Dnes Pátek - zatazeno 18°C
Zítra Sobota - jasno 22°C
Pátek 29. 3. 2024
Svátek má Taťána
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
V Praze se otevřela první klinika paliativní medicíny v Česku, vzorem se stalo mnichovské zařízení
Nové unikátní pracoviště je ve Všeobecné fakultní nemocnici Praha. Foto: PP

V Praze se otevřela první klinika paliativní medicíny v Česku, vzorem se stalo mnichovské zařízení

Deset až dvanáct intervencí denně provádějí lékaři, psychologové a další odborníci z týmu nově vzniklého unikátního pracoviště ve Všeobecné fakultní nemocnice Praha (VFN). Klinika paliativní medicíny VFN a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy (1. LF UK) má průběžně v péči asi 30 pacientů se závažnou nemocí v různých fázích onemocnění, kterým pomáhá s léčbou, mírněním symptomů, poskytuje jim i jejich blízkým psychosociální a spirituální podporu.

„Jsme rádi, že se nám podařilo to, o co jsme několik let usilovali. Vybudovat z Centra podpůrné a paliativní péče, které u nás v nemocnici skvěle funguje již šest let, samostatnou kliniku. Toto pracoviště pomáhá při řešení zásadních hluboce lidských otázek napříč všemi klinikami VFN a zároveň se stává významným výukovým a vědeckým pracovištěm,“ uvedl ředitel VFN David Feltl.

Vzorem pro Kliniku paliativní medicíny se stala Paliativní klinika v Mnichově a další světová pracoviště ve Francii a v USA, kde členové týmu nové fakultní kliniky získávali zkušenosti na stážích.

O pacienty se závažnými nemocemi v různých stádiích léčby se stará stálý tým složený z lékařů se specializací v paliativní medicíně z řady různých odborností (intenzivista, anesteziolog, hematolog, pneumolog, praktický lékař), psychologů, zdravotních sester nebo sociálně-zdravotních pracovníků. Součástí týmu je i kaplanka.

„Naše práce v současné době probíhá ve dvou oblastech. V ambulantní péči, která slouží primárně pro pacienty, kteří jsou léčeni nebo dlouhodobě odborně sledováni ve VFN, dále poskytujeme konziliární péči pacientům hospitalizovaným na klinikách naší nemocnice,“ sdělila přednostka nově zřízené kliniky Kateřina Rusinová.

„Od začátku spolupracujeme s klinikou anesteziologie a resuscitace, všemi čtyřmi interními klinikami, s onkologií a významně také s chirurgickými obory. V současné době jsme tým, který dochází za svými pacienty, ale věřím, že je otázkou velmi krátké doby, kdy vznikne v naší nemocnici Jednotka paliativní péče s vlastními lůžky,“ dodala.

Klinika je i výukové a vědecké pracoviště

„Klinika paliativní medicíny umožní také rozvoj výuky v oblasti paliativní péče, přispěje ke zlepšení komunikace s pacienty, posune medicínskou etiku, a to napříč lékařskými obory. Paliativní medicína se stane od počátku studia na 1. LF UK důležitou součástí přípravy budoucích lékařů. Nezanedbatelná bude i vědecká činnost v tomto oboru a obecný přínos v rámci společenských diskusí na toto téma. Jsem proto velmi rád, že se i tento obor osamostatňuje,“ zdůraznil děkan 1. LF UK Martin Vokurka.

„Paliativní péče už dávno nezahrnuje jen tlumení bolesti, ale širokou škálu medicínských a psychologických postupů. Podpůrná a paliativní medicína je jedním z prvků, který bude zcela nevyhnutelně doprovázet mimořádné výkony medicíny v oblasti terapie,“ dodal.

Členové týmu dokončují kurikulum, aby se studenti medicíny mohli již v novém akademickém roce od prvního ročníku studia učit principům komunikace, profesionalitě v medicíně a základům paliativní péče.

Už nyní v letním semestru pokračuje volitelný předmět Paliativní medicína, který je otevřený všem zájemcům, vedle studentů i zdravotníkům.

„Kromě výuky mediků se budeme moci nyní mnohem lépe věnovat i vlastním výzkumným projektům a posouvat tak obor paliativní medicíny a povědomí o něm stále dál,“ uvedla přednostka Kateřina Rusinová.


Autor: Jan Puci
Další články
Nahoru