Dnes Středa - zatazeno 7°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 10°C
Středa 28. 2. 2024
Svátek má Lumír
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
V Praze se loni ubytovalo 7,4 milionu turistů, meziročně skoro o čtvrtinu víc
Žižkov a historické centrum Prahy. Foto: PCT

V Praze se loni ubytovalo 7,4 milionu turistů, meziročně skoro o čtvrtinu víc

Dle nejnovějších dat Českého statistického úřadu v minulém roce přijelo do Prahy celkem 7 437 897 turistů, řádově o 24 procent více než v roce 2022 a o 8 procent méně než v předpandemickém roce 2019. Skladbu zahraničních turistů tvoří především návštěvníci z Německa (1 030 017), Spojených států amerických (424 957) a Velké Británie (397 220).

Do Prahy již pravidelně jezdí také turisté z asijských zemí zejména z Korejské republiky a Tchaj-wanu. Čeští návštěvníci tvoří poslední dva roky stabilně zhruba jednu pětinu. V roce 2023 jich přijelo 1,6 milionu, přibližně o 100 tisíc více než v předchozím roce. Data též ukazují úspěšnost systematických kampaní cílených na bonitní klientelu, až 70 procent návštěvníků se totiž ubytovává v dražších hotelech. 

„Jsem velmi rád, že se cestovní ruch v Praze již po náročných letech stabilizoval, což nám dokládají aktuálně vydaná data. Navíc je znát, že se změnila i skladba turistů a do metropole míří stále více cestovatelů, kteří poznávají mnoho zajímavých míst i mimo historické centrum,” řekl náměstek pro kulturu a cestovní ruch Jiří Pospíšil (TOP 09).  

Do hlavního města v roce 2023 zavítalo celkem 7 437 897 cestovatelů. V porovnání s předchozím rokem jde o 24procentní nárůst. Do metropole nejčastěji jezdí turisté ze sousedního Německa (1 030 017), Spojených států amerických (424 957 turistů) a Velké Británie (397 220 návštěvníků).

Dále také návštěvníci ze Slovenska (369 770 turistů), z Polska (328 073 turistů) a Itálie (325 014 návštěvníků). Nejvýrazněji narostly v loňském roce počty turistů z asijských zemí, a to hlavně z Tchaj-wanu (67 237 turistů, meziročně + 680 %), Korejské republiky (152 277 turistů, meziročně + 219 %) a vracejí se také japonští turisté, kterých loni do Prahy zavítalo celkem 41 093 (meziroční nárůst + 162 %). 

Z evropských zemí nejvýrazněji přibylo návštěvníků z Itálie (meziročně + 63 %), Velké Británie (+ 47 %), Chorvatska (+ 45 %) nebo Španělska a Řecka (+ 44 %). Zdvojnásobil se také počet turistů z Austrálie. 

„Do Prahy se nám prostřednictvím systematických a strategických kampaní v kombinaci s cílenými press tripy daří lákat bonitní klientelu, která do metropole přijíždí s hlubším zájmem o město, místní kulturu a bohatou gastro scénu,” říká předseda představenstva Prague City Tourism František Cipro. 

„Data mimo jiné ukazují, že až 70 procent návštěvníků se ubytuje v pěti či čtyřhvězdičkovém hotelu a tento trend stále roste. Čísla jasně odráží naše tříleté cílení na tento typ cestovatelů, stejně tak pro nás nesmírně důležitý zvýšený standard klientského servisu,” uzavírá.

Podle dat STR reportu (Smith Travel Research), který sleduje vývoj cen a obsazenost evropských hotelů, česká metropole zaznamenala nejvyšší meziroční nárůst v obsazenosti ve srovnání s ostatními evropskými městy, a to téměř o 20 procent, podobně na tom byla například sousední Vídeň. Data také ukazují, že se Praha zbavuje nálepky levné destinace a dorovnává cenou za pokoj Berlín.  

Díky trendu obnovy udržitelného cestovního ruchu společnost reaguje na nebezpečí přetížení historických atraktivit. Proto v rámci běžných služeb nabízí udržitelné varianty, jak objevit metropoli.

Příkladem může být turistická karta Prague Visitor Pass, která láká na lokality mimo historické centrum a napomáhá tak ke kultivaci méně známých pražských čtvrtí. Tuto kartu si od jejího spuštění pořídilo již přes 30 000 návštěvníků metropole. Stejně tak nabízí například poznávání Prahy z historické tramvaje číslo 42. 


Autor: puc

Muž zemřel po pádu z lešení

26. února 2024 v 18:54

Policie vyšetřuje smrtelný pád muže, který se na Žižkově v pondělí po poledni zřítil z lešení. Policisty zajímá, zda nedošlo k porušení bezpečnosti práce.

V Podolí hořela garáž

25. února 2024 v 10:38

Nad nedělním ránem zasahovali pražští hasiči Praze 4 Podolí u požáru garáže. Informovali o tom na síti X. „Vynesli jsme tlakovou lahev a plameny jsme uhasili dvěma vodními proudy,“ sdělili.

V Ruské ulici někdo na cedule nalepil jména ruských politických vězňů

24. února 2024 v 17:43

Ve Vršovicích v Ruské ulici někdo na zhruba pětadvacet cedulí s názvem ulice a na tramvajovou zastávku nalepil jména ruských politických vězňů a disidentů. Ve vzkazu připevněném na pouliční lampě připomněl druhé výročí vpádu ruské armády na Ukrajinu a také nedávnou smrt ruského opozičního politika...

Další články
Nahoru