dnes
Sobota - zatazeno
9°C
zítra
Neděle - zatazeno
11°C
pozítří
Pondělí - polojasno
10°C
V Praze se rozjíždí celorepublikový projekt Seniorská obálka, připojily se už první městské části
S formulářem dostanou lidé i návod k vyplnění a průsvitnou plastovou obálku. Foto (2x): MČ Praha 4

V Praze se rozjíždí celorepublikový projekt Seniorská obálka, připojily se už první městské části

Městské části Praha 3 a Praha 4 se aktuálně připojily k projektu Seniorská obálka, který má být pomocníkem seniorů i záchranářů, hasičů a policistů v krizových situacích. Do obálky, kterou umístí na lednici nebo vnitřní stranu vchodových dveří, lidé píší údaje o svém zdravotním stavu, což může pomoci složkám integrovaného záchranného systému při případném zásahu v bytě. Projekt bude ještě tento týden ve středu spuštěn v Praze 12, brzy se přidá i Praha 15. Server Pražský patriot o tom informoval krajský koordinátor projektu pro hlavní město Adrej Dan Bárdoš z Ministerstva práce a sociálních věcí. Seniorská obálka je už k dispozici v několika krajích.

Obálka je označena mezinárodní zkratkou I. C. E., z anglického In Case of Emergency, což znamená použít v případě nouze, a je určena především starším osobám, které žijí osamoceně. Jedná se o tiskopis, do kterého si senioři uvedou údaje o svém zdravotním stavu. Při vyplňování se postupuje podle principu semaforu, nejdůležitější informace jsou uvedeny červeně, doporučené údaje žlutě a méně závazná data zeleně.

Záleží na každém seniorovi, které údaje chce uvést, ale čím víc informací například o chronických onemocněních, lécích, hospitalizaci nebo alergiích, bude vyplněno, tím lépe obálka poslouží.

Do formuláře lze uvést také kontakty na blízké osoby nebo další informace, které chce senior v případě ohrožení života sdělit. 

svoboda-josef-obalka

Místostarosta Prahy 4 Josef Svoboda

„Tyto údaje poslouží v případech, kdy senior potřebuje rychlou pomoc zdravotníků, policistů nebo hasičů. Ti se po příchodu do bytu okamžitě podívají na dvě viditelná místa v bytě, kam se doporučuje seniorskou obálku vybavenou magnetem umístit, na ledničku, nebo na vnitřní stranu vchodových dveří. Proto nedoporučuji dávat obálku na jiná místa,“ uvedl místostarosta Prahy 4 pro rodinnou a sociální politiku Josef Svoboda, který nad projektem ve čtvrté městské části převzal záštitu. 

Senioři z Prahy 4, kteří mají o Seniorskou obálku zájem, si ji mohou vyzvednout od 2. září na recepci Úřadu MČ Praha 4, Antala Staška 2059/80b, popřípadě v informačních centrech MČ Praha 4. Každý senior si musí vyzvednout obálku osobně, její vydání je podmíněno trvalým bydlištěm v Praze 4 a věkem 63 let. Obálku si mohou vyzvednout rovněž osoby s průkazem ZTP s trvalým bydlištěm v Praze 4.

Senioři z Prahy 3 si Seniorskou obálku mohou vyzvednout zde:

  • Odbor sociálních věcí ÚMČ Praha 3, Seifertova 51, Praha 3
  • Informační centrum Praha, Milešovská 1, Praha 3
  • Remedium Praha, o. p. s., Křišťanova 15, Praha 3
  • Klub seniorů Praha 3, Olšanská 7, Praha 3

„Seniorská obálka má svou univerzální podobu, ale jednotlivé radnice měst, obcí, nebo městských částí mohou na formuláři zpropagovat informace a kontakty, které chtějí seniorům sdělit. Obálka tak slouží nejen pro záchranáře, ale i pro seniory samotné a jejich rodinné příslušníky,“ uvedl krajský koordinátor projektu pro hlavní město Adrej Dan Bárdoš, podle kterého projekt podporuje i pražský magistrát.

„V Praze 4 jsme objednali zatím 1000 obálek, třetina byla dána do Ústavu sociálních služeb. Vše se rozjíždí, informujeme seniory, po čase vše vyhodnotíme. Až praxe ukáže na případné slabiny, které budeme napravovat,“ dodal místostarosta Prahy 4 Josef Svoboda, podle kterého záchranáři, hasiči i policisté vnímají projekt Seniorská obálka kladně a podporují ho. 


Přednáška pro seniory: Zážitky z cest do Maroka

Včera ve 20:46

Na vyprávění spojené s promítáním fotek z cest zve Praha 11 v pondělí 30. března od 14:30.

Praha 15: V KC Varta se koná 8. zasedání zastupitelstva

Včera v 09:26

Zasedání Zastupitelstva MČ Praha 15 se koná 4. března od 17 hodin

Praha 8: Kurzy cvičení pro seniory

27. února 2020 v 15:26

Praha 8 pořádá pro seniory kurzy cvičení vždy v pátek od 10 do 12:30 hodin v Centru RoSa. Účast na kurzech je zdarma.

Turistická vycházka v březnu pro seniory: Bledule na Nymbursku

27. února 2020 v 10:55

Ve čtvrtek 26. března zve Praha 11 seniory na vycházku. Cestou lesem uvidíte koberce kvetoucích bledulí, také zámek a park Loučeň.

Praha 15: Beseda o nové výstavbě

27. února 2020 v 09:11

Praha 15 zve občany na besedu. Ve středu 11. března bude od 17 hodin na programu téma nové výstavby v městské části.

Další články
Nahoru