dnes
Středa - zatazeno
10°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
12°C
pozítří
Pátek - prehanky-dest
9°C
V Praze startuje kampaň proti nedopalkům, kterých v ulicích asi přibude s novým zákonem
Ilustrační foto: ŠJů / Wikimedia Commons

V Praze startuje kampaň proti nedopalkům, kterých v ulicích asi přibude s novým zákonem

Pražský magistrát spolu s Prahou 1 se dnes zapojily do kampaně Nadačního fondu Čisté město, která má v souvislosti se zákazem kouření v restauracích upozornit na problematiku odhazování cigaretových nedopalků.

Po centru města se budou v dalších dnech pohybovat čtyři týmy ve žlutých tričkách s logem kampaně, které budou upozorňovat kuřáky, aby nedopalky nezahazovali. Součástí bude i letáková kampaň a rozdávání takzvaných mobilních popelníků. Postupně se zapojí i další městské části.

„Očekáváme, že zákaz kouření v restauracích povede k tomu, že kuřáci ve velké míře budou chodit na své pauzy ven. Chceme se proto připravit na to, že budou ve zvýšené míře odhazovat nedopalky," uvedla pražská radní pro životní prostředí Jana Plamínková (STAN/Trojkoalice). Z odhození oharku cigarety hrozí pokuta až 5000 korun.

Kampaň se zpočátku zaměří hlavně na Prahu 1, protože je v ní největší koncentrace restaurací a barů. „Chceme apelovat i na návštěvníky Prahy prostřednictvím plakátů," uvedl pražský radní a zároveň radní Prahy 1 Daniel Hodek (ČSSD).

V kampani se budou rozdávat také takzvané mobilní uzavíratelné popelníky, které mohou kuřáci nosit v kapse. Kromě centra Prahy je budou pracovníci Pražských služeb rozdávat ve středu také v okolí úřadu městské části Praha 4 u metra Budějovická.

Do kampaně se postupně budou zapojovat po Praze 4 i další městské části. Podle mluvčího Nadačního fondu Čisté město Michala Jiráska plánují v září kampaň v Praze 6 spojenou s problematikou psích exkrementů. Třídenní kampaň zaměřenou na nedopalky se chystá také v Praze 8.

Podle radní Plamínkové není odhazování zbytků cigaret problém jenom z estetického hlediska, ale i z pohledu zdraví a životního prostředí, protože obsahují řadu škodlivých látek. „Je velmi nebezpečné, když nedopalek začne žvýkat dítě či malý pes. Zároveň se při dešti louhují do vody a do půdy, což životnímu prostředí opravdu neprospívá," uvedla radní.

Anketa

Myslíte, že v souvislosti se zákazem kouření v restauracích a na dalších místech výrazně přibude stížností na rušení nočního klidu?

81.4%
(81.4%)
18.6%
(18.6%)
Magistrát jedná kvůli zákazu kouření v restauracích s Technickou správou komunikací (TSK) o instalaci košů na nedopalky u zastávek MHD. Některé radnice v prvních dnech platnosti zákazu chystají posílené kontroly, městská policie bude hlídat dodržování nočního klidu.

Zákaz kouření ve vnitřních prostorách restaurací, divadel či kin bude platit od středy. Norma zavádí také zákaz kouření na nekrytých částech zastávek hromadné dopravy, užívání elektronických cigaret v nemocnicích, školách či v nákupních centrech.

Zakazuje rovněž prodej cigaret v automatech, kde si je nyní mohou kupovat děti mladší 18 let. Kritikům zákazu se nepovedlo prosadit zachování oddělených kuřáckých prostor v restauračních zařízeních.


Praha 2 pomáhá dávat odpovědi na řešení životních situací

Včera v 09:19

Sociální, právní i výchovnou pomoc při překonávání obtížných životních situací nabízí všem zájemcům diskusní semináře, které už osm let hostí radnice Prahy 2. Pořádá je zde bezplatně občanská poradna Společnou cestou ve spolupráci s humanitním odborem ÚMČ...

Další články
Nahoru