Dnes Čtvrtek - obcasny-dest 12°C
Zítra Pátek - prehanky-dest 16°C
Čtvrtek 13. 5. 2021
Svátek má Servác
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
V Praze se zvýší počet labutí o polovinu, některé přiletí z Polska. Nebezpečí jim hrozí hlavně na třech mostech
Labutě v Praze. Foto: Jan Puci

V Praze se zvýší počet labutí o polovinu, některé přiletí z Polska. Nebezpečí jim hrozí hlavně na třech mostech

V zimě se labutě stahují k Vltavě v centru Prahy, kde je lidé přikrmují a kde se cítí bezpečně. Bezpečí je to ale pouze zdánlivé. Hlavně v okolí pražských mostů přichází řada těchto ptáků k úrazu. Každý rok přijme pražská záchranná stanice pro volně žijící živočichy více až 150 zraněných labutí.
labut-po-operaci-nahled

Labuť po operaci. Foto: LHMP

Někdy se labutě zraní v důsledku spolknutí rybářského háčku nebo zamotání se do vlasců, jsou také případě pokousí od volně pobíhajících psů. Nejčastější však dochází k úrazům labutí na mostech v centru Prahy, kde jsou tramvajové troleje. Nejčastěji na Mánesově a Palackého mostě a mostě Legií.

Na trolejích jsou sice závěsné terčíky, které mají letící opeřence odlákat od trolejí. Jelikož se na podzim a v zimě zhoršuje viditelnost, ať už kvůli brzké tmě, mlze, dešti nebo sněhu, letící labuť v takových podmínkách zahlédne tramvajové vedení často až na poslední chvíli, a protože patří mezi těžké ptáky, nedokáže rychle změnit směr a do drátů narazí.

Následky kolizí bývají vážné – zlomená křídla a dolní končetiny, řezné rány, pohmožděniny, vnitřní krvácení, poškození páteře. Někdy dokonce v následku srážky zvíře uhyne.

Pro labutě nebezpečné trolejové vedení je také na Trojském, Libeňském, Hlávkově, Štefánikově a Čechově mostě.

Pokud lidé vidí labuť na mostě, určitě by se neměli snažit ji sami odnést k vodě. Zvíře, i když to tak třeba nevypadá, může být zraněno. Nejlepší je obratem zavolat záchrannou stanici nebo městskou policii.

V zimním období se v centru Prahy shromažďují velké skupiny labutí. „Labutí je v Praze v době hnízdění až 400 jedinců. Během zimy, kdy se do Prahy stahují i labutě ze širokého okolí, se jejich počet zvyšuje až na 600 jedinců. Vltava v centru města nezamrzá, proto je zde ideální zimoviště pro vodní ptáky a stahují se sem labutě i z okolních zemí, například z Polska,“ uvedla Zuzana Pokorná ze Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy.

Jednou z častých příčin zdravotních komplikací labutí je také nevhodné přikrmování. Spousta lidí, kteří u Vltavy přikrmují ptactvo, k tomu používá pečivo, což je pro zvířata škodlivé. V ohrožení jsou především mláďata.

„Pečivo je pro živočichy velmi lákavou, ač nepřirozenou potravou, a tak si na něj lehce zvyknou a preferují ji před svou přirozenou potravou,“ uvedla Petra Fišerová z Lesů hl. m. Prahy

Ptáci pečivo preferují jako snadno dostupný zdroj energie před jinými druhy potravy. Pečivo však nemá velkou výživovou hodnotu – obsahuje především sacharidy. Ptáci tak sice mají plné žaludky, ale zároveň trpí podvýživou.

Chybí jim vitamíny, minerály i stopové prvky z jiné potravy. To je nebezpečné zejména pro mláďata, která ke správnému vývoji potřebují všechny důležité živiny.

Pečivo může labutím a kachnám způsobit zažívací potíže a růstové deformace peří a kostí, kvůli nimž nejsou schopny létat. Jde o takzvanou nemoc andělských křídel.

A čím krmit, abyste vodnímu ptactvu neublížili? Pro labutě, kachny a další vodní ptáky je vhodná kukuřice, pšenice, žito, oves a další obilniny. Dále nakrájený hlávkový nebo jiný salát, zeleninové odřezky nebo slupky, mražený hrášek nebo kukuřice (rozmražené, není nutné vařit), ptačí zob, případně granule pro vrubozobé ptáky.

Před rokem byly na zhruba třech desítkách sloupů na pražských náplavkách instalovány cedule, které v českém a anglickém jazyce upozorňují návštěvníky, čím správně krmit labutě, kachny a další vodní ptactvo.


Praha 8: Vydejte se po stopách Anthropoidu

Dnes v 07:44

Každoroční připomenutí vyvrcholení operace Anthropoid – aktu pomsty na katovi českého národa Reinhardu Heydrichovi v ulici V Holešovičkách tentokrát obohatí stejnojmenná QR bojová hra.

Místo vysočanského blešáku vyroste čtvrť se školami a sportovišti

Včera ve 21:36

Bleší trhy U Elektry ve Vysočanech, rozkládající se na ploše větší než 50 000 metrů čtverečních, jsou v provozu od června 2016. Největší obchod s použitým zbožím v České republice je však trnem v oku některým rezidentům a s jejich existencí v budoucnu nepočítá ani vysočanská...

Mlžítka osvěží ulice Prahy 8

Včera v 15:42

Letos bude Praha 8 ve spolupráci s Pražskými vodovody a kanalizacemi (PVK) instalovat na 4 místech v Praze 8 mlžící zařízení, tzv. brčka.

Pocitová mapa Prahy 6

11. května 2021 v 17:36

Praha 6 je ode dneška součástí Pocitové mapy. Mapa pražských míst, kde lidé rádi tráví volný čas nebo naopak vnímají konkrétní problém vzniká online hlasováním.

Testování dětí Prahy 1 bude formou PCR testu

11. května 2021 v 16:05

Děti ze škol zřizovaných Prahou 1 budou od 17. května testovány všeobecně lépe přijímanou neinvazivní formou PCR testu ze slin.

Praha 8 je součástí Pocitové mapy

11. května 2021 v 15:55

Praha 8 se zapojila do celopražské online Pocitové mapy Zdravá Praha 2021 probíhající od května do září 2021. Ta nabízí obyvatelům aktivní zapojení do rozvoje městské části a zajišťuje tak důležitou zpětnou vazbu.

Vysloužilé tonerové a inkoustové kazety do koše nepatří, můžete je odevzdat na radnici

10. května 2021 v 09:38

Obyvatelé Prahy 15 mohou využít možnosti odevzdání použitých tonerových a inkoustových kazet do sběrného boxu umístěného v budově radnice.

Praha 9 ocení osobnosti městské části. Návrhy lze posílat do konce května

9. května 2021 v 08:36

Do 31. května mají obyvatelé možnost navrhnout, kdo by měl letos získat ocenění Osobnost městské části.

Výročí Pražského povstání 1945 v Praze 4

7. května 2021 ve 12:39

Praha 4 si tradičně připomíná hrdiny i oběti boje proti nacistické okupaci z května roku 1945 položením věnců u památníků na Spořilově, v parku Jezerka a na náměstí Generála Kutlvašra.

Chcisevkliduvyspat. Praha 1 spustila nový web

7. května 2021 v 09:09

Praha 1 vytvořila ve spolupráci se svým Výborem proti vylidňování centra a pro podporu komunitního života nový web zaměřený na krátkodobé ubytování v bytech a na problémy, které jsou s tím spojené.   

Další články
Nahoru