Dnes Pátek - oblacno -4°C
Zítra Sobota - snih -7°C
Pátek 15. 1. 2021
Svátek má Alice
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
V Praze skončila dočasná úschova Palladia země české, reliéf bude trvale vystaven ve Staré Boleslavi
Kardinál Dominik Duka předal Palladium země české minulý týden v kapli Arcibiskupského paláce na Hradčanech proboštovi kolegiální kapituly sv. Kosmy a Damiána ve Staré Boleslavi Liboru Bulínovi, kterého současně při slavnostním obřadu jmenoval Strážcem Palladia.

V Praze skončila dočasná úschova Palladia země české, reliéf bude trvale vystaven ve Staré Boleslavi

Palladium země české, mariánský reliéf, který podle legendy po staletí ochraňuje český národ, se vrátí ze své dočasné úschovy v Praze zpět do Staré Boleslavi. Ve Staré Boleslavi, nejstarším českém poutním místě, kde byl svým bratrem Boleslavem zavražděn český kníže Václav, aktuálně finišují práce na rekonstrukci baziliky Nanebevzetí Panny Marie. Kostel se brzy zaskví ve své původní kráse a věřící ho budou moci poprvé obdivovat od první minuty po novoroční půlnoci, kdy se zde uskuteční poutní mše svatá. Z Prahy budou věřící o Silvestrovské noci putovat k místu, kde bude Palladium země české nově trvale vystaveno.

„Hlavním účelem symboliky Palladia v dnešní době je ochrana naší země, aby v ní žili lidé, kteří si dokáží vážit svobody, lidé, kteří vědí, co to je tolerance, ne že jsou tolerovány jen moje názory, ale že mohu naslouchat a vést dialog s druhými,“ řekl Duka při předávání Palladia.

Staroboleslavský poutní areál je nejstarším českým poutním místem a spolu s Pražským hradem nejstarším a nejpamátnějším místem českého státu. Nyní prochází nákladnou rekonstrukcí, která je hrazena převážně z dotací Evropské unie. Ta na opravy věnovala téměř 242 milionů korun z nichž 125 milionů jde právě na rekonstrukci mariánské baziliky a zbytek na již probíhající opravu baziliky sv. Václava.

Velkou novinkou bude trvalé vystavění Palladia země české. To bylo dosud vystavováno jen výjimečně, při příležitosti velkých svátků. Po dobu rekonstrukce je dočasně umístěno v Praze na arcibiskupství, kde si ho dnes probošt Bulín z rukou kardinála Duky převzal spolu s funkcí Strážce Palladia.

Od nového roku pak bude tento cenný mariánský reliéf, jehož historie sahá až ke sv. Metoději a který je údajně vyroben z tzv. korintské mědi, trvale umístěn a veřejně přístupný v boční kapli mariánské baziliky hned vedle oltáře. S ohledem na nedozírnou cenu Palladia, které je svým významem srovnáváno s korunovačními klenoty, bude kaple zabezpečena a přístupná tak bude jen s průvodcem.

Palladium země české

Palladium země české je kovový reliéf Madony s Dítětem o rozměrech 19 × 13,5 cm. Je zarámovaný a uchovávaný ve staroboleslavském poutním chrámu Nanebevzetí Panny Marie. Významem je porovnáván s korunovačními klenoty. Jedná se o vyobrazení, které je českými katolíky tradičně spojováno se zvláštní ochrannou mocí nad českými zeměmi, pokud sjednocuje modlitby věřících k Bohu. Jeho vznik je spojován legendami se křtem sv. Ludmily, babičky patrona české země. Ta ho měla získat od sv. Metoděje a po její smrti ho zdědil sv. Václav, který ho měl ve velké úctě a nosil ho na hrudi, a to i v době své smrti, po které se obraz na mnoho let ztratil.

Bazilika Nanebevzetí Panny Marie vznikla na místě, kde byl dle legendy obraz zázračně znovunalezen ve 12. století. Za husitských válek byl reliéf roztaven a v 1. polovině 15. století byl nejspíše z dochované hmoty opět odlit neznámým umělcem. Pravost legend není historicky potvrzena, nicméně dle expertíz je současný obraz skutečně ulit z tzv. korintské mědi, jak uvádí původní legenda.


Praha 4 varuje před podvodníky

13. ledna 2021 v 18:02

Radnice čtvrté městské části upozorňuje obyvatele na nárůst nabídek podomního prodeje v Praze, především na sídlištích. Tento prodej se většinou maskuje jako nejrůznější ankety či nabídky servisu oken a jiných služeb.

Další články
Nahoru