Dnes Středa - zatazeno 29°C
Zítra Čtvrtek - jasno 31°C
Středa 16. 6. 2021
Svátek má Zbyněk
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
V Praze se otevřela první klinika paliativní medicíny v Česku, vzorem se stalo mnichovské zařízení
Nové unikátní pracoviště je ve Všeobecné fakultní nemocnici Praha. Foto: PP

V Praze se otevřela první klinika paliativní medicíny v Česku, vzorem se stalo mnichovské zařízení

Deset až dvanáct intervencí denně provádějí lékaři, psychologové a další odborníci z týmu nově vzniklého unikátního pracoviště ve Všeobecné fakultní nemocnice Praha (VFN). Klinika paliativní medicíny VFN a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy (1. LF UK) má průběžně v péči asi 30 pacientů se závažnou nemocí v různých fázích onemocnění, kterým pomáhá s léčbou, mírněním symptomů, poskytuje jim i jejich blízkým psychosociální a spirituální podporu.

„Jsme rádi, že se nám podařilo to, o co jsme několik let usilovali. Vybudovat z Centra podpůrné a paliativní péče, které u nás v nemocnici skvěle funguje již šest let, samostatnou kliniku. Toto pracoviště pomáhá při řešení zásadních hluboce lidských otázek napříč všemi klinikami VFN a zároveň se stává významným výukovým a vědeckým pracovištěm,“ uvedl ředitel VFN David Feltl.

Vzorem pro Kliniku paliativní medicíny se stala Paliativní klinika v Mnichově a další světová pracoviště ve Francii a v USA, kde členové týmu nové fakultní kliniky získávali zkušenosti na stážích.

O pacienty se závažnými nemocemi v různých stádiích léčby se stará stálý tým složený z lékařů se specializací v paliativní medicíně z řady různých odborností (intenzivista, anesteziolog, hematolog, pneumolog, praktický lékař), psychologů, zdravotních sester nebo sociálně-zdravotních pracovníků. Součástí týmu je i kaplanka.

„Naše práce v současné době probíhá ve dvou oblastech. V ambulantní péči, která slouží primárně pro pacienty, kteří jsou léčeni nebo dlouhodobě odborně sledováni ve VFN, dále poskytujeme konziliární péči pacientům hospitalizovaným na klinikách naší nemocnice,“ sdělila přednostka nově zřízené kliniky Kateřina Rusinová.

„Od začátku spolupracujeme s klinikou anesteziologie a resuscitace, všemi čtyřmi interními klinikami, s onkologií a významně také s chirurgickými obory. V současné době jsme tým, který dochází za svými pacienty, ale věřím, že je otázkou velmi krátké doby, kdy vznikne v naší nemocnici Jednotka paliativní péče s vlastními lůžky,“ dodala.

Klinika je i výukové a vědecké pracoviště

„Klinika paliativní medicíny umožní také rozvoj výuky v oblasti paliativní péče, přispěje ke zlepšení komunikace s pacienty, posune medicínskou etiku, a to napříč lékařskými obory. Paliativní medicína se stane od počátku studia na 1. LF UK důležitou součástí přípravy budoucích lékařů. Nezanedbatelná bude i vědecká činnost v tomto oboru a obecný přínos v rámci společenských diskusí na toto téma. Jsem proto velmi rád, že se i tento obor osamostatňuje,“ zdůraznil děkan 1. LF UK Martin Vokurka.

„Paliativní péče už dávno nezahrnuje jen tlumení bolesti, ale širokou škálu medicínských a psychologických postupů. Podpůrná a paliativní medicína je jedním z prvků, který bude zcela nevyhnutelně doprovázet mimořádné výkony medicíny v oblasti terapie,“ dodal.

Členové týmu dokončují kurikulum, aby se studenti medicíny mohli již v novém akademickém roce od prvního ročníku studia učit principům komunikace, profesionalitě v medicíně a základům paliativní péče.

Už nyní v letním semestru pokračuje volitelný předmět Paliativní medicína, který je otevřený všem zájemcům, vedle studentů i zdravotníkům.

„Kromě výuky mediků se budeme moci nyní mnohem lépe věnovat i vlastním výzkumným projektům a posouvat tak obor paliativní medicíny a povědomí o něm stále dál,“ uvedla přednostka Kateřina Rusinová.


Zasedne Komise pro strategické a územní plánování RMČ Prahy 11

Včera v 16:54

Jednání komise ve čtvrtek 17. června od 18 hodin je veřejné a bude se konat v zasedací místnosti Vidimova v budově úřadu.

Provozovateli hostince U Rotundy bude ukončena nájemní smlouva

Včera v 09:07

Radní Prahy 1 schválili návrh na ukončení smlouvy se současným provozovatelem hospody U Rotundy. Ten městské části dlouhodobě dluží na nájemném a jeho dluh už v roce 2018 činil 832 tisíc korun. Na tuto částku byl také v prosinci 2019 zastupiteli schválen splátkový kalendář. Nájemce ho ale...

Praha obnoví činnost Podnikatelského a inovačního centra

Včera v 07:09

Novým provozovatelem Podnikatelského a inovačního centra hl. m. Prahy (PIC) se stane Pražský inovační institut (Pii). Město uzavřelo s Pii smlouvu o zajištění provozu.

Hlavní město a Praha 12 budou spolupracovat na projektu nájemního bydlení a kulturního centra

Včera v 07:05

Rada Prahy schválila spolupráci s městskou částí Praha 12 na společném projektu výstavby městského nájemního bydlení a multifunkčního sálu pro společenské akce. Projekt, který na pozemcích hlavního města podél ulice Písková naváže na Novou Radnici Praha 12, zahrnuje rekonstrukci a rozšíření...

Probíhá veřejné projednání budoucí podoby dvou parků v Praze 1

14. června 2021 ve 23:26

V pátek 11. června skončilo první kolo veřejného projednávání podoby a případné revitalizace dvou parků na území první městské části – parku Na Františku a parčíku mezi Pařížskou, Břehovou a Maiselovou ulicí.  

Petenti požadují, aby byl 27. květen prohlášen za významný den

14. června 2021 ve 23:00

Právě 27. května v roce 1942 českoslovenští parašutisté uskutečnili jeden z nejvýznamnějších odbojových činů 2. světové války, úspěšný útok na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Petiční archy podporující, aby se tento den stal významným dnem České republiky, lze podepsat...

V Praze vznikají nové muraly

14. června 2021 v 11:39

Aktuálně se objevují po celé Praze nové velkoplošné malby, tzv. muraly. K vidění jsou v Nových Butovicích, na Bořislavce, Vychovatelně, Spořilově a nově také v Seifertově ulici na Žižkově. Projekt MuralArt UM vznikl loni na podporu současného umění ve veřejném prostoru v době...

Další články
Nahoru