dnes
Čtvrtek - oblacno
12°C
zítra
Pátek - oblacno
17°C
pozítří
Sobota - zatazeno
16°C
V Praze se rozjíždí celorepublikový projekt Seniorská obálka, připojily se už první městské části
S formulářem dostanou lidé i návod k vyplnění a průsvitnou plastovou obálku. Foto (2x): MČ Praha 4

V Praze se rozjíždí celorepublikový projekt Seniorská obálka, připojily se už první městské části

Městské části Praha 3 a Praha 4 se aktuálně připojily k projektu Seniorská obálka, který má být pomocníkem seniorů i záchranářů, hasičů a policistů v krizových situacích. Do obálky, kterou umístí na lednici nebo vnitřní stranu vchodových dveří, lidé píší údaje o svém zdravotním stavu, což může pomoci složkám integrovaného záchranného systému při případném zásahu v bytě. Projekt bude ještě tento týden ve středu spuštěn v Praze 12, brzy se přidá i Praha 15. Server Pražský patriot o tom informoval krajský koordinátor projektu pro hlavní město Adrej Dan Bárdoš z Ministerstva práce a sociálních věcí. Seniorská obálka je už k dispozici v několika krajích.

Obálka je označena mezinárodní zkratkou I. C. E., z anglického In Case of Emergency, což znamená použít v případě nouze, a je určena především starším osobám, které žijí osamoceně. Jedná se o tiskopis, do kterého si senioři uvedou údaje o svém zdravotním stavu. Při vyplňování se postupuje podle principu semaforu, nejdůležitější informace jsou uvedeny červeně, doporučené údaje žlutě a méně závazná data zeleně.

Záleží na každém seniorovi, které údaje chce uvést, ale čím víc informací například o chronických onemocněních, lécích, hospitalizaci nebo alergiích, bude vyplněno, tím lépe obálka poslouží.

Do formuláře lze uvést také kontakty na blízké osoby nebo další informace, které chce senior v případě ohrožení života sdělit. 

svoboda-josef-obalka

Místostarosta Prahy 4 Josef Svoboda

„Tyto údaje poslouží v případech, kdy senior potřebuje rychlou pomoc zdravotníků, policistů nebo hasičů. Ti se po příchodu do bytu okamžitě podívají na dvě viditelná místa v bytě, kam se doporučuje seniorskou obálku vybavenou magnetem umístit, na ledničku, nebo na vnitřní stranu vchodových dveří. Proto nedoporučuji dávat obálku na jiná místa,“ uvedl místostarosta Prahy 4 pro rodinnou a sociální politiku Josef Svoboda, který nad projektem ve čtvrté městské části převzal záštitu. 

Senioři z Prahy 4, kteří mají o Seniorskou obálku zájem, si ji mohou vyzvednout od 2. září na recepci Úřadu MČ Praha 4, Antala Staška 2059/80b, popřípadě v informačních centrech MČ Praha 4. Každý senior si musí vyzvednout obálku osobně, její vydání je podmíněno trvalým bydlištěm v Praze 4 a věkem 63 let. Obálku si mohou vyzvednout rovněž osoby s průkazem ZTP s trvalým bydlištěm v Praze 4.

Senioři z Prahy 3 si Seniorskou obálku mohou vyzvednout zde:

  • Odbor sociálních věcí ÚMČ Praha 3, Seifertova 51, Praha 3
  • Informační centrum Praha, Milešovská 1, Praha 3
  • Remedium Praha, o. p. s., Křišťanova 15, Praha 3
  • Klub seniorů Praha 3, Olšanská 7, Praha 3

„Seniorská obálka má svou univerzální podobu, ale jednotlivé radnice měst, obcí, nebo městských částí mohou na formuláři zpropagovat informace a kontakty, které chtějí seniorům sdělit. Obálka tak slouží nejen pro záchranáře, ale i pro seniory samotné a jejich rodinné příslušníky,“ uvedl krajský koordinátor projektu pro hlavní město Adrej Dan Bárdoš, podle kterého projekt podporuje i pražský magistrát.

„V Praze 4 jsme objednali zatím 1000 obálek, třetina byla dána do Ústavu sociálních služeb. Vše se rozjíždí, informujeme seniory, po čase vše vyhodnotíme. Až praxe ukáže na případné slabiny, které budeme napravovat,“ dodal místostarosta Prahy 4 Josef Svoboda, podle kterého záchranáři, hasiči i policisté vnímají projekt Seniorská obálka kladně a podporují ho. 


Vysočanská véčka pro seniory zvou na vycházku

Včera v 10:41

Městská část Praha 9 nabízí možnosti využití volného času seniorům. Akce Vysočanská Véčka jsou pro seniory MČ Praha 9, kteří mají trvalé bydliště v působnosti úřadu Sokolovská 14, Praha 9, tzn. pro všechny kdo mají OP vydaný ÚMČ Sokolovská 14/324, Praha 9.

Posvícenská zábava pro seniory v Praze 11

14. října 2019 ve 21:07

Společenské odpoledne za doprovodu živé hudby k tanci i poslechu. Servírovat se bude nejen posvícenská kachna se zelím a knedlíkem, ale i posvícenský koláč.

Praha chystá rozšíření svozu bioodpadu rostlinného původu

14. října 2019 ve 20:22

Praha rozšiřuje možnosti svozu bioodpadu rostlinného původu. Ten tvoří v současné době až 40 procent směsného komunálního odpadu v metropoli. Vedení hlavního města chce bioodpad separovat a dále jej využívat pro výrobu bioplynu nebo kompostu. Rada hl. m. Prahy na dnešním zasedání souhlasila se...

Policie nachystala bezpečnostní opatření na fotbal se Severním Irskem

14. října 2019 v 09:04

Pražská policie přichystala v souvislosti s dnešním fotbalovým utkáním mezi mužstvy reprezentace České republiky a Severního Irska bezpečnostní opatření.

Další články
Nahoru