Dnes Sobota - polojasno 12°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 12°C
Sobota 25. 5. 2024
Svátek má Viola
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
V Praze se v dubnu začalo stavět jen 78 bytů, pokles stavební produkce nepřestává
Bytová výstavba v Praze. Foto: Karel Netolický

V Praze se v dubnu začalo stavět jen 78 bytů, pokles stavební produkce nepřestává

České stavebnictví stále hledá své dno. Stavební produkce v dubnu podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) meziročně klesla o 6,4 procenta a navázala tak na propady z předchozích měsíců. Stavební úřady vydaly o 10,9 procenta méně stavebních povolení, nicméně orientační hodnota povolených staveb v dubnu meziročně vzrostla o 14,1 procenta. Výrazně klesla i bytová výstavba. Informoval o tom generální ředitel společnosti Ekospol Evžen Korec.

Duben byl z pohledu bytové výstavby ve znamení hlavně dokončování bytů. V rámci celého Česka se dokončilo 4264 bytů, což bylo meziročně o 40,6 procenta více. Naopak počet zahájených bytů meziročně klesl o 24,6 procenta na 2685 bytů.

„Tristní situace panovala v Praze, kde se ve čtvrtém měsíci letošního roku začalo stavět jen 78 bytů. Hlavní město tak z pohledu bytové výstavby opět dotáhl Středočeský kraj, kde se letos začalo v rámci nové výstavby stavět už 1838 bytů, což se blíží 1885 bytům zahájeným v Praze,“ sdělil Ekospol.

Počet zahájených bytů uváděný statistickým úřadem navíc podle Korce nemusí odrážet realitu. To, že v daném měsíci získal byt stavební povolení, ještě neznamená, že se začal i stavět. „Investoři totiž kvůli zásadnímu propadu poptávky některé projekty odložili na později. Reálně se tak začalo stavět bytů méně, než ukazují oficiální statistiky," podotkl Korec.

Bytovou výstavbu i nadále výrazně limituje nedostupnost hypoték kvůli kombinaci vysokých úrokových sazeb a přísných podmínek pro žadatele diktovaných Českou národní bankou (ČNB). Jen v Praze se loni prodeje nových bytů podle Ekospolu propadly na nejhorší hodnotu za posledních dvacet let a i prodeje za letošní první čtvrtletí roku byly o třetinu nižší než za stejné období loňského roku.

„ČNB před pár dny zrušila jedno limitující opatření, což by mohlo realitní trh opět rozhýbat. Na hypoteční financování totiž od července opět dosáhne mnohem víc zájemců než nyní. Zda se to projeví i na bytové výstavbě, která se plánuje na roky dopředu, se uvidí teprve v následujících měsících,“ dodal Korec.


Autor: Karel Netolický

Střet vlaku s lokomotivou u hlavního nádraží způsobil velkou škodu

Včera ve 22:43

Škodu za více než 100 milionů korun v pátek dopoledne střet osobního vlaku s posunovací lokomotivou na pražském hlavním nádraží. Záchranáři ošetřili tři lidi, kteří utrpěli šok a odřeniny. Podle původních odhadů měla být materiální škoda výrazně nižší, mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal ale...

Zemřel herec a režisér Jan Kačer

Včera v 17:10

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. ČTK to oznámila jeho dcera Adéla Kubačáková. Byl ikonou nové vlny československého filmu a stál u zrodu pražského Činoherního klubu. Prosadil se jako divadelní režisér, režíroval například v Divadle na Vinohradech nebo v Národním...

První mikrocertifikátový kurz na Fakultě stavební ČVUT má 27 absolventů

22. května 2024 ve 22:46

První mikrocertifikátový kurz pořádaný Fakultou stavební Českého vysokého učení technického v Praze úspěšně završilo 27 zájemců. V dvousemestrálním kurzu celoživotního vzdělávání „Technická zařízení budov pro energeticky efektivní a zdravé budovy“ se věnovali tématu řešení technických systémů...

Další články
Nahoru