dnes
Úterý - oblacno
5°C
zítra
Středa - obcasny-dest
8°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
7°C
V Praze startuje nový typ dražeb. V nabídce budou cenově dostupnější  umělecké předměty
Klobouk a brýle po příteli Eduarda Beneše. Foto: Dorotheum

V Praze startuje nový typ dražeb. V nabídce budou cenově dostupnější umělecké předměty

Pražská pobočka mezinárodního aukčního domu Dorotheum zavádí na českém trhu s uměním nový typ dražeb. Takvaná daily auction, neboli denní aukce, zažije svou premiéru v úterý 21. října v prodejní galerii na Ovocném trhu. Oproti velkým exkluzivním aukcím nabídne umělecké předměty ze širšího spektra a v nižší cenové kategorii. Zájemci si mohou všechny dražené položky prohlédnout už teď v galerii Dorotheum.

Jak se zúčastnit denní aukce?

Zájemci se mohou do aukce přihlásit jednoduše přes internet. Dražit pak mohou po telefonu nebo formou písemných limitů, které jsou v poslední době hodně vyhledávané. Výhodné však bude zavítat na aukci osobně. Několik položek, které se ohlásí až přímo na sále, se začnou vyvolávat z výrazně nižších částek oproti cenám uvedeným v on-line aukčním katalogu.

Všechny předměty jsou až do termínu konání daily auction vystaveny v prodejní galerii Dorotheum na adrese Ovocný trh 2, Praha 1. Kompletní aukční katalog je k dispozici na www.dorotheum.com.

Denní aukce se ve světě těší velké oblíbenosti. V mnoha směrech jsou jednodušší a cenově dostupnější. „Inspirovali jsme se naší mateřskou společností, která tento typ dražeb pořádá téměř denně, odtud název denní aukce. Daily auctions budou zaměřeny na předměty, které jsou cenově přístupnější více zájemcům. Současně sem chceme zařazovat díla, která z nějakého důvodu nejsou vhodná pro velké aukce, byť jde o působivé kousky,“ vysvětluje Mária Gálová, ředitelka pražské pobočky Dorothea.

„Často se setkáváme s lidmi, kteří s lítostí konstatují, že umění mají rádi, ale není v jejich možnostech do něj investovat statisícové či dokonce milionové částky. Kvalitní nabídka umění se přitom najde ve všech cenových kategoriích. Denní aukce jsou navíc zajímavou příležitostí pro zájemce, kteří mají obavy z „velkých“ aukcí. Prostřednictvím daily auction mohou proniknout do světa „kladívkového“ obchodu s uměním, a když zjistí, jak výhodný a mnohdy také vzrušující může být, třeba si najdou cestu i na aukce velkého formátu,“ dodává.

Předměty z pozůstalosti zajímavých osobností

Nový koncept dražeb odstartuje historicky první daily auction v úterý 21. října od 17 hodin přímo v prodejní galerii Dorotheum. Aktuální nabídka zahrnuje pestrou škálu uměleckých předmětů, ve většině případů jde o díla cenově velmi atraktivní.

fotografie-letni-rezidence-eduarda-benese-v-sezimove-usti-nahled

Fotografie letní rezidence Edvarda Beneše

Pod kladívko Dorothea putují například předměty z pozůstalosti po příteli Edvarda Beneše – klobouk, brýle a kolekci 50 fotografií z roku 1952 zachycující letní rezidenci československého prezidenta v Sezimově Ústí. Soubor je doplněn sedmi podepsanými portrétními fotografiemi Edvarda Beneše a Hany Benešové.

Poválečné výtvarné umění reprezentuje v dražbě konvolut děl Jana Baucha a krásné Bauchovy tempery. Zaujmou také práce Jana Konůpka, člena symbolistní skupiny Sursum, Jana Štursy, slavného českého sochaře, i tvorba Věry Janouškové a Jiřího Johna, klíčových osobností skupiny UB 12.

nahrdelnik-z-morskych-perlicek-nahled

Náhrdelník z mořských perliček

V nabídce šperků vynikají dvě položky. Dražit se bude náhrdelník z mořských perliček vzniklých v perlorodkách spontánně bez zásahu člověka, který byl vyroben na počátku 20. století.

Perly přírodního původu se na trhu objevují výjimečně, hovoří se o maximálně 5 procent z celkové současné produkce, a využívají se jen pro velmi luxusní šperky na objednávku.

Lákadlem pro sběratele je i mořský korál mediteránského původu, který lze považovat za raritu. V současnosti je totiž těžba korálů ve Středozemním moři zakázána – veškerá produkce pochází z asijských moří, z pobřežních moří Austrálie a Střední Ameriky. Korál ze Středozemního moře je vysoce ceněn pro svou barvu.


Kongresový turismus pro rok 2018 podpořila Praha několika miliony korun

Dnes v 15:56

Rada hl. m. Prahy na dnešním zasedání podpořila 11 projektů v oblasti kongresového turismu v celkové výši 4 291 000 korun. Navržená podpora u 10 těchto projektů bude následně projednána na zasedání Zastupitelstva hl. m. Prahy. Mezi podpořené patří kongresy v různých oblastech medicíny, kongresy...

Další články
Nahoru