Dnes Pátek - zatazeno 18°C
Zítra Sobota - jasno 22°C
Pátek 29. 3. 2024
Svátek má Taťána
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
V Praze se dočkal obnovy další historický meteosloupek. Informuje o počasí, ukazuje čas a navíc řídí křižovatku
Slavnostní odhalení zrekonstruovaného meteosloupku. Foto(2x): Jan Puci

V Praze se dočkal obnovy další historický meteosloupek. Informuje o počasí, ukazuje čas a navíc řídí křižovatku

Meteorologický sloupek u hlavního vchodu do Masarykova nádraží v Havlíčkově ulici se po letech chátrání dočkal opravy. Technická památka pravděpodobně z doby ještě před vznikem Československa měří teplotu, vlhkost a tlak vzduchu nebo ukazuje přesný čas.

meteosloupek-clanek „Přivítali jsme iniciativu na obnovu meteorologického sloupku na území Prahy 1, který roky chátral, a téměř nikdo už nevěděl, k čemu původně sloužil,“ uvedl starosta první městské části Petr Hejma (STAN).

Sloupek řídí také přilehlou světelnou křižovatku. Uvnitř se nachází technické zázemí pro řízení křižovatky, které muselo být zmenšeno a zmodernizováno.

„Původní rozvaděč veřejného osvětlení, který se skrývá uvnitř sloupku, jsme v rámci rekonstrukce nahradili novým, vybaveným dálkovým řízením a diagnostikou. Díky němu umíme napájecí vývody k osvětlení nejen dálkově ovládat a monitorovat, ale například i měřit jejich elektrické veličiny nebo monitorovat otevření a zavření servisních dvířek,“ uvedl předseda představenstva městské společnosti Technologie hlavního města Prahy Tomáš Jílek.

Obnovu sloupku v historickém centru iniciovala nezisková organizace Czech National Trust, která první městskou část požádala o pomoc při jednání s dotčenými orgány a institucemi. Společnost Penta Real Estate poskytla finanční dar přes 100 000 korun. Umělý kámen sloupku v Havlíčkově ulici byl odborně zrestaurován uměleckými kameníky Ondřejem Jiráskou a Štěpánem Šefrem.

„Podle některých důkazů odhadujeme, že sloupek pochází pravděpodobně z období těsně před první světovou válkou. Neznáme bohužel přesný počet podobných zařízení, která se v minulém století v Praze nacházela,“ uvedla Eva Heyd, projektová manažerka neziskové organizace Czech National Trust, která se zabývá záchranou kulturního a přírodního dědictví pro příští generace.

Takzvané meteosloupky už od 19. století sloužily k informování o tlaku, teplotě vzduchu a přesném čase. Na začátku 20. století se z osazování meteosloupků ve vesnicích, větších obcích i ve městech stala móda. Sloužily pro předpověď počasí, ukazovaly čas.

Podle dochovaných fotografií stával jeden sloupek před automatem Koruna na Václavském náměstí, další na Staroměstském náměstí, jiný na Karlově náměstí.

Po druhé světové válce nástup modernějších technologií rozvoj těchto meteostanic zastavil, většina z nich postupně chátrala a leckde je města nechala odstranit úplně.

Na zhruba padesáti místech v Česku se dochovaly dodnes. Několik jich je i v Praze. Kromě obnoveného sloupku u Masarykova nádraží stojí další více než sto let stará technická památka na rohu Buzulucké ulice a Vítězného náměstí v Dejvicích. Opravena byla v roce 2019. I zde se lidé dozví teplotu, vlhkost, tlak nebo znečištění vzduchu.

„Zvažovali jsme, že bychom na sloupek nainstalovali dotykové displeje s nějakými praktickými aplikacemi, jako to je například v budově radnice, ale od záměru jsme upustili, místo přeci jen není tolik frekventované,“ řekl již dříve serveru Pražský patriot statutární místostarosta Prahy 6 Jakub Stárek (ODS), který má v gesci kromě územního rozvoje a plánování také veřejný prostor.

Jeden meteosloupek také už několik let v dejvickém parku Hadovka u Evropské ulice, po dohodě s úřady ho tam před pár lety instaloval architekt Jan Trejbal, patriot Prahy 6. Před tím ho koupil za 1200 korun ve výběrovém řízení Újezdu u Prahy, kde původně technická památka stála. Další sloupek je umístěn v soukromé sochařské zahradě pod Nuselským mostem.


Autor: Jan Puci
Další články
Nahoru