dnes
Středa - zatazeno
4°C
zítra
Čtvrtek - polojasno
5°C
pozítří
Pátek - prehanky-snih-dest
4°C
V Praze se rozjíždí realizace unikátní inscenace, po které pošilhávají v zahraničí
Zkoušky v Národním divadle. Foto: Lucie Jansch

V Praze se rozjíždí realizace unikátní inscenace, po které pošilhávají v zahraničí

Celá Evropa si bude příští rok připomínat 100 let od vypuknutí první světové války a Národní divadlo se připojí událostí mimořádného formátu. Na konci dubna uvede ve Stavovském divadle ve světové premiéře inscenaci s lapidárním názvem 1914.  Pro své diváky odvážně míchá nebývale silné ingredience: klíčový román české literatury Osudy dobrého vojáka Švejka Jaroslava Haška, protiválečný opus Karla Krause Poslední chvíle lidstva a režijní mistrovství hvězdy současného moderního divadla Roberta Wilsona.

Výsledkem bude unikátní mezinárodní projekt aspirující na jeden z vrcholů evropské kulturní sezóny, který už nyní, v době příprav, vzbuzuje zájem zahraničních festivalů a produkcí.

Na inscenaci 1914 pod Wilsonovým vedením pracují čeští herci Soňa Červená, Pavla Beretová, Taťjana Medvecká, Eva Salzmannová, Vladimír Javorský, Václav Postránecký a další.

Robert Wilson do hereckého týmu přizval také uměleckou šéfku maďarského divadla Vígszínhás Enikö Eszenyi a člena Slovenského národního divadla Jána Koleníka, jedná se tedy navíc o koprodukční projekt hned několika zemí bývalé rakousko-uherské monarchie.

sona-cervena-nahled

Soňa Červená

První fáze zkoušek inscenace 1914 končí dnes ve zkušebně Stavovského divadla, druhá je na programu od 17. března do 30. dubna 2014.

Základní inspirační zdroje, Osudy dobrého vojáka Švejka a Poslední chvíle lidstva, se v rukách Roberta Wilsona mění v aktuální koláž plnou scénických obrazů, hudby a překvapivého humoru v podobenství nejen o roce 1914, ale hlavně o našem životě dnes, sto let po začátku hrozivé války.

Hlavní dějová linie vychází ze Švejkových osudů za války. Nejde však o to, předvést ho jako stereotypně vnímaného „čecháčka“, ale spíš jako esenci osudu v rámci šíleného dějinného kola. Jádro inscenace spočívá v obrazech více než v dramatických situacích, výrazná je písňová složka.


Autor: Renata Rákosová

Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru