dnes
Pondělí - zatazeno
1°C
zítra
Úterý - polojasno
0°C
pozítří
Středa - snih
2°C
Praha zkouší pilot s nápojovými plechovkami
Zatím bez tagů. Kontejner na plechovky (první zleva) září novotou. Sprejeři si ho ještě nestačili podepsat. Foto: MHMP

Praha zkouší pilot s nápojovými plechovkami

V metropoli se rozšiřuje systém sběru tříděného odpadu o zkušební pilotní projekt – sběr nápojových plechovek. Akce bude zkušebně probíhat ve třech městských částech až do konce října letošního roku. Potom se vyhodnotí, jak jsou Pražané ochotni plechovky třídit.

Zkušební projekt se rozběhl začátkem května v Praze 1, Praze 17 a v Klánovicích. Tyto městské části byly vybrány s ohledem na převažující typ jejich zástavby – sídlištní, činžovní a zástavba rodinných domů. Účinnost sběru v jednotlivých zástavbách bude rovněž jedním z výstupů tohoto projektu.

Na území těchto částí budou na předem vytipovaná stanoviště tříděného odpadu umístěny samostatné sběrné nádoby určených pro sběr nápojových plechovek. V rámci tohoto projektu budou využívány nádoby o objemu 240 a1100 litrů. Do bude možné odkládat nápojové (hliníkové) plechovky všech druhů a velikostí.

Sběrné nádoby mají šedou metalickou barvu a jsou označeny informačními samolepkami, kde jsou uvedeny základní informace o sběru komodity. Celkem bude sběr nápojových plechovek probíhat na 45 stanovištích tříděného odpadu.

kontejner-na-plechovky1-nahled „Pevně věříme, že touto cestou oslovíme široké spektrum občanů, kteří rádi využijí možnosti třídit další komoditu na území města a aktivně se zapojí do tohoto pilotního projektu,“uvedl radní pro životní prostředí Radek Lohynský (ODS).

Zkušební provoz bude po svém skončení vyhodnocen a podle výsledků se ukáže, zda má třídění plechovek v Praze budoucnost.

Více informací o tomto projektu, včetně seznamu stanovišť se sběrnými nádobami, je na webových stránkách: http://envis.praha-mesto.cz.

Hliníkové plechovky sbírá pokusně druhým rokem i Praha 12. Místostarostka Eva Tylová k tomu uvádí: „Sběr hliníkových plechovek jsme z vlastní iniciativy zavedli již v roce 2011. Rozmístili jsme pokusně pět košů na frekventovaných místech na náměstích a podél cyklostezky. Občané koše využívají, sebrali jsme více než 70 kilogramů hliníkových plechovek, proto jsme se rozhodli v letošním roce počet košů zdvojnásobit.“


Autor: Mojmír Kadeřábek
Další články
Nahoru