Dnes Neděle - skorojasno -6°C
Zítra Pondělí - oblacno -10°C
Neděle 3. 12. 2023
Svátek má Svatoslav
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
V Praze se na Staroměstském i Václavském náměstí otevřou vánoční trhy
Zdobení vánočního stromu na Staroměstském náměstí. Foto: THMP

V Praze se na Staroměstském i Václavském náměstí otevřou vánoční trhy

V Praze se po dvouleté přestávce otevřou vánoční trhy na Staroměstském a Václavském náměstí. V loňském i předloňském roce se kvůli covidové pandemii nekonaly. Dva největší trhy v Praze začnou v sobotu 26. listopadu a potrvají do 6. ledna. Náklady na výzdobu a provoz budou minimální, řekl Libor Votruba, předseda představenstva společnosti Taiko, která je organizátorem trhů. Trhy se budou konat do Štědrého dne i na náměstí Republiky.  

Trhy na Staroměstském i Václavském náměstí podle Votruby nabídnou minimalistický styl s odkazem na české tradice s příběhem Nebeských Vánoc. Chybět nebudou české sváteční pokrmy, ukázky tradičních zvyků, pestrý adventní program ani typický vánoční strom v barvách Prahy.

Největší Vánoční trhy začnou v sobotu 26. listopadu a potrvají na Staroměstském i Václavském náměstí do 6. ledna 2023. „Za dva roky, kdy se největší Vánoční trhy nemohly konat, se svět hodně proměnil. Chceme jít proto cestou, která nabídne lidem odpočinek a odreagování v těžké době a přispět k lepší náladě,“ řekl Votruba.

Výzdoba na vánočních trzích v centru Prahy se zaměřuje na stylovou jednoduchost. Všechna světla budou v bílé barvě, doplní je hvězdy a červené i zlaté koule.

„Světelná dekorace, která svým ztvárněním překračuje běžnou produkci průmyslového designu, přispívá esteticky k originálnímu pojetí vánoční výzdoby. Koncept zachovává stylově sourodé jednotlivé prvky – vánoční strom i okolní výzdobu včetně nových pro toto místo vyrobených fotopointů,“ sdělila Eva Poláčková, jednatelka společnosti Decoled, která v letošním roce převzala výzdobu na největších Vánočních trzích v Praze.

Staroměstské náměstí bude hlídat pět velkých andělů o velikosti čtyři až šest metrů. Dva budou fungovat jako fotopointy. Návštěvníci si mohou udělat památeční snímek v náruči křídel anděla, nebo při procházení tělem anděla. Dva andělé s křídly ozdobí vyhlídkový most a jeden bude symbolicky rozsvěcet svíčku na vánočním stromě. Betlém umístí organizátoři k Mariánskému sloupu. 

Vánoční strom letos přijel z obce Kytlice-Mlýny z Ústeckého kraje. Do výšky pětadvaceti metrů rostl 58 let. Tradiční Smrk ztepilý pochází ze stejného pozemku jako letos druhý strom – patnáctimetrový smrk pro Václavské náměstí. Oba stromy jsou ozdobeny červenými koulemi a světelnými hvězdami různých velikostí.

Smrk na Staroměstském náměstí nabídne každou hodinu vždy v půl (16.30, 17.30, 18.30, 19.30, 20.30, 21.30) světelnou animaci. Střídat se budou dvě melodie Alžbětínská serenáda v podání Karla Gotta a orchestrální podoba skladby All I want for Christmas is you.

O kácení a převoz se postarala společnost Technologie hlavního města Prahy, která vztyčila strom na Staroměstském náměstí v noci z 21. na 22. listopadu a nyní dokončuje jeho zdobení. Rozsvítí ho celkem 8 922 kilometrů kabelů s 88 490 LED diodovými žárovkami. Náklady na celou výzdobu jsou přitom minimální – necelých 5 kW/h, což odpovídá 40 korunám za hodinu. Živý smrk na Václavském náměstí animaci mít nebude.

Návštěvníky čekají po celou dobu trhů živá vystoupení na multifunkčním pódiu. „Chybět nebudou folklórní, národopisné i dětské soubory z České republiky i ze zahraničí. Doplní je taneční vystoupení a programové bloky pro všechny generace. Kromě vystupujících z celého Česka hosté uvidí soubory z Lotyšska, Holandska, Polska, Maďarska, Slovenska, Německa a mnoho dalších. Bude to určitě pestré,“ sdělila Simona Šteruská, programová manažerka trhů.

V programu nebude po dobu pěti týdnů chybět řada tradičních akcí, jako je Mezinárodní festival adventní a vánoční hudby s cenou Petra Ebena 2. prosince, nebo Mikulášská show 5. prosince. Štědrodenní naladění zajistí Česká mše vánoční Hej mistře v podání stočlenného orchestru přímo na Štědrý den či Novoroční zpěvy – árie z českých oper 1. ledna v podání operních sólistů předních českých i zahraničních scén. Trhy tradičně poslední den projde průvod Tří králů.

Součástí programu budou oblíbené dětské dílny, které nejmenší návštěvníky přivítají vždy v sobotu a v neděli dopoledne od 11 hodin a naváže na ně tradiční program. Děti si v nich mohou vyrobit drobná vánoční přání a dárky.

Na Staroměstském náměstí mohou návštěvníci nakupovat v 79 prodejních stáncích, na Václavském náměstí ve 25. Na náměstí Republiky připraví organizátoři 19 prodejních míst. Prodejci v nich nabídnou především vánoční zboží a české rukodělné výrobky – vánoční ozdoby, vykrajovátka cukroví, dekorace, svíčky z včelího vosku, perličkové ozdoby z Jizerských hor, ozdoby ze slámy a šustí, kovářské výrobky, včetně předvádění kovářské práce i klasické foukané skleněné české ozdobičky. Připraveno je i občerstvení. 

Prodejní stánky budou otevřené na všech náměstích každý den od 10 do 22 hodin. Most v centrální části Staroměstského náměstí bude uzavřený pro veřejnost pouze v noci ze Silvestra na Nový rok (31.12.-1.1.) v době od 22 do 9 hodin. 

Na náměstí Republiky bude možné koupit v době od 18. do 24. prosince vánoční kapry. Trhy na náměstí Republiky potrvají jen do Štědrého dne.


Autor: Jan Puci

Na holešovickém nádraží se našel mrtvý muž, zřejmě umrzl

Dnes v 17:50

V areálu holešovického nádraží v Praze 7 byl kolem nedělního poledne nalezen mrtvý muž. Vše zatím nasvědčuje tomu, že s největší pravděpodobností umrzl. Podle sdělení pražské policie bylo cizí zavinění vyloučeno, stejně jako srážka s vlakem. 

Na Staroměstském náměstí se rozzářil vánoční smrk, začaly trhy

Dnes v 17:35

Na Staroměstském náměstí se v sobotu v 16:30 hodin rozzářil vánoční smrk. Je 22 metrů vysoký a vyrostl v Pertolticích pod Ralskem v Libereckém kraji. Smrk osvítilo osm kilometrů světelných kabelů a nabízí každou hodinu světelnou animaci na hudbu z filmu Tři oříšky pro Popelku. Strom ozdobilo...

Vánoční koncert v kostele sv. Václava

Dnes v 15:03

Praha 10 a vršovická farnost pořádají vánoční koncert v kostele sv. Václava s pěveckým sborem Vox Nymburgensis.

Praha 6: Zahajovací koncert Vánoc

Dnes ve 12:32

Praha 6 zve na zahájení vánočního programu slavnostním koncertem v kostele církve Československé husitské 7. prosince od 17 hodin.

Kostelní slavnosti: J. J. Ryba Česká mše vánoční

Dnes v 07:38

Poslední letošní Kostelní slavnosti se konají v pondělí 18. prosince od 18 hodin v kostele sv. Jindřicha a Kunhuty u Jindřišské věže.

Zastavení u Ludmily

Dnes v 07:32

V neděli 3. prosince odpoledne se koná tradiční Adventní zastavení u Ludmily na náměstí Míru. Pro děti bude připravena výtvarná dílna, malování perníčků a vyrábění vánočních ozdob nebo dvě divadýlka pro nejmenší.

Dnes se rozsvítí vánoční strom na Jiřáku

Dnes v 07:29

Program na náměstí Jiřího z Poděbrad začíná v 16:40. Od 17 hodin uslyšíte koncert Mobilní pražské zvonohry.

Praha 13: Sousedské koledování se slavnostním rozsvícením betlému

Včera ve 20:06

V neděli 3. prosince se od 17 hodin uskuteční v Centrálním parku Prahy 13 u Kuželkárny Sousedské koledování se slavnostním rozsvícením betlému. „Přijďte si zazpívat, nebo se jen zaposlouchat do hlasů svých sousedů, přátel a lidí kolem sebe. Budeme společně zpívat známé vánoční koledy za doprovodu...

V botanické zahradě je Betlémská jurta Divadla bratří Formanů

Včera v 19:43

Se začátkem adventu startuje v Botanické zahradě hl. m. Prahy předvánoční program pro rodiny s dětmi. Botanická zahrada spojila své síly s Divadlem bratří Formanů a připravila betlémské putování za Ježíškem. Areálem zahrady provede trasa s tematickými zastaveními a na jejím konci pak poutníci...

Praha 2: Přivítáme bruslařskou sezónu

Včera v 11:48

Prvních 100 návštěvníků Grébovky zahřeje čokoláda, čaj nebo svařené víno zdarma. Bruslařská sezóna startuje ve středu 6. prosince v 17 hodin.

Adventní neděle v zahradě Strakovy akademie

Včera v 08:09

Úřad vlády pořádá cyklus adventních nedělí v zahradě Strakovy akademie. První z nich se uskuteční v neděli 3. prosince.

Další články
Nahoru