dnes
Čtvrtek - prehanky-dest
7°C
zítra
Pátek - snih-dest
3°C
pozítří
Sobota - prehanky-snih
2°C
V metropoli se rojí včely. Pražští hasiči vyjížděli v týdnu téměř k třiceti případům
V metropoli se nyní rojí včely. Třeba na stromech. Foto: HZČR Praha

V metropoli se rojí včely. Pražští hasiči vyjížděli v týdnu téměř k třiceti případům

Téměř třicetkrát vyjížděli od pondělí pražští hasiči likvidovat včelí roje, jen ve středu ve 24 případech. Včely obvykle nebývají při rojení útočné. Hasiči proto zasahují pouze v situacích, kdy se roj objeví například u škol nebo na veřejném prostranství. Rojení představuje přirozený způsob rozmnožování včelstev.

Stará včelí matka s částí včelstva se vydává hledat dutinu pro postavení nových pláství, zatímco v úlu zůstává nová matka se zbytkem včel. Některá silná včelstva se mohou vyrojit i několikrát za sezonu. Ve městě ale může hledání dutiny pro plástve přinést potíže lidem.

„V Praze 3 ve Vlkově ulici například hasiči řešili případ, kdy se roj včel usadil na výfuku osobního automobilu," uvedla mluvčí hasičů Pavlína Adamcová. Jinak byly podle ní roje při výjezdech v posledních dnech většinou na stromech či zdech domů. Mluvčí upozornila, že hasiči nevyjíždějí ke každému lidmi nahlášenému roji.

„Likvidujeme roje v případě, že se včely usadí na místě, kde jejich přítomnost může znamenat ohrožení pro zdraví, případně i životy lidí," sdělila. Hasiči proto odstraňují roje pouze na veřejných prostranstvích, kde včely ohrožují bezpečnost chodců a mohly by pobodat třeba dítě nebo alergika.

„Zasahujeme i v případech, kdy se roj usadí na veřejné budově, u dětského hřiště, v areálu školy, školky, zdravotnického zařízení a podobně," doplnila.

„Při rojení včely obvykle nebodají, protože mají plné medné váčky a nemají hnízdo, které by bránily. Pokud tedy včely přímo neohrožují zdraví či život, dejte jim čas na přemístění a nevolejte hned hasiče," požádala mluvčí hasičů veřejnost.


Galerie 1 hostila narozeninové Vostrý kafe

13. ledna 2018 v 15:39

Vostrý kafe, pravidelná pánská setkání pro mužné sousedy z Prahy 1, slaví první narozeniny a od nového roku se navíc stěhuje do Galerie 1, kde se nyní bude jednou za měsíc konat. Prvním letošním hostem byl Michal „Radar“ Vrátný.

Další články
Nahoru