Dnes Pondělí - polojasno 27°C
Zítra Úterý - bourky 20°C
Pondělí 16. 5. 2022
Svátek má Přemysl
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
V Praze se otevírá specializované terapeutické centrum pro děti ohrožené domácím násilím
Děti se bohužel často stávají svědky domácího násilí. Foto: CSSP

V Praze se otevírá specializované terapeutické centrum pro děti ohrožené domácím násilím

Až pětinový nárůst klientů v období covidové pandemie hlásí neziskové organizace, které se zabývají domácím násilím. Takto ohroženým dětem teď nabídne služby nové pražské terapeutické centrum.

Odborníci upozorňují na paradoxní situaci, kdy stát za období protiepidemických opatření eviduje menší počet případů týraných dětí a organizace specializující se na zneužívané děti hlásí naopak citelně zvýšený zájem o své služby. 

V roce 2018 Ministerstvo práce a sociálních věcí evidovalo 2217 případů fyzického, psychického či sexuálního zneužívání dětí. O rok později pak 2221 případů a loni „pouze“ 1936 případů zneužívaných dětí. 

„Tento propad nesouvisí s tím, že by těchto dětí ubylo, ale s úplným zavření škol a zákazem volnočasových aktivit. Nejčastěji si ohrožení dítěte všimnou učitelé a vedoucí volnočasových aktivit, kteří jsou s nimi v pravidelném kontaktu, a děti se jim nebojí svěřit se svým problémem. Systém detekce ohrožených dětí přestal v době karanténních opatření fungovat,“ dodává Dana Lipová. 

Terapeutické centrum 

Individuální přístup, různé formy podpůrné terapie pro zpracování traumatických zážitků nebo možnost skupinové terapie. Nové centrum organizace Acorus v pražské Vratislavově ulici bude nabízet komplexní podporu dětem v mimořádně složité životní situaci. 

„V létě 2020 jsme s odborníky sestavili prognózu vývoje v sociální oblasti s ohledem na pandemii, a téma násilí na dětech se neustále opakovalo: jeden z největších dopadů na dítě, jeden z nejčastěji očekávaných problémů, ale také jeden z problémů, se kterými si rodina málokdy poradí sama. Proto jsme vypsali grantovou výzvu v této oblasti, nové centrum Acorusu je jedním z podpořených projektů,“ vysvětluje ředitelka Nadace Sirius Dana Lipová. 

„V organizaci Acorus pracujeme s dětmi ohroženými domácím násilím již více než dvacet let. Nyní se naše služby rozšíří a budou poskytovat takto ohroženým dětem odbornou podporu podle jejich individuálních potřeb. Kromě krizové intervence a dlouhodobé individuální terapie chceme dětem nabídnout také skupinovou terapii, tanečně pohybovou terapii a skupinovou arteterapii. Rodičům, kteří budou chtít pracovat na svém vztahu a komunikaci s dítětem, nabízíme v centru podporu prostřednictvím videotréninku interakcí,” vysvětluje Kateřina Mrzenová z organizace Acorus.

Unikátní pracoviště specializované výhradně na děti zasažené domácím násilím se rozbíhá díky podpoře Nadace Sirius, která se dlouhodobě angažuje v různých formách charitativní činnosti zaměřené na děti. 

K lepšímu záchytu dětí ohrožených domácím násilím má sloužit právě i nově otevřené terapeutické centrum. Nadace Sirius zajistí z vlastních zdrojů jeho provoz na prvních 26 měsíců. Pak by se měl začít na nákladech podle předpokladu podílet stát.  


Autor: red

Pražská Anglo-americká vysoká škola pořádá virtuální dny otevřených dveří

Dnes v 10:31

Od dubna do června se na Anglo-americké vysoké škole v Praze (AAU) konají virtuální dny otevřených dveří. Pražská AAU nabízí obory, jako jsou právo, mezinárodní vztahy nebo business, se špičkovou českou a americkou akreditací (WASC). Ta byla AAU přiznána jako první neamerické akademické...

Festival muzejních nocí na téma Velké Prahy v knihovně

Dnes v 09:42

Noční program pro celou rodinu připravila Městská knihovna v Praze na pátek 10. června 2022 v budově Ústřední knihovny na Mariánském náměstí. Výstavy, restaurátorský koutek, koncert, hraní her i vycházky po okolí knihovny čekají na návštěvníky od 17 do 22 hodin. Společným tématem je sté výročí...

Baráčnické vítání léta

Dnes v 09:05

Praha 15 zve na Baráčnické vítání léta v neděli 19. června. 

Faun a Rak zahájili letní sezonu

Dnes v 06:03

Historická pítka Faun na Jírovcově náměstí a Rak na Pošepného náměstí na Jižním Městě II. v Praze 11, obě z doby výstavby sídliště, dlouho nefungovala. Minulý týden je radnice přivedla opět k životu.

Májové slavnosti

Dnes v 05:46

V neděli 22. května se na Malostranském hřbitově konají komentované vycházky s návštěvou kostela. Zasazena bude růže u náhrobku zakladatele Májových slavností. Vstup je zdarma.

Praha 9 oslaví Světový den životního prostředí

Dnes v 05:44

Ve čtvrtek 26. května se na Proseku koná festival Mikroklina 2022. Vstup je zdarma a program pamatuje i na děti, pro které budou připraveny tvořivé dílny i skákací hrad.

Virtuálně do světa podzemních labyrintů

Včera v 09:30

Pražské vodovody a kanalizace připravily návštěvníkům nově otevřeného prostoru střechy nové vodní linky ÚČOV Praha na Císařském ostrově informační panely, které kromě informací o historii čistírny a čištění vody v území Trojské kotliny obsahují také QR kód. Když jej návštěvník nasnímá přenese se...

Strážníci slaví 30 let, zvou děti i dospělé

Včera v 08:34

Oslava se koná v sobotu 21. května ve Žlutých lázních. Den s městskou policií začne v 10 hodin.

Setkání nad mapou Prahy 9 na rohu ulic Čihákova a K Moravině

14. května 2022 v 18:22

Další ze setkání představitelů radnice Prahy 9 s obyvateli devítky nad mapou Prahy 9 se koná v úterý 17. května od 16 hodin.

Střechy základních škol chce Praha 5 využít pro solární energii

14. května 2022 ve 12:25

Fotovoltaickou elektrárnu jako alternativní zdroj energie se pokusí využít městská část Praha 5. 

Další články
Nahoru