dnes
Čtvrtek - jasno
7°C
zítra
Pátek - snih-dest
3°C
pozítří
Sobota - snih
2°C
V Praze se rozezvučí čtyři stovky sirén
Jedna z pražských sirén. Foto: archiv

V Praze se rozezvučí čtyři stovky sirén

Již zítra proběhne na celém území České republiky pravidelná zkouška provozuschopnosti jednotného systému varování a vyrozumění.  Ve 12 hodin se rozezní v Praze přes čtyři stovky sirén, které budou vysílat zkušební nepřerušovaný tón po dobu dvou minut.  

Na území hlavního města budou těsně před polednem na zkoušku lidé upozorněni prostřednictvím elektronických „mluvících“ sirén. Informace zazní v českém a anglickém jazyce.

Před vlastní zkouškou začne v 11.58 hodin ulicemi Prahy znít toto: „Vážení občané, z důvodu prověření provozuschopnosti se dnes ve 12 hodin rozezní poplachové sirény na území hlavního města Prahy trvalým tónem po dobu 2 minut.“ „Dear visitors, In order to check the serviceability of the emergency sirens in the area of the City of Prague, an uniterrupted 2-minute tone will resound today at 12.00 a.m.“.

Na území Prahy je varovný signál šířen prostřednictvím 430 sirén. Z toho je 212 elektrických sirén celoplošného systému varování v majetku státu, které jsou schopné generovat pouze akustické signály.

Autonomní systém varování a informování hl. m. Prahy disponuje 218 elektronickými sirénami, které jsou majetkem města a umožňují poskytnout hlasovou informaci o povaze a druhu hrozícího nebezpečí a způsobu ochrany před takovým nebezpečím.

Ověřování provozuschopnosti jednotného systému varování se na základě vyhlášky Ministerstva vnitra ČR opakuje již jedenáct let každou první středu v měsíci.


Galerie 1 hostila narozeninové Vostrý kafe

13. ledna 2018 v 15:39

Vostrý kafe, pravidelná pánská setkání pro mužné sousedy z Prahy 1, slaví první narozeniny a od nového roku se navíc stěhuje do Galerie 1, kde se nyní bude jednou za měsíc konat. Prvním letošním hostem byl Michal „Radar“ Vrátný.

Další články
Nahoru