Dnes Pátek - zatazeno 12°C
Zítra Sobota - prehanky-dest 8°C
Pátek 24. 3. 2023
Svátek má Gabriel
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
V Praze se loni vytřídilo rekordní množství bioodpadu
Svoz odpadu v hlavní městě. Foto: Pražské služby

V Praze se loni vytřídilo rekordní množství bioodpadu

Pražské domácnosti loni vyprodukovaly o 4500 tun méně směsného komunálního odpadu, než tomu bylo v roce 2021. Naopak se zvýšil podíl všech tříděných odpadů, především rostlinného bioodpadu, kterého Pražané do hnědých nádob odevzdali téměř 13 000 tun. Informoval o tom mluvčí svozové společnosti Pražské služby Radim Mana.  

K meziročnímu poklesu v množství odevzdaného směsného komunálního odpadu (SKO) došlo naposledy před osmi lety v roce 2014. Až do loňska objem vyhozeného SKO v metropoli každoročně mírně stoupal. V roce 2022 ho v černých popelnicích od občanů skončilo 256 010 tun, což je o 4500 tun méně než v předešlém roce. 

„Podle všeho se daří částečně odklonit biologicky rozložitelný odpad z černých nádob do těch hnědých. Dosud platilo, že až 40 procent obsahu černých popelnic je tvořeno právě bioodpadem,“ řekl Mana.

„Od ledna loňského roku bylo možné si objednat hnědou nádobu bezplatně, což způsobilo značný zájem ze strany obyvatel metropole a téměř stoprocentní nárůst vyhozeného množství,“ dodal mluvčí. 

Řečí čísel to podle něj znamená, že loni skončilo ve speciálních hnědých nádobách 12 845 tun bioodpadu, oproti 6 435 tunám vyhozeným v roce 2021. Za tři roky od zařazení separace bioodpadu do celopražského odpadového systému ho Pražané vytřídili 24 276 tun a veškerá jeho produkce skončila na kompostárnách v Praze nebo Středočeském kraji. 

Další tříděné komodity 

K dnešnímu dni se podle Many v metropoli nachází 3 482 venkovních stanovišť na tříděný odpad s barevnými kontejnery, domovních třídicích hnízd je 3 067. Celkově je po celé Praze rozmístěno zhruba 26 500 sběrných nádob na tříděný odpad. V průměru je docházková vzdálenost na stanoviště tříděného odpadu asi 169 metrů. 

Navíc se v metropoli nachází více než 34 900 nádob s typickou hnědou barvou na rostlinný bioodpad, které jsou pravidelně sváženy v rámci sezonního a celoročního režimu.

Nádoby se ovšem nenachází na klasických veřejných stanovištích tříděného odpadu, nýbrž jsou umístěny dle požadavku vlastníka nemovitosti k jeho objektu, obdobně jako u nádob na směsný komunální odpad. Těch se v hlavním městě nachází přibližně 123 000. 

„Papírového odpadu bylo v loňském roce svezeno bezmála 25 766 tun, ve žlutých nádobách umístěných v metropoli skončilo 16 625 tun plastů a vytřídilo se 19 140 tun skla,“ pokračoval Mana. 

Na pomyslném chvostu jsou pak nápojové kartony a kovové obaly s 1126 a 831 tunami. U produkce nápojových kartonů se jedná o setrvalý stav, oproti tomu kovových obalů bylo v roce 2022 ve srovnání s rokem 2021 svezeno o 74 tun více.    


Autor: Jan Puci

Herní prvky, pítka a nové veřejné osvětlení. Park V Zápolí projde revitalizací

Dnes v 11:21

Jižní část parku V Zápolí v Praze 4 čeká v letošním roce revitalizace. V parku přibude řada nových prvků pro odpočinek i aktivní trávení volného času. Práce by měly být zahájeny v dubnu.

Začala revitalizace jeslí v ulici Jakutská, práce potrvají rok

Včera ve 20:30

Praha 10 zahájila rekonstrukci budovy Střediska služeb pro děti a rodiče – Dětské skupiny v ulici Jakutská. Na místě bude probíhat celková rekonstrukce objektu a realizace by měla být dokončena za 12 měsíců. Městská část o tom informovala v tiskové zprávě.

Praha 2: Sousedské setkání s radním pro dopravu

22. března 2023 v 11:02

Sousedské setkání a diskuze a radním pro dopravu Tomášem Halvou na téma Sekaninovi ulice – zvýšení bezpečnosti chodců, snížení průjezdové rychlosti, navýšení počtu parkovacích míst či bezpečná cyklostezka.

Přístup státu k Praze v oblasti školství se musí změnit, usnesl se Sněm starostů

21. března 2023 ve 20:33

Kdy přijde náraz a pražské děti nebudou mít kam usednout do lavic? Už přišel, shodli se starostové a starostky 57 městských částí, kteří se v pondělí 20. března sešli na vysočanské radnici Prahy 9 na Sněmu starostů. Hlavním tématem jednání byl hrozící kolaps pražského školství, katastrofální...

Další články
Nahoru