Dnes Pátek - zatazeno 18°C
Zítra Sobota - jasno 22°C
Pátek 29. 3. 2024
Svátek má Taťána
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
V Praze se při epidemii koronaviru změnila spotřeba energií, ne všude šlo o pokles
Spotřeba vody stoupla na zahradách. Foto: Lucie Rychlá

V Praze se při epidemii koronaviru změnila spotřeba energií, ne všude šlo o pokles

Přehled odběrů elektřiny, plynu a vody Pražanů za uplynulé dva roky vytvořili společně zástupci hlavního města, Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) a dodavatelů energií. Z analyzovaných dat vyplývá, že v roce 2020 došlo k poklesu odběru energií v porovnání s rokem 2019. Největší změny jsou vidět v centru města, což je nejspíše spojeno s úbytkem turismu kvůli koronavirové pandemii.

„Je zajímavé vidět, jak se razantně snížilo čerpání energií v centru Prahy a místech, kde jsou kancelářské objekty. Data budeme dále analyzovat a výsledky určitě zaneseme do budoucích plánů a projektů na rozvoj Prahy,“ uvedl pražský radní pro oblast správy majetku a majetkových podílů Jan Chabr. 

Například čerpání vody se v Praze loni snížilo oproti předchozímu roku v průměru o zhruba šest procent, ale v centru Prahy to bylo dokonce o pětinu. Dodávky plynu pro pražské domácnosti se loni snížily o téměř čtyři procenta, pokles u velkoodběratelů byl dvojnásobný. 

U elektrické energie byl loni pokles o téměř sedm procent. Zajímavá změna je vidět v odběru elektřiny maloodběratelů, kdy v centru došlo k výraznému snížení, a naopak okrajové městské části Praha 21 nebo Praha-Benice evidují zvýšení.

Tato data lze interpretovat tak, že centrum poznamenal snížený zájem o pronájem sdíleného ubytování kvůli koronaviru. Naopak v místech, kde lidé bydlí, je znatelný nárůst spotřeby. 

Spotřeba elektřiny velkoodběratelů byla v Praze loni obecně nižší, než v roce 2019. Největší propad je znatelný v centru a okrajových částech hlavního města. 

Výsledky dat od jednotlivých dodavatelů energií jasně ukazují pokles čerpání energií v loňském roce. Kromě poklesu turismu za sníženým čerpáním stojí i práce z domova, která zapříčinila nízké čerpání energií kancelářských komplexů. 

Zajímavostí je také fakt, že se v datech neprojevila zvýšená spotřeba energií v domácnostech právě kvůli práci z domova. Data lze interpretovat tak, že lidé i před koronavirovou pandemií nechávali svá obydlí vytápět v době, kdy byli v kanceláři. Celkově tak z pohledu spotřeby energií práce z domova neměla tak velký dopad na spotřebu domácností. 

Jak dokazují i data od mobilních operátů, v roce 2020 se změnil i pohyb lidí po městě. Pražané cestovali výrazně méně než v roce 2019 a více zůstávali doma. Data Územně analytických podkladů, které vyznačují nejobydlenější části města, také potvrzují, že nejvíce lidí v loňském roce trávilo většinu dne ve svém obydlí. 

„Díky spolupráci magistrátu a dodavatelů energií se nám podařilo sjednotit data, která nám velmi pomohou při naší práci. Změna chování Pražanů a jejich návyků v důsledku pandemie bude určitě přesahovat i do dalších let, proto je dobré tyto změny monitorovat a porozumět jim již nyní,“ vysvětluje ředitel IPR Ondřej Boháč.


Autor: Karel Netolický

Praha 10: Živnostenský odbor pouze na objednání

25. března 2024 ve 12:28

Počínaje dnem 4. dubna budou čtvrtky určeny pouze pro objednané klienty odboru. S konkrétním referentem se lze domluvit telefonicky či e-mailem nebo se objednat elektronicky.

Další články
Nahoru