Dnes Pondělí - zatazeno 11°C
Zítra Úterý - polojasno 14°C
Pondělí 19. 4. 2021
Svátek má Rostislav
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
V Praze se zvyšuje riziko pádů stromů, višeň na Letné i vzpomínka na Sabine jsou mementem
Při bouřce loni v červnu spadl vyvrácený strom na autobusovou zastávku. Foto: HZS Praha

V Praze se zvyšuje riziko pádů stromů, višeň na Letné i vzpomínka na Sabine jsou mementem

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal výstrahu před silným větrem v Praze, která platí od soboty dopoledne. Nejsilnější vítr by měl dle modelu zasáhnout Prahu v sobotu odpoledne a v neděli dopoledne.

„Půda je po letošní zimě poměrně nasáklá vodou, to výrazně zvyšuje riziko vývratů celých stromů. Minulý víkend došlo například k vyvrácení celé višně v Letenských sadech, a to žádný velký vítr nebyl. Strom přitom nevykazoval žádné známky poškození," uvedl náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN).

Magistrát doporučuje Pražanům, aby byli obezřetní, aby se o víkendu nezdržovali v blízkosti starých a vysokých stromů v parcích a aby se vyhýbali starším lesním porostům, ze kterých mohou padat větve.

Silný vítr je vyvolaný tlakovou níží, kterou pojmenovali němečtí meteorologové jako Klaus. Jaké budou škody na pražské zelení se teprve ukáže, ale snad budou menší, než v uplynulém roce, kdy v únoru dorazila do Česka bouře Sabine. 

Silný vítr v Praze lámal a vyvracel stromy. Zaznamenáno bylo celkem 860 vyvrácených a polámaných dřevin, které rostly v pražských parcích, lesích nebo kolem drobných vodních toků a vodních ploch.   

Nejvíce stromů vítr poškodil v Kunratickém lese a Modřanské rokli a další vývraty a zlomy byly napáchány v Divoké Šárce, Hostivařském lesoparku a Milíčovském lese. Dohromady v pražských lesích vítr zničil 707 stromů. 

Působení větru se nevyhnuly ani dřeviny podél vodních toků a nádrží. Silnému větru podlehlo celkem 129 stromů. Velká část z nich rostla na březích Kunratického a Libušského potoka a Rokytky. 

Sabine se prohnala také pražskými parky. Ty ze střetu s vichřicí naštěstí vyvázly jen s malými škodami. Vítr, dosahující v nárazech rychlosti až 100 kilometrů za hodinu, měl v parcích na svědomí 24 stromů.


Před ruskou ambasádou se sešlo zhruba sto demonstrantů

Včera v 16:43

Přes sto demonstrantů se dnes odpoledne sešlo před budovou ruské ambasády v Praze a provolávalo Rusku hanbu. Demonstranti tak reagovali na důvodné podezření, že do výbuchu v muničním areálu ve Vrběticích v roce 2014 jsou zapleteni ruští agenti.

Do soutěže Adapterra Awards je přihlášeno 101 projektů zlepšujících klimatickou situaci

17. dubna 2021 v 11:25

Do třetího ročníku soutěže Adapterra Awards, která hledá inspirativní projekty na zvládání dopadů klimatické změny, jako jsou zhoršující se sucho, horko nebo přívalové deště, je přihlášeno celkem 101 projektů. Mezi nimi je 19 řešení z hlavního města. Přihlášky posoudí odborná porota, ty nejlepší...

Veřejnost může ovlivnit budoucí podobu Jarovské třídy

17. dubna 2021 v 10:36

Jarovská třída má propojit území Žižkova směrem na východ k Českobrodské ulici a budoucímu Městskému okruhu a odlehčit dopravu stávajících přetížených komunikací. Praha 3 chce získat podněty a požadavky zejména místních obyvatel, na jejichž základě vznikne finální podoba studie...

Farmářské trhy na náplavce v sobotu nakonec nebudou

16. dubna 2021 ve 21:29

Farmářské trhy, které na podskalské náplavce v Praze pořádá spolek Archetyp, se zítra konat nebudou, i když to bylo po skončení nouzového stavu v plánu.

Praha 1 rozdělila dotace na podporu kulturních, sportovních a volnočasových projektů

16. dubna 2021 ve 21:04

Více než pět milionů korun, přesně 5,34 milionu. Takovou částkou Praha 1 podpoří divadelní projekty, vizuální umění, hudbu, literaturu, projekty, které přispějí k ochraně jejího kulturního dědictví, kroužky, volnočasové organizace pro děti a mládež anebo třeba specializované sportovní...

Praha 4 znovu poskytne slevy na nájmech

16. dubna 2021 v 09:45

Praha 4 poskytne další slevy podnikatelům za měsíce březen a duben. Návrh ve středu 14. dubna schválila Rada městské části Praha 4. Jde již o čtvrtou vlnu odpouštění části nájmů od začátku pandemie.

V Praze 11 zasedne Komise pro životní prostředí

16. dubna 2021 v 09:05

Jednání komise pro životní prostředí je veřejné a bude se konat v pondělí dne 19. dubna od 17 hodin v zasedací místnosti Vidimova.

Praha poskytne dotace na výstavbu bytového domu a rekonstrukce bytového fondu

15. dubna 2021 ve 12:28

Praha uvolní další finanční prostředky z Fondu rozvoje dostupného bydlení. Peníze budou použity na opravu 21 bytů spravovaných Prahou 3 a 32 bytů Prahy 10. Další dotace poputuje městské části Praha-Zbraslav, která na svém území plánuje výstavbu bytového domu o třinácti bytech. Materiál bude ve...

Další články
Nahoru