
V Praze se od začátku roku vytřídilo rekordní množství plechovek a konzerv
13. srpna 2020 11:55
Kontejnery určené ke sběru kovových obalů se v metropoli na stálo objevily v druhé polovině roku 2016, kdy byla separace této komodity zařazena do komplexního systému třídění komunálního odpadu.
V naprosté většině jde o 1100litrové nádoby doplněné menšími 240litrovými popelnicemi a velkokapacitními podzemními kontejnery. „Během pilotního projektu se na vybraných místech nacházelo 53 nádob, nyní se počet stání umožňujících separaci kovových obalů blíží k číslu 1500,“ sdělil tiskový mluvčí největší pražské svozové společnosti Pražské služby Radim Mana.
Šedě zbarvené nádoby zřejmě nebudou těmi posledními, které rozšíří barevnou paletu separačních nádob. Od ledna mají Pražané možnost objednat si hnědou nádobu určenou ke třídění bioodpadu. Praha aktuálně testuje svoz domácího gastroodpadu a ve Štěrboholech běží pilotní projekt vícekomoditního sběru.
„Důkladnější separace je nutná jednak kvůli rostoucímu množství vyprodukovaného odpadu na území hlavního města, jednak kvůli našim klimatickým závazkům. To znamená zacházet s odpadem jako se zdrojem, který lze efektivně využít,“ uvedl náměstek primátora pro životní prostředí Petr Hlubuček.
Popularita plechovek roste
Stejně jako stoupá popularita kovových nápojových obalů, stoupá povědomí a ochota tento druh odpadu separovat. V roce 2017 se v Praze svezlo 143,5 tuny kovového odpadu. V roce 2018 to bylo 261,8 tun a loni činil objem ze šedých kontejnerů už 421 tun. Na konci letošního roku to bude pravděpodobně ještě víc.
Pražské služby ve svých prognózách odhadovaly, že i letos množství svezeného odpadu naroste. „Překvapilo nás rekordní množství kovových obalů vyhozených během dubna, května, června. Svou roli patrně sehrála vládní nařízení, zvýšený zájem o trvanlivé potraviny a omezení otevírací doby restaurací,“ řekl Mana.
Podle statistik Pražských služeb – na jejichž lince končí obsah šedých kontejnerů z celé metropole – bylo letos v dubnu předáno k recyklaci 56,8 tun, v květnu 54,5 tun a v červnu pak 56,9 tun kovových obalů.
Tlakové obaly do kontejneru nepatří
Šedé kontejnery jsou určeny zejména pro sběr prázdných nápojových plechovek, ale je možné do nich odložit i prázdné konzervy, tuby, kovové uzávěry nebo víčka.
Do kontejnerů nepatří nádoby od sprejů, tlakové nádobky od kosmetiky, obaly od motorových olejů a dalších nebezpečných či chemických látek. Nepatří sem ani prázdné plynové kartuše od turistických vařičů a nesmí zde končit ani hasicí přístroje. Tyto produkty patří na sběrné dvory.
Pražané by měli plechovky i konzervy před vyhozením sešlapávat, aby zmenšili jejich objem. Kovové obaly nemají být vyhazovány v igelitových sáčcích, které znesnadňují správné třídění na lince. „Prosíme Pražany, aby obaly nevyhazovali v plastových sáčcích. Komplikuji to práci na třídicí lince,“ dodal Radim Mana.
Množství vytříděných kovových obalů (v tunách):
2016 (od srpna): 21
2017: 143, 5
2018: 261, 8
2019: 421