dnes
Neděle - jasno
14°C
zítra
Pondělí - obcasny-dest
15°C
pozítří
Úterý - obcasny-dest
12°C
V Praze se daří odhalovat případy domácího násilí, letos už přes sto
Ilustrační foto: Freeimages.com

V Praze se daří odhalovat případy domácího násilí, letos už přes sto

Praha už dlouhodobě patří mezi kraje s největším počtem odhalených případů domácího násilí. Jenom v letošním roce je to přes 100 případů, které skončily vykázáním násilných osob z domácností. Nabízí pomoc ohroženým osobám, ale i samotným násilníkům. Proto vznikl v rámci Intervenčního centra CSSP (Centra sociálních služeb Praha) Program Viola.   

„Snažili jsme se vytvořit komplexní pomoc při řešení problematiky domácího násilí. Program Viola je určen pro muže i ženy, kteří mají konfliktní vztahy se svými blízkými, ať už jde o partnera, děti, rodiče nebo sourozence. Jenom v letošním roce využilo jeho služby 45 osob, z toho bylo 39 mužů a 6 žen,“ uvádí radní hl. m. Prahy pro sociální oblast Daniel Hodek (ČSSD).

Program Viola vznikl se záměrem pracovat přímo v ohnisku problému – s násilím v osobních vztazích – a jeho primárním cílem je ochrana aktuálních i potenciálních obětí násilí prostřednictvím systematické terapeutické práce s osobami, které se ho dopouštějí. Je určen pro muže i ženy, kteří mají konfliktní vztahy se svými blízkými, ať už jde o partnera, děti, rodiče nebo sourozence.

Kromě přímé pomoci je možné získávat od odborníků o těchto službách podrobnější informace, nebo se nezávisle radit o svém problému. „Od ledna do konce srpna vyřizovali pracovníci Programu Viola 380 kontaktů a intervencí,“ upřesňuje radní Hodek.

Do programu jsou klienti přijímáni trojím způsobem. „Nejméně jich přichází čistě z vlastního přání po změně nebo naopak na základě soudního nařízení. Nejčastěji přicházejí lidé, kteří se nacházejí někde mezi – jejich vnitřní motivace je ještě problematická, ale už je na ně vyvíjen určitý tlak ze strany rodiny nebo instituce, který se ukazuje jako důležitý motor změny,“ vysvětluje radní Hodek. 

Se zájemcem je následně uskutečněn vstupní rozhovor, na jehož základě je mu doporučena vhodná forma spolupráce, případně jiná služba. V zájmu ochrany ohrožených osob je důležitou podmínkou účasti souhlas s informováním ohrožené osoby o zahájení, přerušení, ukončení a limitech spolupráce, abychom předcházeli zneužívání programu k budování falešných nadějí někým, kdo změnu ve skutečnosti nechce.

Klientům je nabízena individuální a skupinová forma spolupráce. Individuální poradenství a terapie dává možnost přesně cílit na klíčová osobní a životní témata. „S klienty pracujeme např. na ovládání vypjatých emočních stavů, rozvoji empatie a pochopení potřeb druhých, nebo na osvobození od minulých událostí a navyklých vzorců přemýšlení a chování,“ přibližuje ředitel Centra sociálních služeb Praha Tomáš Ján. Frekvence setkávání závisí na domluvě a kontextu, doba spolupráce je ohraničená jen její smysluplností.


Operní diva, překladatel Shakespeara a dětský hematolog se sešli v projektu Kořeny osobností

Včera v 07:02

Operní pěvkyně a herečka Soňa Červená, profesor anglické literatury a překladatel Martin Hilský a zakladatel československé dětské hematologie prof. MUDr. Otto Hrodek, DrSc., rozšířili řady významných Čechů zapojených do projektu Kořeny osobností, který spojuje přední české a světové osobnosti se...

Děti se zúčastnily rozloučení Radka Štěpánka s kariérou. Osm z nich si s ním zahrálo

19. října 2018 v 19:26

Jedna z největších legend českého tenisu, Radek Štěpánek, se 18. října rozloučil s aktivní tenisovou kariérou při velkolepé akci v pražské O2 aréně. Hlavní město tuto akci podpořilo a umožnilo navíc sto čtyřiceti dětem ze škol a dětského domova zřizovaných Prahou se jí zúčastnit. Osm z nich, právě...

Praha podpořila vojenskou přehlídku k 100. výročí vzniku ČSR

19. října 2018 v 07:57

Jedním z vrcholů oslav 100. výročí vzniku samostatného československého státu bude slavnostní vojenská přehlídka. Uskuteční se v neděli 28. října na Evropské třídě a podpoří ji rovněž hlavní město Praha. A to nejen účastí jeho bezpečnostních a záchranných složek, ale i finančním zajištěním...

Na náměstí Jiřího z Poděbrad zavoní husí pečínka již poosmé

18. října 2018 v 09:31

Osmý ročník Svatomartinských slavností na náměstí Jiřího z Poděbrad láká 11. listopadu na dozlatova propečenou husu s knedlíky a se zelím a na mladé svatomartinské víno. Stánky budou otevřeny již od 10 hodin a celou akci bude doprovázet kulturní program pro děti...

Praha 15 zve na pietní akce

18. října 2018 v 07:28

Městská část Praha 15 a Český svaz bojovníků za svobodu, oblastní výbor Praha 15 vás srdečně zvou k účasti na pietních vzpomínkách na padlé v průběhu 1. světové války a v bojích čs. legií za vznik samostatné Československé republiky.

Další články
Nahoru