dnes
Neděle - jasno
2°C
zítra
Pondělí - zatazeno
1°C
pozítří
Úterý - snih-dest
5°C
V Praze se zvýší počet poplašných sirén, ty stávající se dočkají modernizace
Jedna z pražských sirén. Foto: archiv

V Praze se zvýší počet poplašných sirén, ty stávající se dočkají modernizace

Praha zmodernizuje městský systém varování, v rámci kterého funguje 220 poplašných sirén. Modernizace dálkového ovládání sirén a servis systému vyjde na 49,7 milionu korun. Vyplývá to z dnešního usnesení radních. Vedení města chce v budoucnu počet sirén nadále zvyšovat.

Městský systém varování funguje prostřednictvím rádiového systému Tetra. Varování se spouští v případě nebezpečí, jako jsou například povodně. Připraveno je ale i na případy masivního úniku nebezpečných látek nebo velké nehody a havárie.

Praha chce v rámci zakázky převést zastaralé analogové sítě na digitální. Zajistí tak bezpečnější fungování systému a jeho další rozvoj, píše se ve schváleném materiálu.

Sirény by v budoucnu měly přibýt třeba v oblasti říček Rokytka a Botič, které při povodních hrozí vylitím. Magistrát využívá technologii Tetra pro komunikaci městské policie, dopravního podniku, krizového štábu a složek integrovaného záchranného systému.

Výstavba sítě začala v roce 1999 a stála desítky milionů korun. Před deseti lety se mluvilo 190 milionech korun. Na kolik náklady vystoupaly do současnosti, není zřejmé. Loni vedení města schválilo zakázku na modernizaci systému za 196 milionů korun bez DPH. Prosadila ji ODS, která tehdy vládla s TOP 09.


Další články
Nahoru