Dnes Čtvrtek - polojasno 14°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 14°C
Čtvrtek 21. 9. 2023
Svátek má Matouš
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
V Praze se v dubnu začalo stavět jen 78 bytů, pokles stavební produkce nepřestává
Bytová výstavba v Praze. Foto: Karel Netolický

V Praze se v dubnu začalo stavět jen 78 bytů, pokles stavební produkce nepřestává

České stavebnictví stále hledá své dno. Stavební produkce v dubnu podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) meziročně klesla o 6,4 procenta a navázala tak na propady z předchozích měsíců. Stavební úřady vydaly o 10,9 procenta méně stavebních povolení, nicméně orientační hodnota povolených staveb v dubnu meziročně vzrostla o 14,1 procenta. Výrazně klesla i bytová výstavba. Informoval o tom generální ředitel společnosti Ekospol Evžen Korec.

Duben byl z pohledu bytové výstavby ve znamení hlavně dokončování bytů. V rámci celého Česka se dokončilo 4264 bytů, což bylo meziročně o 40,6 procenta více. Naopak počet zahájených bytů meziročně klesl o 24,6 procenta na 2685 bytů.

„Tristní situace panovala v Praze, kde se ve čtvrtém měsíci letošního roku začalo stavět jen 78 bytů. Hlavní město tak z pohledu bytové výstavby opět dotáhl Středočeský kraj, kde se letos začalo v rámci nové výstavby stavět už 1838 bytů, což se blíží 1885 bytům zahájeným v Praze,“ sdělil Ekospol.

Počet zahájených bytů uváděný statistickým úřadem navíc podle Korce nemusí odrážet realitu. To, že v daném měsíci získal byt stavební povolení, ještě neznamená, že se začal i stavět. „Investoři totiž kvůli zásadnímu propadu poptávky některé projekty odložili na později. Reálně se tak začalo stavět bytů méně, než ukazují oficiální statistiky," podotkl Korec.

Bytovou výstavbu i nadále výrazně limituje nedostupnost hypoték kvůli kombinaci vysokých úrokových sazeb a přísných podmínek pro žadatele diktovaných Českou národní bankou (ČNB). Jen v Praze se loni prodeje nových bytů podle Ekospolu propadly na nejhorší hodnotu za posledních dvacet let a i prodeje za letošní první čtvrtletí roku byly o třetinu nižší než za stejné období loňského roku.

„ČNB před pár dny zrušila jedno limitující opatření, což by mohlo realitní trh opět rozhýbat. Na hypoteční financování totiž od července opět dosáhne mnohem víc zájemců než nyní. Zda se to projeví i na bytové výstavbě, která se plánuje na roky dopředu, se uvidí teprve v následujících měsících,“ dodal Korec.


Autor: Karel Netolický

Jak bude vypadat nové centrum Hostivaře? Určí to urbanistická soutěž

Dnes ve 14:49

Společnost Zelená Hostivař patřící do skupiny JRD Group ve spolupráci s Prahou 15 a magistrátem vyhlašuje urbanistickou soutěž „Nové centrum Hostivař“, realizovanou Českou komorou architektů (ČKA), která určí podobu rozvoje okolí tramvajové smyčky na křížení ulic Průmyslová a Plukovníka...

Hořelo na střeše Lidlu v Praze 5

Včera ve 21:34 | Aktualizováno v 22:04

Tři jednotky pražských profesionálních hasičů zasahovaly ve středu 20. září před 15. hodinou v ulici K Barrandovu v Praze 5 u požáru na střeše prodejny Lidl. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Praha 6 podpořila program Trenéři ve škole dotací 1,16 milionu korun

Včera v 08:34

Zastupitelé Prahy 6 na svém jednání tento týden podpořili program Trenéři ve škole dotací 1,16 mil. korun. Program je založen na zapojení proškolených sportovních trenérů do hodin tělocviku na 1. stupni základních škol, kde v pravidelné rotaci spolupracují s učiteli na správném a pestrém pohybovém...

Další články
Nahoru