Dnes Středa - jasno 32°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 33°C
Středa 17. 8. 2022
Svátek má Petra
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
V Praze se zvyšuje riziko pádů stromů, višeň na Letné i vzpomínka na Sabine jsou mementem
Při bouřce loni v červnu spadl vyvrácený strom na autobusovou zastávku. Foto: HZS Praha

V Praze se zvyšuje riziko pádů stromů, višeň na Letné i vzpomínka na Sabine jsou mementem

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal výstrahu před silným větrem v Praze, která platí od soboty dopoledne. Nejsilnější vítr by měl dle modelu zasáhnout Prahu v sobotu odpoledne a v neděli dopoledne.

„Půda je po letošní zimě poměrně nasáklá vodou, to výrazně zvyšuje riziko vývratů celých stromů. Minulý víkend došlo například k vyvrácení celé višně v Letenských sadech, a to žádný velký vítr nebyl. Strom přitom nevykazoval žádné známky poškození," uvedl náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN).

Magistrát doporučuje Pražanům, aby byli obezřetní, aby se o víkendu nezdržovali v blízkosti starých a vysokých stromů v parcích a aby se vyhýbali starším lesním porostům, ze kterých mohou padat větve.

Silný vítr je vyvolaný tlakovou níží, kterou pojmenovali němečtí meteorologové jako Klaus. Jaké budou škody na pražské zelení se teprve ukáže, ale snad budou menší, než v uplynulém roce, kdy v únoru dorazila do Česka bouře Sabine. 

Silný vítr v Praze lámal a vyvracel stromy. Zaznamenáno bylo celkem 860 vyvrácených a polámaných dřevin, které rostly v pražských parcích, lesích nebo kolem drobných vodních toků a vodních ploch.   

Nejvíce stromů vítr poškodil v Kunratickém lese a Modřanské rokli a další vývraty a zlomy byly napáchány v Divoké Šárce, Hostivařském lesoparku a Milíčovském lese. Dohromady v pražských lesích vítr zničil 707 stromů. 

Působení větru se nevyhnuly ani dřeviny podél vodních toků a nádrží. Silnému větru podlehlo celkem 129 stromů. Velká část z nich rostla na březích Kunratického a Libušského potoka a Rokytky. 

Sabine se prohnala také pražskými parky. Ty ze střetu s vichřicí naštěstí vyvázly jen s malými škodami. Vítr, dosahující v nárazech rychlosti až 100 kilometrů za hodinu, měl v parcích na svědomí 24 stromů.


Autor: Jan Puci

Dar radnice Pohotovostní motorizované jednotce

Včera ve 20:03

Předsedkyně Výboru pro bezpečnost zastupitelstva Prahy 4 Lucie Michková předala v sídle Pohotovostní motorizované jednotky Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy věcný dar v celkové hodnotě téměř 20 tisíc korun. Jedná se o 17 kusů speciálních taktických nosítek pro rychlou evakuaci...

Další články
Nahoru