Dnes Pátek - zatazeno -3°C
Zítra Sobota - snih 0°C
Pátek 9. 12. 2022
Svátek má Vratislav
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
V Praze se uctívá památka 17. listopadu celý den na Národní třídě
U pamětní desky na Národní třídy se od rána objevují věnce a svíčky. Foto: puc

V Praze se uctívá památka 17. listopadu celý den na Národní třídě

Česká republika si dnes připomíná 33 let od událostí, které vedly k pádu komunismu, a 83 let od uzavření vysokých škol nacisty. K památníku 17. listopadu na Národní třídě v centru Prahy od časného rána lidé chodí zapalovat svíčky a stojí u něj čestná stráž skautů a sokolů.

Národní třída je uzavřena pro tramvajový i automobilový provoz. Na místě dohlíží policie v uniformách i v civilu.

Podle premiéra Petra Fialy připomíná 17. listopad nacistickou i komunistickou totalitu a křehkost i nesamozřejmost svobody a demokracie. Je třeba o ně pečovat. Podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila je třeba si připomínat minulost, aby ČR neztratila svobodu a demokracii. K památníku na Národní třídě od dnešního rána dorazila řada prezidentských kandidátů. 

Na Národní třídě probíhá po celý den studentská slavnost, kterou již tradičně pořádá spolek Díky, že můžem pod heslem „O svobodu se musíme starat". Výstavy, pouliční představení a koncerty doplní brunch na podporu samoživitelek nebo debaty věnované nadcházejícím prezidentským volbám, evropským tématům či ruské agresi proti Ukrajině.

Stovky lidí se dnes dopoledne i přes špatné počasí sešly na Albertově k připomínce výročí 17. listopadu z let 1939 a 1989. U pamětní desky připomínající místo, odkud vyšla studentská demonstrace v roce 1989, zapalují svíčky. Atmosféra je poklidná. 


Autor: ČTK

Pietní shromáždění v Praze 15 k uctění památky Antonína Švehly

Včera ve 12:46

U příležitosti výročí úmrtí státníka Antonína Švehly se koná pietní shromáždění k uctění jeho památky v sobotu 10. prosince od 14 hodin u hrobky Antonína Švehly.

Anketa: Kudy se bude ubírat Praha 5?

Včera v 06:46

Strukturální plán Prahy 5 řeší kde měnit územní plán, jak se má městská část a její čtvrti rozvíjet i kam umístit nové školy, školky a další veřejnou vybavenost. Aby tento dokument opravdu vyjadřoval potřeby občanů Prahy 5, nemohou ho tvořit pouze odborníci, pracovníci úřadu a političtí zástupci....

Další články
Nahoru