Dnes Pondělí - oblacno 14°C
Zítra Úterý - zatazeno 15°C
Pondělí 20. 9. 2021
Svátek má Oleg
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
V Praze se pro děti pracovníků IZS a určitých profesí otevře až 70 škol
Magistrát určil téměř 70 škol na území metropole, kde se postarají o děti od dvou do deseti let. Foto: Lucie Králová

V Praze se pro děti pracovníků IZS a určitých profesí otevře až 70 škol

Pražský magistrát určil téměř 70 škol na území metropole, kde se postarají o děti od dvou do deseti let, jejichž rodiče jsou zdravotníci, policisté, strážníci, hasiči, vojáci nebo pracovníci ve školství i sociálních službách. V Praze tyto školy mohou pro své potomky využívat mimo jiné i zaměstnanci kurýrních služeb a dalších pracovních pozic.

„S platností od dnešního dne máme v Praze opět určené mateřské a základní školy pro děti zdravotníků, pečovatelů, integrovaného záchranného systému a dalších zaměstnanců klíčových profesí. V Praze do nich spadají nad rámec celostátního opatření také například pracovníci justice, kurýrních a doručovacích služeb nebo dobrovolníci pomáhající se zvládáním epidemie. Vyhrazeno je zhruba 70 škol ve všech 22 pražských obvodech. V provozu bude zatím zhruba polovina, počet lze podle situace navýšit,“ uvedl dnes pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).  

Vedle profesí stanovených vládním krizovým opatřením se jedná také o profese, které jsou nezbytné k zajištění služeb nejen občanům Prahy. Jedná se o zaměstnance kurýrní či doručovací služby nebo pracovníky zajišťující odvoz komunálního odpadu, dodávky elektřiny, tepla a zemního plynu nebo například zaměstnance zajišťující vývoj a výzkum látek, které slouží k léčbě nebo vakcinaci proti koronaviru.

Část z těchto profesí byla uvedena už v předchozím obdobném krizovém opatření pro předchozí nouzový stav, nicméně některé byly doplněny nově.

„Zájem o školy je poměrně velký. K zítřku bude otevřeno celkem 30 škol základních i mateřských, kde je zatím potvrzeno zhruba 170 dětí. Dnes odpoledne ještě odbor školství vyřizuje žádosti o umístění dětí. Od pátku narostl počet umístěných dětí o zhruba 70 a požadavky přibývají. Bližší informace jsou dostupné na stránkách města,“ doplnil pražský radní pro oblast školství Vít Šimral (Piráti).  

Zaměstnanec z vybraných profesí, který má zájem o umístění svého dítěte do určené ZŠ nebo MŠ, musí kontaktovat nejprve svého zaměstnavatele. Ten pak požádá odbor školství, mládeže a sportu na magistrátu o péči o dítě. To je následně umístěno dle aktuální situace do určené školy. 

V Praze je podle rejstříku ministerstva školství 400 mateřských a 292 základních škol. Mateřské školy a první dva ročníky základních škol se pro žáky uzavřely k dnešnímu dni. Podle pátečního rozhodnutí vlády budou školy zavřené po tři týdny.

Kvůli špatné epidemické situaci a šíření nových mutací koronaviru chce vláda také výrazně snížit mobilitu lidí. Ti musí ode dneška až na výjimečné situace zůstávat ve svém okresu. Dnes se také zavřely některé obchody a začalo zatím dobrovolné testování na koronavirus ve firmách.


Autor: Jan Puci

V Praze 2 se přednášelo o obětech trestných činů

17. září 2021 ve 13:59

Ve středu 15. září proběhla na půdě Městského soudu v Praze další ze série tematických přednášek v rámci společného projektu MČ Praha 2 a Bílého kruhu bezpečí Praha 2 – městská část vlídná k obětem zaměřená na práva a ochranu obětí.

Disident Simon Cheng vystoupil na zastupitelstvu Prahy 3

15. září 2021 v 08:02

Na pozvání radnice Prahy 3 přiletěl do České republiky hongkongský prodemokratický aktivista Simon Cheng. S poselstvím o nebezpečí čínského komunismu a apelem na přijetí Magnitského zákona vystoupil na zastupitelstvu Prahy 3. V následujících dnech jej čekají debaty s veřejností, studenty, setkání...

Další články
Nahoru