dnes
Pondělí - polojasno
3°C
zítra
Úterý - zatazeno
1°C
pozítří
Středa - oblacno
0°C
V Praze se zvýší počet labutí o polovinu, některé přiletí z Polska. Nebezpečí jim hrozí hlavně na třech mostech
Labutě v Praze. Foto: Jan Puci

V Praze se zvýší počet labutí o polovinu, některé přiletí z Polska. Nebezpečí jim hrozí hlavně na třech mostech

V zimě se labutě stahují k Vltavě v centru Prahy, kde je lidé přikrmují a kde se cítí bezpečně. Bezpečí je to ale pouze zdánlivé. Hlavně v okolí pražských mostů přichází řada těchto ptáků k úrazu. Každý rok přijme pražská záchranná stanice pro volně žijící živočichy více až 150 zraněných labutí.
labut-po-operaci-nahled

Labuť po operaci. Foto: LHMP

Někdy se labutě zraní v důsledku spolknutí rybářského háčku nebo zamotání se do vlasců, jsou také případě pokousí od volně pobíhajících psů. Nejčastější však dochází k úrazům labutí na mostech v centru Prahy, kde jsou tramvajové troleje. Nejčastěji na Mánesově a Palackého mostě a mostě Legií.

Na trolejích jsou sice závěsné terčíky, které mají letící opeřence odlákat od trolejí. Jelikož se na podzim a v zimě zhoršuje viditelnost, ať už kvůli brzké tmě, mlze, dešti nebo sněhu, letící labuť v takových podmínkách zahlédne tramvajové vedení často až na poslední chvíli, a protože patří mezi těžké ptáky, nedokáže rychle změnit směr a do drátů narazí.

Následky kolizí bývají vážné – zlomená křídla a dolní končetiny, řezné rány, pohmožděniny, vnitřní krvácení, poškození páteře. Někdy dokonce v následku srážky zvíře uhyne.

Pro labutě nebezpečné trolejové vedení je také na Trojském, Libeňském, Hlávkově, Štefánikově a Čechově mostě.

Pokud lidé vidí labuť na mostě, určitě by se neměli snažit ji sami odnést k vodě. Zvíře, i když to tak třeba nevypadá, může být zraněno. Nejlepší je obratem zavolat záchrannou stanici nebo městskou policii.

V zimním období se v centru Prahy shromažďují velké skupiny labutí. „Labutí je v Praze v době hnízdění až 400 jedinců. Během zimy, kdy se do Prahy stahují i labutě ze širokého okolí, se jejich počet zvyšuje až na 600 jedinců. Vltava v centru města nezamrzá, proto je zde ideální zimoviště pro vodní ptáky a stahují se sem labutě i z okolních zemí, například z Polska,“ uvedla Zuzana Pokorná ze Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy.

Jednou z častých příčin zdravotních komplikací labutí je také nevhodné přikrmování. Spousta lidí, kteří u Vltavy přikrmují ptactvo, k tomu používá pečivo, což je pro zvířata škodlivé. V ohrožení jsou především mláďata.

„Pečivo je pro živočichy velmi lákavou, ač nepřirozenou potravou, a tak si na něj lehce zvyknou a preferují ji před svou přirozenou potravou,“ uvedla Petra Fišerová z Lesů hl. m. Prahy

Ptáci pečivo preferují jako snadno dostupný zdroj energie před jinými druhy potravy. Pečivo však nemá velkou výživovou hodnotu – obsahuje především sacharidy. Ptáci tak sice mají plné žaludky, ale zároveň trpí podvýživou.

Chybí jim vitamíny, minerály i stopové prvky z jiné potravy. To je nebezpečné zejména pro mláďata, která ke správnému vývoji potřebují všechny důležité živiny.

Pečivo může labutím a kachnám způsobit zažívací potíže a růstové deformace peří a kostí, kvůli nimž nejsou schopny létat. Jde o takzvanou nemoc andělských křídel.

A čím krmit, abyste vodnímu ptactvu neublížili? Pro labutě, kachny a další vodní ptáky je vhodná kukuřice, pšenice, žito, oves a další obilniny. Dále nakrájený hlávkový nebo jiný salát, zeleninové odřezky nebo slupky, mražený hrášek nebo kukuřice (rozmražené, není nutné vařit), ptačí zob, případně granule pro vrubozobé ptáky.

Před rokem byly na zhruba třech desítkách sloupů na pražských náplavkách instalovány cedule, které v českém a anglickém jazyce upozorňují návštěvníky, čím správně krmit labutě, kachny a další vodní ptactvo.


Místa sběru použitého oleje z domácností v Praze 9

Včera ve 21:33

Speciálně upravené zelené 120 litrové nádoby na jedlý olej najdou obyvatelé Prahy 9 na deseti místech. Olej se do sběrných nádob ukládá v PET lahvích, skleněné se nesmí používat. Do nádob v žádném případě nepatří minerální oleje, barvy a rozpouštědla.

Praha 15 poslala energii zdravotníkům

28. listopadu 2020 v 09:01

Úředníci a zástupci radnice poslali v úterý 24. listopadu energii zdravotníkům z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

Praha 4 vaří online

26. listopadu 2020 ve 20:21

Praha 4 a InBáze pořádají 27. listopadu od 17 hodin workshop přípravy „vareniků“ sladkých i slaných. Vzhledem k aktuální epidemické situaci se organizátoři rozhodli uspořádat akci on-line přes aplikace ZOOM.

Začátkem prosince nepoteče voda v těchto ulicích

26. listopadu 2020 v 19:56

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na další týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Veletrh vzdělávání Schola Pragensis začíná ve čtvrtek, startuje i nový web Praha Školská

25. listopadu 2020 ve 21:24

Rozhovory, debaty s odborníky i poradnu pro diváky nabídnou tři dny živého vysílání 25. ročníku veletrhu vzdělávání Schola Pragensis. Jubilejní přehlídka pražských středních a vyšších odborných škol začne již tento čtvrtek 26. listopadu v 10 hodin a poprvé v historii se uskuteční pouze na...

Praha 8 zve na první z Adventních koncertů

24. listopadu 2020 v 11:58

Adventní koncerty připravila Praha 8 letos celkem čtyři. Poslechnou si je můžete online.

Praha 11 pořádá Netradiční mikulášské tvoření

24. listopadu 2020 v 08:48

Netradiční mikulášské tvoření je on-line alternativa Mikulášského průvodu Jižním Městem, která se bude konat v sobotu 5. prosince v 18 hodin.

Praha 1 upozorňuje: Na náměstí Jana Palacha se budou testovat palné zbraně

23. listopadu 2020 v 16:23

V noci z 24. na 25. listopadu budou filmaři na náměstí Jana Palacha pro účely natáčení testovat různé druhy palných zbraní. Zvuková zkouška proběhne od cca 20 nejpozději do 2 hodin.

Ve školách a školkách v Praze 7 na děti čeká nové vybavení

23. listopadu 2020 ve 13:30

Děti v celé republice se pomalu začínají vracet do škol. Na ty v Praze 7 čeká překvapení v podobě nového vybavení, didaktických pomůcek, elektroniky, her, knížek a mnoha dalšího. 

Před kostelem sv. Václava v Praze 5 je vánoční stromeček

22. listopadu 2020 ve 12:13

V pátek 20. listopadu byl před kostel usazen smrk ztepilý, vysoký 12,5 metru.

Další články
Nahoru