ uvedl Vítězslav Rázek, manažer soutěže Prague 2022 Para Dance Sport European Championship.

„Prague 2022 Para Dance Sport European Championship se koná v pro nás výjimečném roce, protože Česká republika převzala v druhé polovině roku 2022 předsednictví EU, a proto jsme velmi rádi, že můžeme hostit mistrovství Evropy v tak výjimečné disciplíně, jakou je taneční sport. Tanec je součástí lidského života od nepaměti a vedle špičkových sportovních výkonů nás čeká i běžná forma tance, společenský tanec, který si budou moci všichni, ať už sportovci nebo diváci, vychutnat na večerním galavečeru,“ řekl starosta Prahy 9 Tomáš Portlík (ODS), který nad akcí převzal záštitu. Devátá městská část se stala i spolupořadatelem celého mistrovství.

Jak už je ve světě para dance zvykem, sportovci měří síly v několika disciplínách, které laická veřejnost běžně nezná. Zatímco v sólové kategorii tančí každý hendikepovaný sám, v kategorii duo tvoří taneční pár dva hendikepovaní.

Nejběžnější kategorie combi páruje hendikepovaného a zdravého tanečníka. Soupeří se ve standardních a latinskoamerických tancích, na programu jsou i divácky atraktivní showdance a freestyle.

Přestože se český para dance formuje teprve několik let, do mistrovství Evropy zasáhnou hned tři reprezentanti, všichni v kategorii combi. Nejznámější tváří je Jan Kohout z desáté řady StarDance, který bude tančit s Karolínou Dvořáčkovou.

Další reprezentační páry tvoří Jan Beránek s Marcelou Řasovou z klubu Fuego Říčany a loňští mistři ČR v latinskoamerických tancích Rostislav Vyhnálek se Zuzanou Chalupovou z SKV Praha. organizátora Czech Para Dance Sport.


Autor: puc

Akcí Rozjedeme to na Žofíně začal Evropský týden sportu

25. září 2023 v 09:30

V sobotu 23. září začal ve všech evropských zemích již 9. ročník Evropského týdne sportu. V České republice odstartoval akcí Rozjedeme to na Žofíně, současně s připomenutím výročí 75 let od založení Světové zdravotnické organizace. Více než 500 účastníků včetně řady významných osobností upozornilo...

Praha 4: Street sports před Kongresovým centrem

23. září 2023 v 19:18

Praha 4 zve v neděli 24. září od 15 hodin na ukázky Street sports před Kongresovým centrem Praha u vchodu číslo 4.

Plavejte v Praze 1

21. září 2023 v 07:18

V sobotu 7. října se koná tradiční plavání O pohár městské části Praha 1. Začíná se ve 14 hodin.

Pochod kolem Prahy 14

19. září 2023 v 07:10

Turistický pochod „14 km kolem Prahy 14“ se koná v sobotu 14. října. Start na malý okruh je od 8:30 do 15 hodin a na velký okruh od 8:30 do 12 hodin před restaurací Club Slavoj v Hloubětínské ulici.

Univerzitní hokejový klub Engineers Prague má novou identitu

17. září 2023 ve 14:15

Klub Engineers Prague prošel před startem pátého ročníku Univerzitní ligy ledního hokeje výraznou změnou. Kromě úpravy oficiálního názvu na ČVUT Engineers Prague se mění i klubové logo. To je inspirováno právě znakem Českého vysokého učení technického v Praze, které se stane primárně...

Praha 14: Závody na inline bruslích

16. září 2023 v 16:59

Vezměte brusle a odrážedla a přijďte ve středu 20. září v 15 hodin zazávodit. Pro malé je zařazena jízda na odrážedle, připraven je bohatý doprovodný program.

Turnaj v boxu o pohár Prahy 14

15. září 2023 v 09:35

První amatérský turnaj v boxu ve koná na Plechárně v pátek 22. září.

Průzkum: 91 procent učitelů tělocviku pozoruje upadající kondici dětí

7. září 2023 ve 12:47

Množí se počet omluvenek z hodin tělesné výchovy na základních a středních školách, fyzická zdatnost s pohybovou gramotností se významně zhoršují a školy v čele se státem nevěnují tomuto problému dostatečnou pozornost. Takové jsou výsledky průzkumu, který iniciovala nově vzniklá Asociace trenérů a...

Sportovní odpoledne na Folimance

7. září 2023 v 08:06

Ve středu 13. září se od 15 do 18 hodin koná na Folimance sportovní odpoledne. Uvidíte ukázky bikeride a parkour show.

Praha přivítá desátý ročník běžeckých závodů NN NIGHT RUN PRAHA

5. září 2023 v 08:00

V sobotu 9. září odstartuje na pražské Letné desátý ročník NN NIGHT RUN PRAHA, včetně oblíbeného charitativního běhu AVON BĚH a zážitkového nočního běhu NN NIGHT RUN. Na registrované běžce čeká v průběhu dne celkem pět závodů, a to jak pro dospělé, tak i nejmenší sportovce. Novým lokálním...

Oběhněte Folimanku

3. září 2023 v 07:47

Praha 2 zve na orientační běh pro veřejnost.

Nový skatepark na Lužinách se otevře v říjnu

2. září 2023 v 05:54

Praha 13 dokončuje nový skatepark na Lužinách, větší a modernější areál, který nahradí původní skatepark. Ten po dvaceti letech dosloužil. Nový volnočasový areál bude určen nejen skateboardistům, využívat jej budou moci také vyznavači in-line bruslí, kol a koloběžek.

Lhotecký běh: Změřte síly se starostou i farářem

28. srpna 2023 v 10:12

Lesopark ve Lhotce rozpohybuje v sobotu 9. září Lhotecký běh. Sedmý ročník tradiční akce pozve k běhu děti, dospělé, seniory, dokonce i lhoteckého faráře a starostu Prahy 4.

Hravé odpoledne v bazénu: Praha 1 podporuje plavání dětí

24. srpna 2023 v 15:14

Plavecká škola a oddíl Swim Smooth pro děti připravila náborovou ochutnávku plavecké lekce. Na děti čekají zábavná stanoviště s úkoly, kde hravou formou zjistí, zda v nich dřímá plavecký talent.

Třebonické letní hry, vstup je zdarma

23. srpna 2023 ve 14:38

Sportovní zápolení nabídne soutěžní klání tříčlenných družstev v pěti netradičních disciplínách, které se zatím na mistrovství světa ani olympiádu nedostaly.

Další články
Nahoru