
V Praze si pěstounů velmi vážíme, říká náměstkyně primátora Udženija
26. května 2023 12:12
K dalšímu ročníku osvětové akce Dny pěstounství se i letos připojil pražský magistrát. Jakým způsobem?
Dny pěstounství jsou pro nás moc důležité, stejně tak jako téma samotné. Proto i letos ve spolupráci s městskými částmi a neziskovými organizacemi chystáme velké množství akcí pro pěstouny, kterých si opravdu moc vážíme. Zároveň mají Dny pěstounství otevřít tuto tematiku široké veřejnosti. A co nás v následujících dnech čeká? Například Den pěstounů v ZOO, dny otevřených dveří na mnoha pracovištích, kde se o pěstounství můžete dozvědět víc. Připravena jsou také další setkání a venkovní akce. (Souhrn všech akcí najdete zde, pozn. aut.).
Nedávno se na Výtoni otevřelo Středisko pro podporu náhradních rodičů. Jaké jsou dosavadní zkušenosti s provozem?
Středisko na Výtoni je otevřeno teprve šest týdnů, ale už teď na něj máme skvělé ohlasy. V Praze žije bezmála 1500 pěstounů a poručníků a tohle je krásné místo, kam si mohou přijít pro radu nebo si třeba jen pohrát s dětmi a popovídat si s dalšími pěstouny. Navíc je tu i re-use sklad s oblečením a dalšími věcmi pro děti. Je v plánu, že se tu budou pořádat další charitativní i vzdělávací akce – například pro rodiče v nouzi nebo děti z dětských domovů.
Jak jinak hlavní město podporuje pěstounství?
V Praze si pěstounů velmi vážíme. Ať už zaměstnanci sociálního odboru magistrátu, kteří jsou s pěstouny často v kontaktu i po zprostředkování pěstounské péče, přes pořádání akcí – až po spolupráci s pěstounskými organizacemi či těmi, které pro pěstouny pracují.
Zároveň má také náš Sociální nadační fond hl. města Prahy program na podporu pěstounů, který nabízí další možnosti nad rámec „standardních podpor“. Pěstouni si zde mohou zažádat o příspěvek na terapeutické služby, odlehčení v péči, doučování, právní služby nebo volnočasové aktivity dětí, ale i další potřebné věci. Během jednoho roku mohou pěstouni žádat o více typů příspěvků, které v souhrnu mohou činit až 50 000 korun. O další pomoci se můžete dočíst přímo na stránkách našeho fondu.
Od začátku loňského roku platí novela zákona o sociálně-právní ochraně dětí, prakticky od počátku platnosti se hovořilo o potřebě další novelizace. Jaký je aktuální stav?
Tohle téma by vydalo na dlouhý samostatný rozhovor. Tak jen v kostce – na Magistrátu velmi aktivně připomínkujeme veškerou legislativu k této problematice, účastníme se vypořádávacích porad a úzce spolupracujeme s jednotlivými ministerstvy. V tuto chvíli nám zatím ale zákonné normy přidávají úkoly a přibývá agendy, na rozdíl od počtu úředníků. Věříme ale, že to nebude marná práce a legislativní změny snad v dohledné době zpřehlední práci a nastaví systém a síť služeb tak, aby každé dítě mohlo mít svou milující náhradní rodinu.
Co by se v zákoně podle Vás směrem k pěstounství mělo změnit a vyvíjí Praha v tomto ohledu nějakou iniciativu?
Na tuto otázku se nedá jednoznačně odpovědět. Veškeré změny v systému musí být prováděny citlivě, s ohledem na další souvislosti. Z tohoto důvodu bychom preferovali změny kontinuální, evoluční, nikoliv revoluční. Moc nám záleží také na tom, aby všechny změny byly předem pečlivě připravené a vydiskutované – jak s odborníky, tak s pěstouny. My na Magistrátu se snažíme právě s pěstouny řešit co nejvíce jejich problémů tak, abychom jim opravdu pomohli a nedělali jsme rozhodnutí „od stolu“, byť v dobrém úmyslu.
Určitě znáte osobně nějaké pěstouny a pěstounky. Co by oni nejraději změnili?
Máte pravdu, znám. Jejich potřeby jsou ale opravdu velmi individuální, stejně tak jako každý jeden konkrétní příběh a osud dětí, které potřebují pěstounskou péči. Domnívám se ale, že většina pěstounů si přeje, stejně tak jako my ostatní, aby žádné dítě nepotřebovalo náhradní péči a mohlo žít v láskyplné biologické rodině. Realita je ale bohužel jiná, a tak si myslím, že náhradní rodiče potřebují mít zejména jistotu, že péči o děti zvládnou. A já udělám maximum pro to, aby ve mně měli oporu.