Dnes Úterý - jasno 16°C
Zítra Středa - polojasno 19°C
Středa 5. 10. 2022
Svátek má Eliška
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
V Praze se otevírá specializované terapeutické centrum pro děti ohrožené domácím násilím
Děti se bohužel často stávají svědky domácího násilí. Foto: CSSP

V Praze se otevírá specializované terapeutické centrum pro děti ohrožené domácím násilím

Až pětinový nárůst klientů v období covidové pandemie hlásí neziskové organizace, které se zabývají domácím násilím. Takto ohroženým dětem teď nabídne služby nové pražské terapeutické centrum.

Odborníci upozorňují na paradoxní situaci, kdy stát za období protiepidemických opatření eviduje menší počet případů týraných dětí a organizace specializující se na zneužívané děti hlásí naopak citelně zvýšený zájem o své služby. 

V roce 2018 Ministerstvo práce a sociálních věcí evidovalo 2217 případů fyzického, psychického či sexuálního zneužívání dětí. O rok později pak 2221 případů a loni „pouze“ 1936 případů zneužívaných dětí. 

„Tento propad nesouvisí s tím, že by těchto dětí ubylo, ale s úplným zavření škol a zákazem volnočasových aktivit. Nejčastěji si ohrožení dítěte všimnou učitelé a vedoucí volnočasových aktivit, kteří jsou s nimi v pravidelném kontaktu, a děti se jim nebojí svěřit se svým problémem. Systém detekce ohrožených dětí přestal v době karanténních opatření fungovat,“ dodává Dana Lipová. 

Terapeutické centrum 

Individuální přístup, různé formy podpůrné terapie pro zpracování traumatických zážitků nebo možnost skupinové terapie. Nové centrum organizace Acorus v pražské Vratislavově ulici bude nabízet komplexní podporu dětem v mimořádně složité životní situaci. 

„V létě 2020 jsme s odborníky sestavili prognózu vývoje v sociální oblasti s ohledem na pandemii, a téma násilí na dětech se neustále opakovalo: jeden z největších dopadů na dítě, jeden z nejčastěji očekávaných problémů, ale také jeden z problémů, se kterými si rodina málokdy poradí sama. Proto jsme vypsali grantovou výzvu v této oblasti, nové centrum Acorusu je jedním z podpořených projektů,“ vysvětluje ředitelka Nadace Sirius Dana Lipová. 

„V organizaci Acorus pracujeme s dětmi ohroženými domácím násilím již více než dvacet let. Nyní se naše služby rozšíří a budou poskytovat takto ohroženým dětem odbornou podporu podle jejich individuálních potřeb. Kromě krizové intervence a dlouhodobé individuální terapie chceme dětem nabídnout také skupinovou terapii, tanečně pohybovou terapii a skupinovou arteterapii. Rodičům, kteří budou chtít pracovat na svém vztahu a komunikaci s dítětem, nabízíme v centru podporu prostřednictvím videotréninku interakcí,” vysvětluje Kateřina Mrzenová z organizace Acorus.

Unikátní pracoviště specializované výhradně na děti zasažené domácím násilím se rozbíhá díky podpoře Nadace Sirius, která se dlouhodobě angažuje v různých formách charitativní činnosti zaměřené na děti. 

K lepšímu záchytu dětí ohrožených domácím násilím má sloužit právě i nově otevřené terapeutické centrum. Nadace Sirius zajistí z vlastních zdrojů jeho provoz na prvních 26 měsíců. Pak by se měl začít na nákladech podle předpokladu podílet stát.  


Autor: red

Praha 11 se zapojila do kampaně 100 gramů pro přírodu

Včera v 17:52

Kampaň na podporu recyklace mobilních telefonů k umožnění opětovného využití surovin. V rámci grantu hl. m. Prahy a ve spolupráci se společností Remobil se k ní od 3. do 21. října připojila jedenáctá městská část.

Praha 1 zve na trhy, budou sýry

Včera v 16:05

Na Malostranském náměstí se ve čtvrtek 6. října opět konají trhy. Kromě běžné nabídky můžete nakoupit francouzské sýry, které už nějakou dobu na trzích schází, ale také vína, zavařeniny a další lahůdky.

Semínkovna oslaví narozeniny, už sedm let učí Čechy semenařit

Včera v 09:44

Iniciativa Semínkovna slaví. Už sedmým rokem si Češi mohou vyměňovat semínka v rámci semínkových knihoven neboli Semínkoven. Letošní rok je pro iniciativu v mnoha ohledech zlomový. Zájemci najdou semínkovnu již na více než 200 místech v České republice, a několik jich je také na...

Praha 6: Nejlepší učitelé převzali ocenění

3. října 2022 v 16:22

Radnice Prahy 6 pravidelně oceňuje nejlepší učitele ve svých základních školách. Titul Vynikající učitel převzali pedagogové, kteří do své náročné práce přinášejí něco navíc, ať už jsou to atraktivní metody práce, inovace, spolupráce s dalšími institucemi, integrace znevýhodněných žáků nebo...

Opatření pro pražské domácnosti ohrožené inflací

3. října 2022 v 08:30

Balíček pomoci Pražanům, kteří jsou nejvíce ohroženi chudobou či ztrátou bydlení, je připraven. Informoval o tom pražský magistrát.

Anketa a vycházky. Zapojte se do tvorby budoucí podoby Trojmezí

3. října 2022 v 07:11

Od 3. do 13. října mohou zájemci navštívit informační a participační kontejner, kde se dozví všechny důležité informace o návrhu podoby území tzv. Trojmezí. Zároveň se bude moci zapojit do jeho finální podoby prostřednictvím ankety, která bude připravena on-line i v papírové verzi a k dispozici na...

Dobročinný bazar v kapli sv. Václava

2. října 2022 v 09:03

V kapli sv. Václava ve Fakultní Thomayerově nemocnici v Praze 4 proběhne od čtvrtka 6. října do soboty 8. října Dobročinný bazar, kde si můžete nakoupit něco slušivého, potřebného nebo hezkého.

Další články
Nahoru