Dnes Středa - skorojasno 10°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 4°C
Středa 21. 4. 2021
Svátek má Alexandra
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
V Praze se pro děti pracovníků IZS a určitých profesí otevře až 70 škol
Magistrát určil téměř 70 škol na území metropole, kde se postarají o děti od dvou do deseti let. Foto: Lucie Králová

V Praze se pro děti pracovníků IZS a určitých profesí otevře až 70 škol

Pražský magistrát určil téměř 70 škol na území metropole, kde se postarají o děti od dvou do deseti let, jejichž rodiče jsou zdravotníci, policisté, strážníci, hasiči, vojáci nebo pracovníci ve školství i sociálních službách. V Praze tyto školy mohou pro své potomky využívat mimo jiné i zaměstnanci kurýrních služeb a dalších pracovních pozic.

„S platností od dnešního dne máme v Praze opět určené mateřské a základní školy pro děti zdravotníků, pečovatelů, integrovaného záchranného systému a dalších zaměstnanců klíčových profesí. V Praze do nich spadají nad rámec celostátního opatření také například pracovníci justice, kurýrních a doručovacích služeb nebo dobrovolníci pomáhající se zvládáním epidemie. Vyhrazeno je zhruba 70 škol ve všech 22 pražských obvodech. V provozu bude zatím zhruba polovina, počet lze podle situace navýšit,“ uvedl dnes pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).  

Vedle profesí stanovených vládním krizovým opatřením se jedná také o profese, které jsou nezbytné k zajištění služeb nejen občanům Prahy. Jedná se o zaměstnance kurýrní či doručovací služby nebo pracovníky zajišťující odvoz komunálního odpadu, dodávky elektřiny, tepla a zemního plynu nebo například zaměstnance zajišťující vývoj a výzkum látek, které slouží k léčbě nebo vakcinaci proti koronaviru.

Část z těchto profesí byla uvedena už v předchozím obdobném krizovém opatření pro předchozí nouzový stav, nicméně některé byly doplněny nově.

„Zájem o školy je poměrně velký. K zítřku bude otevřeno celkem 30 škol základních i mateřských, kde je zatím potvrzeno zhruba 170 dětí. Dnes odpoledne ještě odbor školství vyřizuje žádosti o umístění dětí. Od pátku narostl počet umístěných dětí o zhruba 70 a požadavky přibývají. Bližší informace jsou dostupné na stránkách města,“ doplnil pražský radní pro oblast školství Vít Šimral (Piráti).  

Zaměstnanec z vybraných profesí, který má zájem o umístění svého dítěte do určené ZŠ nebo MŠ, musí kontaktovat nejprve svého zaměstnavatele. Ten pak požádá odbor školství, mládeže a sportu na magistrátu o péči o dítě. To je následně umístěno dle aktuální situace do určené školy. 

V Praze je podle rejstříku ministerstva školství 400 mateřských a 292 základních škol. Mateřské školy a první dva ročníky základních škol se pro žáky uzavřely k dnešnímu dni. Podle pátečního rozhodnutí vlády budou školy zavřené po tři týdny.

Kvůli špatné epidemické situaci a šíření nových mutací koronaviru chce vláda také výrazně snížit mobilitu lidí. Ti musí ode dneška až na výjimečné situace zůstávat ve svém okresu. Dnes se také zavřely některé obchody a začalo zatím dobrovolné testování na koronavirus ve firmách.


Florenc 21. Mezinárodní soutěž, do které se může zapojit veřejnost

Dnes v 18:15

Okolí autobusového nádraží na Florenci projde v budoucnu zásadní proměnou. Na konci března vyhlásili většinoví majitelé pozemků, ČSAD Praha holding a Masaryk Station Development, společně s hlavním městem Prahou mezinárodní urbanistickou soutěž, která přinese návrh na možnou podobu lokality již...

Praha spustila webovou aplikaci s daty o veřejných zakázkách

Dnes v 18:10

Praha začátkem dubna udělala krok v oblasti průhlednějšího nakládání s veřejnými prostředky. Stala se prvním městem v Česku, které uživatelsky přívětivou a interaktivní formou zveřejňuje podrobné informace o zadávaných veřejných zakázek.

Praha žádá ministra Arenbergera o otevření dětských skupin

Včera ve 21:42

Jménem hlavního města Prahy byl včera ministru zdravotnictví Petrovi Arenbergerovi odeslán dopis s žádostí o co nejdřívější otevření dětských skupin. Současná situace, kdy jsou dětské skupiny uzavřeny, představuje podle vedení metropole významnou zátěž nejen pro děti, které opatřeními bránícími...

Praha 2 vyzvala magistrát, aby zajistil pořádek na stanovištích tříděného odpadu

Včera ve 20:25

Praha 2 se v těchto dnech obrátila na vedení hlavního města s žádostí, aby přijalo opatření, která zajistí pořádek na stanovištích tříděného odpadu a zamezí vytváření černých skládek okolo nich.

Provoz radnice Prahy 2 bez omezení

Včera v 10:53

Od úterý 20. dubna se Úřad městské části Praha 2 vrací do obvyklého provozu.

Další články
Nahoru