Dnes Čtvrtek - polojasno 25°C
Zítra Pátek - zatazeno 26°C
Čtvrtek 25. 7. 2024
Svátek má Jakub
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
V Praze si pěstounů velmi vážíme, říká náměstkyně primátora Udženija
Náměstkyně pražského primátora Alexandra Udženija při nedávném otevření Střediska pro podporu náhradních rodičů. Foto: MHMP

V Praze si pěstounů velmi vážíme, říká náměstkyně primátora Udženija

Jaké jsou dosavadní zkušenosti s nedávno otevřeným Střediskem pro podporu náhradních rodičů? Jak jinak hlavní město podporuje pěstounství? Co by se mělo v změnit v legislativě? Na tyto a další otázky odpovídala Alexandra Udženija (ODS), náměstkyně pražského primátora  pro oblasti sociálních věcí, bydlení a zdravotnictví. 

K dalšímu ročníku osvětové akce Dny pěstounství se i letos připojil pražský magistrát. Jakým způsobem? 

Dny pěstounství jsou pro nás moc důležité, stejně tak jako téma samotné. Proto i letos ve spolupráci s městskými částmi a neziskovými organizacemi chystáme velké množství akcí pro pěstouny, kterých si opravdu moc vážíme. Zároveň mají Dny pěstounství otevřít tuto tematiku široké veřejnosti. A co nás v následujících dnech čeká? Například Den pěstounů v ZOO, dny otevřených dveří na mnoha pracovištích, kde se o pěstounství můžete dozvědět víc. Připravena jsou také další setkání a venkovní akce. (Souhrn všech akcí najdete zde, pozn. aut.).

Nedávno se na Výtoni otevřelo Středisko pro podporu náhradních rodičů. Jaké jsou dosavadní zkušenosti s provozem?

Středisko na Výtoni je otevřeno teprve šest týdnů, ale už teď na něj máme skvělé ohlasy. V Praze žije bezmála 1500 pěstounů a poručníků a tohle je krásné místo, kam si mohou přijít pro radu nebo si třeba jen pohrát s dětmi a popovídat si s dalšími pěstouny. Navíc je tu i re-use sklad s oblečením a dalšími věcmi pro děti. Je v plánu, že se tu budou pořádat další charitativní i vzdělávací akce – například pro rodiče v nouzi nebo děti z dětských domovů.

Jak jinak hlavní město podporuje pěstounství?

V Praze si pěstounů velmi vážíme. Ať už zaměstnanci sociálního odboru magistrátu, kteří jsou s pěstouny často v kontaktu i po zprostředkování pěstounské péče, přes pořádání akcí – až po spolupráci s pěstounskými organizacemi či těmi, které pro pěstouny pracují. 

Zároveň má také náš Sociální nadační fond hl. města Prahy program na podporu pěstounů, který nabízí další možnosti nad rámec „standardních podpor“. Pěstouni si zde mohou zažádat o příspěvek na terapeutické služby, odlehčení v péči, doučování, právní služby nebo volnočasové aktivity dětí, ale i další potřebné věci. Během jednoho roku mohou pěstouni žádat o více typů příspěvků, které v souhrnu mohou činit až 50 000 korun. O další pomoci se můžete dočíst přímo na stránkách našeho fondu

Od začátku loňského roku platí novela zákona o sociálně-právní ochraně dětí, prakticky od počátku platnosti se hovořilo o potřebě další novelizace. Jaký je aktuální stav?

Tohle téma by vydalo na dlouhý samostatný rozhovor. Tak jen v kostce – na Magistrátu velmi aktivně připomínkujeme veškerou legislativu k této problematice, účastníme se vypořádávacích porad a úzce spolupracujeme s jednotlivými ministerstvy. V tuto chvíli nám zatím ale zákonné normy přidávají úkoly a přibývá agendy, na rozdíl od počtu úředníků. Věříme ale, že to nebude marná práce a legislativní změny snad v dohledné době zpřehlední práci a nastaví systém a síť služeb tak, aby každé dítě mohlo mít svou milující náhradní rodinu.

Co by se v zákoně podle Vás směrem k pěstounství mělo změnit a vyvíjí Praha v tomto ohledu nějakou iniciativu?

Na tuto otázku se nedá jednoznačně odpovědět. Veškeré změny v systému musí být prováděny citlivě, s ohledem na další souvislosti. Z tohoto důvodu bychom preferovali změny kontinuální, evoluční, nikoliv revoluční. Moc nám záleží také na tom, aby všechny změny byly předem pečlivě připravené a vydiskutované – jak s odborníky, tak s pěstouny. My na Magistrátu se snažíme právě s pěstouny řešit co nejvíce jejich problémů tak, abychom jim opravdu pomohli a nedělali jsme rozhodnutí „od stolu“, byť v dobrém úmyslu.

Určitě znáte osobně nějaké pěstouny a pěstounky. Co by oni nejraději změnili? 

Máte pravdu, znám. Jejich potřeby jsou ale opravdu velmi individuální, stejně tak jako každý jeden konkrétní příběh a osud dětí, které potřebují pěstounskou péči. Domnívám se ale, že většina pěstounů si přeje, stejně tak jako my ostatní, aby žádné dítě nepotřebovalo náhradní péči a mohlo žít v láskyplné biologické rodině. Realita je ale bohužel jiná, a tak si myslím, že náhradní rodiče potřebují mít zejména jistotu, že péči o děti zvládnou. A já udělám maximum pro to, aby ve mně měli oporu.


Autor: puc

Malostranský hřbitov zve na vycházku

Dnes v 07:40

Spolek Malostranský hřbitov zve na komentovanou vycházku v sobotu 27. července od 14 hodin. Kromě historie hřbitova se dozvíte také zajímavosti ze života osobností, jejichž výročí si o prázdninách připomínáme.

Vycházka: Olšanskými hřbitovy za osobnostmi 20. století

Včera v 08:50

Komentované procházky hřbitovy přinášejí fascinující historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu i umělecká díla, která hřbitovům dodávají jedinečný charakter. Každá procházka je pečlivě připravena tak, aby přinesla nové poznatky i pohodový čas. Ve středu 31. července se v 14:30...

Blešák na Radlické

23. července 2024 v 10:46

Blešák na Radlické v neděli 28. července od 12:00 do 18:00 hodin nabídne spoustu pokladů, které si můžete ulovit a odnést domů.

Realitní portál Prahy 1 informuje o aktuálních nabídkách městské části

22. července 2024 ve 13:01

Realitní portál Prahy 1 uveřejňuje všechny záležitosti týkající se nakládání s majetkem svěřeným městské části.

Komentovaná vycházka s Prahou 6: Petřiny

21. července 2024 v 10:14

Sídliště Petřiny má v podstatě tři sídelní celky a patří mezi nejstarší sídliště v Praze. Vycházka v úterý 23. července začíná u pomníku profesora Otto Wichterle a připomínkou jeho neskutečného života.

V Bubenči bude modernizováno veřejné osvětlení

20. července 2024 v 10:52

Koncem července bude v oblasti Bubenče zahájena kompletní obnova veřejného osvětlení. Modernizace přinese úsporu servisních nákladů, sníží spotřebu elektrické energie i množství rušivého osvětlení.

Další články
Nahoru