Dnes Středa - mlha 6°C
Zítra Čtvrtek - zatazeno 13°C
Středa 3. 3. 2021
Svátek má Kamil
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
V Praze se zvýší počet labutí o polovinu, některé přiletí z Polska. Nebezpečí jim hrozí hlavně na třech mostech
Labutě v Praze. Foto: Jan Puci

V Praze se zvýší počet labutí o polovinu, některé přiletí z Polska. Nebezpečí jim hrozí hlavně na třech mostech

V zimě se labutě stahují k Vltavě v centru Prahy, kde je lidé přikrmují a kde se cítí bezpečně. Bezpečí je to ale pouze zdánlivé. Hlavně v okolí pražských mostů přichází řada těchto ptáků k úrazu. Každý rok přijme pražská záchranná stanice pro volně žijící živočichy více až 150 zraněných labutí.
labut-po-operaci-nahled

Labuť po operaci. Foto: LHMP

Někdy se labutě zraní v důsledku spolknutí rybářského háčku nebo zamotání se do vlasců, jsou také případě pokousí od volně pobíhajících psů. Nejčastější však dochází k úrazům labutí na mostech v centru Prahy, kde jsou tramvajové troleje. Nejčastěji na Mánesově a Palackého mostě a mostě Legií.

Na trolejích jsou sice závěsné terčíky, které mají letící opeřence odlákat od trolejí. Jelikož se na podzim a v zimě zhoršuje viditelnost, ať už kvůli brzké tmě, mlze, dešti nebo sněhu, letící labuť v takových podmínkách zahlédne tramvajové vedení často až na poslední chvíli, a protože patří mezi těžké ptáky, nedokáže rychle změnit směr a do drátů narazí.

Následky kolizí bývají vážné – zlomená křídla a dolní končetiny, řezné rány, pohmožděniny, vnitřní krvácení, poškození páteře. Někdy dokonce v následku srážky zvíře uhyne.

Pro labutě nebezpečné trolejové vedení je také na Trojském, Libeňském, Hlávkově, Štefánikově a Čechově mostě.

Pokud lidé vidí labuť na mostě, určitě by se neměli snažit ji sami odnést k vodě. Zvíře, i když to tak třeba nevypadá, může být zraněno. Nejlepší je obratem zavolat záchrannou stanici nebo městskou policii.

V zimním období se v centru Prahy shromažďují velké skupiny labutí. „Labutí je v Praze v době hnízdění až 400 jedinců. Během zimy, kdy se do Prahy stahují i labutě ze širokého okolí, se jejich počet zvyšuje až na 600 jedinců. Vltava v centru města nezamrzá, proto je zde ideální zimoviště pro vodní ptáky a stahují se sem labutě i z okolních zemí, například z Polska,“ uvedla Zuzana Pokorná ze Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy.

Jednou z častých příčin zdravotních komplikací labutí je také nevhodné přikrmování. Spousta lidí, kteří u Vltavy přikrmují ptactvo, k tomu používá pečivo, což je pro zvířata škodlivé. V ohrožení jsou především mláďata.

„Pečivo je pro živočichy velmi lákavou, ač nepřirozenou potravou, a tak si na něj lehce zvyknou a preferují ji před svou přirozenou potravou,“ uvedla Petra Fišerová z Lesů hl. m. Prahy

Ptáci pečivo preferují jako snadno dostupný zdroj energie před jinými druhy potravy. Pečivo však nemá velkou výživovou hodnotu – obsahuje především sacharidy. Ptáci tak sice mají plné žaludky, ale zároveň trpí podvýživou.

Chybí jim vitamíny, minerály i stopové prvky z jiné potravy. To je nebezpečné zejména pro mláďata, která ke správnému vývoji potřebují všechny důležité živiny.

Pečivo může labutím a kachnám způsobit zažívací potíže a růstové deformace peří a kostí, kvůli nimž nejsou schopny létat. Jde o takzvanou nemoc andělských křídel.

A čím krmit, abyste vodnímu ptactvu neublížili? Pro labutě, kachny a další vodní ptáky je vhodná kukuřice, pšenice, žito, oves a další obilniny. Dále nakrájený hlávkový nebo jiný salát, zeleninové odřezky nebo slupky, mražený hrášek nebo kukuřice (rozmražené, není nutné vařit), ptačí zob, případně granule pro vrubozobé ptáky.

Před rokem byly na zhruba třech desítkách sloupů na pražských náplavkách instalovány cedule, které v českém a anglickém jazyce upozorňují návštěvníky, čím správně krmit labutě, kachny a další vodní ptactvo.


Vrcholí boj o titul Sportovec Prahy 4

Včera ve 14:10

Anketa o nejlepší sportovce Prahy 4 za rok 2020 vstupuje do svého druhého kola. 

Praha 6: Kde najdete v nejbližších dnech velkoobjemové kontejnery

1. března 2021 ve 12:02

Vkládat do kontejnerů lze nábytek, koberce a linolea, zrcadla, umyvadla, vany a WC mísy, staré sportovní náčiní, autosklo a kovové předměty.

Barrandov: Místní obyvatelé oceňují bezpečnost a dostupnost MHD, trápí je špatné parkování

28. února 2021 ve 21:16

Praha 5 uspořádala loni na podzim mezi obyvateli anketu zaměřenou na spokojenost s životem v této městské části. Do hlasování se během tří týdnů zapojilo bezmála 2 300 místních. Radnice nyní zveřejnila, jak si v anketě vedl Barrandov.  

Sběr olejů a tuků v Praze 5

28. února 2021 v 19:31

Praha 5 ve spolupráci s Magistrátem hl. m. Prahy rozmístila na deseti stanovištích tříděného odpadu nádoby na sběr použitých potravinářských olejů a tuků z domácností. Pokud se nádoby osvědčí, plánuje jejich rozšíření na více míst.

Druhý březnový týden nepoteče voda v těchto ulicích

28. února 2021 v 10:32

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na druhý březnový týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Chabr: V realitním portálu hlavního města nyní vidím přidanou hodnotu

27. února 2021 v 18:40

Realitní portál hl. m. Prahy byl spuštěn už v roce 2018. Iniciativa si kladla za cíl především vytvoření přehledné a souborné online platformy, která navíc pomůže zvýšit transparentnost hospodaření s městským majetkem. Do projektu se zapojila i řada městských částí a příspěvkových organizací, a...

Začátkem března nepoteče voda v ulicích Libně

25. února 2021 v 10:39

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Další články
Nahoru