dnes
Čtvrtek - jasno
30°C
zítra
Pátek - jasno
31°C
pozítří
Sobota - zatazeno
27°C
V Praze se výrazně navýšil počet lidí, kteří zemřeli při dopravních nehodách
Ilustrační foto: archiv Policie ČR

V Praze se výrazně navýšil počet lidí, kteří zemřeli při dopravních nehodách

Kriminalisté v Praze vyšetřovali za první pololetí letošního roku sedm vražd, stejně jako loni ve stejném období. Objasnili všechny. V první polovině roku také ubylo loupeží, policisté jich letos vyšetřovali 85, o 32 méně než loni. Méně bylo i kapesních krádeží, naopak stoupl počet případů, kdy byla vykradena auta.

Kapesních krádeží bylo v Praze za prvního půl roku nahlášených 2696, objasněno bylo pouze 83. „Objasnění je složitější, protože oběť krádež většinou zjistí na jiném místě, v jiné době, a pro policii je pak obtížné zajištění jakýchkoliv stop," vysvětlil nový ředitel pražských policistů Jan Ptáček. Důležitá je podle něj prevence. Situace je letos podobná jako v minulém roce, kdy bylo nahlášeno 3062 kapesních krádeží a objasněno jich bylo 80.

Podle Ptáčka klesl i počet krádeží aut, z 524 na 376, oproti loňskému prvnímu pololetí naopak stoupl počet případů, kdy bylo auto vykradeno – o 330 na 2788. „Je to samozřejmě také o prevenci. Jde to o to, kde řidiči vozidla zanechávají a jestli slyší na naše rady, aby nenechávali věci ve viditelných částech vozu – aby nebyly lákadlem pro nenechavé ruce zlodějů," řekl Ptáček.

Upozornil na to, že oproti loňskému roku se v Praze zvýšila úmrtnost při dopravních nehodách. Zatímco loni zahynulo v Praze při nehodách od ledna do konce června devět lidí, letos to byl dvojnásobek. Podle Ptáčka přibyly zejména případy střetu chodce s tramvají.

„Důvodů je mnoho, hlavní je nepozornost. Řada lidí má sluchátka, nevnímá své okolí a vejde přímo pod kola tramvaje. Řidič pak nemá šanci zabrzdit," řekl ředitel. Připomněl, že tramvaj má přednost i na přechodu pro chodce. Zmínil i kampaně, které jsou v Praze už několik let. „Cílem je zapůsobit na ostatní účastníky silničního provozu. Aby si uvědomovali, že nejsou nezranitelní," dodal Ptáček.

Ptáček v červnu nahradil v čele pražské policie Miloše Trojánka, který se přesunul na pozici krajského policejního ředitele na Vysočině. Trojánek se v minulosti opakovaně zastal podřízeného, který vyšetřuje kauzu Čapí hnízdo, v níž je obviněn premiér Andrej Babiš (ANO).

Ptáček dnes obecně řekl, že žádné tlaky na policii nevnímá. „Žádné tlaky nevnímám a ani nemám potřebu nějakým způsobem na jakékoliv události reagovat," uvedl. „Všechno běží standardním způsobem, veškerá trestní řízení v rámci hlavního města jsou pod dozorem státního zastupitelství a nadřízených, takže já nemám důvod do nich vstupovat. V případě, že bych zjistil jakékoliv problémy v jakékoliv kauze, mám aparát, který je schopný je prošetřit a v případě potřeby i zasáhnout," doplnil ředitel.

Podle Ptáčka chybí pražským policistům zhruba 640 lidí. „Samozřejmě děláme všechno pro to, abychom nalákali nové kolegy do našich řad, ale rozhodně to není věc, která by ohrožovala bezpečnostní situaci v Praze," řekl.

V nové pozici by chtěl využít především zkušeností, které získal jako náměstek ředitele středočeské policie. „Vnímám Prahu jako zrcadlo České republiky. Největším zrcadlem je centrum města, Václavské a Staroměstské náměstí, nebo hlavní nádraží. Jedna z mých priorit je, aby obraz České republiky prostřednictvím těchto míst byl lepší a lepší," dodal Ptáček.

 


DogFest 2018 zve na soutěže, představení i program pro děti

Dnes v 07:52

Festival pro milovníky psů, psy a pejskaře DogFest zaplní Prahu 9 – Střížkov. Těšte se na psí soutěže, agility i pomoc útulkům v sobotu 1. září hned vedle metra Střížkov. Celý den bude plný zábavy a psí tématiky. Návštěvníci se mohou těšit na překážkové dráhy, agility, soutěže, psí představení...

Praha plánuje efektivní a ekologické zásobování provozoven v Pražské památkové rezervaci

Včera v 15:20

Ulevit přeplněnému centru a zlepšit stav ovzduší chce Magistrát hl. m. Prahy pomocí v Česku ojedinělého inovativního projektu sdíleného konsolidačního centra, ze kterého by bylo zboží do provozoven efektivně distribuováno elektromobily. Pilotní projekt počítá se zapojením minimálně...

Psí den na náměstí Míru: Sporty, soutěže, nabídka pejsků

Včera v 08:44

Na středu 5. září připravila radnice druhé městské části Psí den. Na náměstí Míru se od 16 do 19 hodin pobavíte, setkáte se zajímavými hosty a dozvíte se spoustu užitečných informací.

Šest tlapek. Psí den s Prahou 6

Včera v 07:56

Na akci konané pod záštitou starosty šesté městské části Ondřeje Koláře se můžete těšit na ukázky výcviku, agility, veterináře nebo psí módní přehlídku.

První zářijový víkend Kampa opět ožije tradičními hrnčířskými trhy

13. srpna 2018 ve 14:05

Ve dnech 1. – 2. září od 10 do 19 hodin zaplní Kampu stánky s keramikou renomovaných řemeslníků, nebude chybět oblíbená kavárna s hudebním doprovodem, letos pod názvem Cyklo Handy kavárna. Catering tradičně zajišťuje sociální podnik Café Therapy s vyhlášenými domácími dobrotami. Doprovodný program...

Další články
Nahoru