Dnes Čtvrtek - snih 2°C
Zítra Pátek - skorojasno 3°C
Čtvrtek 9. 12. 2021
Svátek má Vratislav
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
V Praze se dočkal obnovy další historický meteosloupek. Informuje o počasí, ukazuje čas a navíc řídí křižovatku
Slavnostní odhalení zrekonstruovaného meteosloupku. Foto(2x): Jan Puci

V Praze se dočkal obnovy další historický meteosloupek. Informuje o počasí, ukazuje čas a navíc řídí křižovatku

Meteorologický sloupek u hlavního vchodu do Masarykova nádraží v Havlíčkově ulici se po letech chátrání dočkal opravy. Technická památka pravděpodobně z doby ještě před vznikem Československa měří teplotu, vlhkost a tlak vzduchu nebo ukazuje přesný čas.

meteosloupek-clanek „Přivítali jsme iniciativu na obnovu meteorologického sloupku na území Prahy 1, který roky chátral, a téměř nikdo už nevěděl, k čemu původně sloužil,“ uvedl starosta první městské části Petr Hejma (STAN).

Sloupek řídí také přilehlou světelnou křižovatku. Uvnitř se nachází technické zázemí pro řízení křižovatky, které muselo být zmenšeno a zmodernizováno.

„Původní rozvaděč veřejného osvětlení, který se skrývá uvnitř sloupku, jsme v rámci rekonstrukce nahradili novým, vybaveným dálkovým řízením a diagnostikou. Díky němu umíme napájecí vývody k osvětlení nejen dálkově ovládat a monitorovat, ale například i měřit jejich elektrické veličiny nebo monitorovat otevření a zavření servisních dvířek,“ uvedl předseda představenstva městské společnosti Technologie hlavního města Prahy Tomáš Jílek.

Obnovu sloupku v historickém centru iniciovala nezisková organizace Czech National Trust, která první městskou část požádala o pomoc při jednání s dotčenými orgány a institucemi. Společnost Penta Real Estate poskytla finanční dar přes 100 000 korun. Umělý kámen sloupku v Havlíčkově ulici byl odborně zrestaurován uměleckými kameníky Ondřejem Jiráskou a Štěpánem Šefrem.

„Podle některých důkazů odhadujeme, že sloupek pochází pravděpodobně z období těsně před první světovou válkou. Neznáme bohužel přesný počet podobných zařízení, která se v minulém století v Praze nacházela,“ uvedla Eva Heyd, projektová manažerka neziskové organizace Czech National Trust, která se zabývá záchranou kulturního a přírodního dědictví pro příští generace.

Takzvané meteosloupky už od 19. století sloužily k informování o tlaku, teplotě vzduchu a přesném čase. Na začátku 20. století se z osazování meteosloupků ve vesnicích, větších obcích i ve městech stala móda. Sloužily pro předpověď počasí, ukazovaly čas.

Podle dochovaných fotografií stával jeden sloupek před automatem Koruna na Václavském náměstí, další na Staroměstském náměstí, jiný na Karlově náměstí.

Po druhé světové válce nástup modernějších technologií rozvoj těchto meteostanic zastavil, většina z nich postupně chátrala a leckde je města nechala odstranit úplně.

Na zhruba padesáti místech v Česku se dochovaly dodnes. Několik jich je i v Praze. Kromě obnoveného sloupku u Masarykova nádraží stojí další více než sto let stará technická památka na rohu Buzulucké ulice a Vítězného náměstí v Dejvicích. Opravena byla v roce 2019. I zde se lidé dozví teplotu, vlhkost, tlak nebo znečištění vzduchu.

„Zvažovali jsme, že bychom na sloupek nainstalovali dotykové displeje s nějakými praktickými aplikacemi, jako to je například v budově radnice, ale od záměru jsme upustili, místo přeci jen není tolik frekventované,“ řekl již dříve serveru Pražský patriot statutární místostarosta Prahy 6 Jakub Stárek (ODS), který má v gesci kromě územního rozvoje a plánování také veřejný prostor.

Jeden meteosloupek také už několik let v dejvickém parku Hadovka u Evropské ulice, po dohodě s úřady ho tam před pár lety instaloval architekt Jan Trejbal, patriot Prahy 6. Před tím ho koupil za 1200 korun ve výběrovém řízení Újezdu u Prahy, kde původně technická památka stála. Další sloupek je umístěn v soukromé sochařské zahradě pod Nuselským mostem.


Autor: Jan Puci

Umělecká škola Klementa Slavického dostane peníze na dofinancování stavby

Včera v 11:25

Pražští radní odsouhlasili poskytnutí investiční dotace městské části Praha 16 na dofinancování stavby nové budovy Základní umělecké školy (ZUŠ) Klementa Slavického v celkové výši 3 milionů korun.

Startup Night propojí pražské univerzity a inovativní nápady

Včera v 07:59

Propojit studenty z pražských vysokých škol, kteří se zajímají o inovace, startupy a společensky prospěšné podnikání, chce akce Startup Night. Poprvé se uskuteční 9. prosince večer v Podnikatelském a inovačním centru hl. města Prahy (PIC) a představí několik úspěšných univerzitních startupů....

Radnice darovala policistům zdravotnické batohy

Včera v 07:26

Starosta Prahy 11 Jiří Dohnal, radní Petr Jirava a vedoucí oddělení krizového řízení předali koncem listopadu dar – plně vybavené zdravotnické batohy – příslušníkům Pohotovostní motorizované jednotky (PMJ) v Praze-Ďáblicích. 

Poříční policie dostane moderní hlídkový člun

Včera v 07:10

Praha posílí bezpečnost na Vltavě. Radní podpořili poskytnutí finanční podpory ve výši šesti milionů korun na pořízení hlídkové člunu včetně potřebného příslušenství a vybavení pro Poříční oddělení odboru služby pořádkové policie Krajského ředitelství Policie hl. m....

Praha 5 zvažuje zavedení bilingvní výuky na školách

7. prosince 2021 v 18:06

Praha 5 si pohrává s myšlenkou, že by v několika školách, které zřizuje, podpořila zavedení bilingvní výuky. Na svém facebookovém profilu to uvedla poslankyně a starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková (ODS).

Mistrovství Evropy seniorských týmů v šachu podpořil magistrát

7. prosince 2021 v 11:06

Radní Prahy schválili individuální neinvestiční účelovou dotaci ve výši 120 tisíc korun na konání Mistrovství Evropy seniorských týmů v šachu. Akce se historicky poprvé uskutečnila na území České republiky, konkrétně se konala v termínu od 29. srpna do 8. září 2021 v pražském Hotelu Don...

Praha 4 vyhlásila dotační programy pro rok 2022

7. prosince 2021 v 08:53

Praha 4 dlouhodobě podporuje fyzické osoby a nestátní neziskové organizace, které systematicky pečují o obyvatele městské části, nebo svou činností přispívají k prevenci bezpečnosti a sociálně patologických jevů a integraci národnostních menšin, pomáhají rozvíjet volnočasové a jiné aktivity...

Město uvolní na nákupy vybavení do škol další peníze

7. prosince 2021 v 08:48

Radou hl. m. Prahy byl odsouhlasen tisk na malé investiční akce a nákupy na pražských středních školách za celkem 15 milionů korun. Součástí materiálu je i pořízení koncertního křídla značky Steinway & Sons pro Pražskou konzervatoř Na Rejdišti v hodnotě 4 milionů...

Další články
Nahoru