
V Praze se otevírá specializované terapeutické centrum pro děti ohrožené domácím násilím
3. října 2021 09:44
Odborníci upozorňují na paradoxní situaci, kdy stát za období protiepidemických opatření eviduje menší počet případů týraných dětí a organizace specializující se na zneužívané děti hlásí naopak citelně zvýšený zájem o své služby.
V roce 2018 Ministerstvo práce a sociálních věcí evidovalo 2217 případů fyzického, psychického či sexuálního zneužívání dětí. O rok později pak 2221 případů a loni „pouze“ 1936 případů zneužívaných dětí.
„Tento propad nesouvisí s tím, že by těchto dětí ubylo, ale s úplným zavření škol a zákazem volnočasových aktivit. Nejčastěji si ohrožení dítěte všimnou učitelé a vedoucí volnočasových aktivit, kteří jsou s nimi v pravidelném kontaktu, a děti se jim nebojí svěřit se svým problémem. Systém detekce ohrožených dětí přestal v době karanténních opatření fungovat,“ dodává Dana Lipová.
Terapeutické centrum
Individuální přístup, různé formy podpůrné terapie pro zpracování traumatických zážitků nebo možnost skupinové terapie. Nové centrum organizace Acorus v pražské Vratislavově ulici bude nabízet komplexní podporu dětem v mimořádně složité životní situaci.
„V létě 2020 jsme s odborníky sestavili prognózu vývoje v sociální oblasti s ohledem na pandemii, a téma násilí na dětech se neustále opakovalo: jeden z největších dopadů na dítě, jeden z nejčastěji očekávaných problémů, ale také jeden z problémů, se kterými si rodina málokdy poradí sama. Proto jsme vypsali grantovou výzvu v této oblasti, nové centrum Acorusu je jedním z podpořených projektů,“ vysvětluje ředitelka Nadace Sirius Dana Lipová.
„V organizaci Acorus pracujeme s dětmi ohroženými domácím násilím již více než dvacet let. Nyní se naše služby rozšíří a budou poskytovat takto ohroženým dětem odbornou podporu podle jejich individuálních potřeb. Kromě krizové intervence a dlouhodobé individuální terapie chceme dětem nabídnout také skupinovou terapii, tanečně pohybovou terapii a skupinovou arteterapii. Rodičům, kteří budou chtít pracovat na svém vztahu a komunikaci s dítětem, nabízíme v centru podporu prostřednictvím videotréninku interakcí,” vysvětluje Kateřina Mrzenová z organizace Acorus.
Unikátní pracoviště specializované výhradně na děti zasažené domácím násilím se rozbíhá díky podpoře Nadace Sirius, která se dlouhodobě angažuje v různých formách charitativní činnosti zaměřené na děti.
K lepšímu záchytu dětí ohrožených domácím násilím má sloužit právě i nově otevřené terapeutické centrum. Nadace Sirius zajistí z vlastních zdrojů jeho provoz na prvních 26 měsíců. Pak by se měl začít na nákladech podle předpokladu podílet stát.