dnes
Pátek - jasno
5°C
zítra
Sobota - zatazeno
3°C
pozítří
Neděle - skorojasno
2°C
V Praze se do podzimních voleb přihlásilo 17 stran a sdružení. O magistrát mají zájem i nováčci
Jednací sál pražského zastupitelstva. Ilustrační foto: archiv

V Praze se do podzimních voleb přihlásilo 17 stran a sdružení. O magistrát mají zájem i nováčci

V hlavním městě se do voleb zatím přihlásilo 17 stran a politických sdružení. Konečný počet se může ještě změnit, magistrát jednotlivé kandidátky teprve eviduje. Kandidátky mohly nechat strany zaregistrovat do včerejších 16 hodin, změny na kandidátkách mohou dělat do 23. srpna.

V Praze se před čtyřmi lety dostaly do zastupitelstva čtyři strany – TOP 09, ODS, ČSSD a KSČM. Voliči z nich v sedmi obvodech vybrali 63 zastupitelů. Vítězem se stala TOP 09, která měla 26 křesel a získala přes 30 procent hlasů. Druhá ODS získala 20 mandátů, ČSSD 14 a komunisté tři. Volební lídr vítězné TOP 09 Zdeněk Tůma se ale primátorem nestal, na koalici se tehdy dohodly ODS a ČSSD.

Všechny čtyři strany mají již vybrané své lídry. TOP 09, která vede Prahu v menšinové vládě s podporou ČSSD, povede do voleb současný primátor Tomáš Hudeček. Ten se rozhodl kandidovat i přesto, že je spolu s některými kolegy vyšetřován v kauze Opencard.

Trojkoalici povede bývalý radní Štěpánek

ODS si vybrala za lídra exprimátora Bohuslava Svobodu, který vedl ODS do voleb již v roce 2010. Také on je vyšetřován v kauze Opencard. ČSSD si zvolila na první místo kandidátky ředitele Motola a současně pražského zastupitele Miloslava Ludvíka. Před čtyřmi lety vsadila na Jiřího Dienstbiera ml., ten ale mandát zastupitele na protest proti koalici ODS a ČSSD složil.

Komunisté vyšlou do boje o primátorský řetěz stejně jako v roce 2010 poslankyni Martu Semelovou. Tu zase prošetřovala policie kvůli jejím výrokům v pořadu ČT HydePark na adresu komunisty popravené Milady Horákové.

Staronovým členem zastupitelstva by se mohla stát Strana zelených (SZ), která se spojila s KDU-ČSL a STAN a budou kandidovat v trojkoalici. Lídrem bude předseda SZ Petr Štěpánek, který byl v letech 2006 až 2010 radním pro životní prostředí za vlády exprimátora Pavla Béma (ODS). STAN v zastupitelstvu nikdy člena neměla.

Domov určí pořadí kandidátů losem

Mezi úplné nováčky, kteří se chtějí do zastupitelstva dostat, patří i Hnutí ANO Andreje Babiše. Stranu do boje o primátorské křeslo povede náměstkyně ministra vnitra a bývalá šéfka Transparency Inernational ČR Adriana Krnáčová.

Další novou stranou je Občanská konzervativní strana. Její kandidátku povede předseda strany a bývalý radní a člen ODS v éře Pavla Béma Jiří Janeček. Nově bude v Praze kandidovat Hnutí Úsvit přímé demokracie, které povede poslanec a místopředseda hnutí Marek Černoch.

V zastupitelstvu rovněž nikdy nesedělo hnutí Pro Prahu starosty Kolodějí Zbyňka Passera ani Česká pirátská strana, která jde do voleb v čele s právníkem Jakubem Michálkem.

Neobvyklým způsobem kandidáty vybírala nově vzniklá strana Domov. Svého lídra a pořadí kandidátů sestavila losem. „Je to nejdemokratičtější řešení," píše strana na svém webu.

Politické strany přihlášené v Praze do říjnových voleb

ANO 2011
Česká pirátská strana
ČSSD
Domov
Koalice ROZUMNÍ
KSČM
Národní kongres – za českou Prahu – koalice DSSS a Národní demokracie
NEZÁVISLÍ
ODS
Pro Prahu
Romská demokratická strana
Řešení pro Prahu – STOP
Sdružení Nezávislých Občanů Prahy SNOP – Praha
Společnost proti developerské výstavbě v Prokopském údolí
TOP 09
Trojkoalice Zelení, KDU-ČSL A STAN
Volte Pravý Blok

Čtěte také: Čtyřicet kandidátů chce do Senátu 


Další články
Nahoru