
V Praze se chystá na oslavy 80. výročí konce války řada akcí
10. března 2025 10:08
Post Bellum nabídne v souvislosti s tímto výročím sérii kulturně vzdělávacích aktivit pro veřejnost, které se uskuteční v symbolických 80 městech po celé ČR. V Praze tato nezisková organizace zrealizuje velkou akci 8. května ve spodní části Václavského náměstí a v prostoru ulice 28. října. V průběhu odpoledne a večera zde proběhnou živá hudební vystoupení, debaty s hosty i audiovizuální projekce postavená na vzpomínkách pamětníků zachycených v Paměti národa.
Součástí programu bude velkoformátová výstava propojující historické reálie 2. světové války s osobními příběhy pamětníků a několik pietních akcí, které se v průběhu dne uskuteční na různých místech v metropoli. Na akci se podle mluvčí Prahy 1 finanční spolupodílí i tato městská část.
„Toto výročí jsme si připomenuli už 14. února společně s Armádou ČR v rámci pietního aktu věnovaného Popeleční středě a zohledníme jej i v rámci letošní připomínky obětí Pražského povstání a konce 2. světové války pietou a kladením květin u více než desítky památníků a pamětních desek věnovaných květnovému povstání a účastí na pietním aktu před budovou Českého rozhlasu. Plánujeme také venkovní panelovou výstavu na náměstí Míru, která bude věnovaná Praze 2 v období Protektorátu a zájemci ji budou moci navštívit po celý květen,“ sdělila mluvčí Prahy 2 Andrea Zoulová. Pořádání či spolupořádání dalších akcí je podle ní ještě v jednání.
Praha 4 chystá na 8. května komentovanou historickou ukázku na barikádě před restaurací Na Paloučku, která je na křižovatce ulice Táborská a Petra Rezka. V rámci této akce nazvané Barikáda se chystá celodenní program. Městská část také pořádá pietní akty, 5. května v 10:30 hodin na Roztylském náměstí, ve 14 hodin v parku na Jezerce a 8. května v 10 hodin na náměstí generála Kutlvašra.
Praha 5 podobně jako ostatní městské části své plány teprve finalizuje. „Počítáme s organizací pietní akce za účasti zástupců městské části, ve spolupráci s Post Bellum připravujeme výstavu s ukázkou techniky před kostelem sv. Václava, se Smíchovskou střední průmyslovkou a gymnáziem chystáme tematický interaktivní projekt,“ nastínil plány Marcel Pencák z tiskového oddělení smíchovské radnice. Zároveň připomněl, že na území Prahy 5, konkrétně na Hořejším nábřeží, se 20. května uskuteční velká akce Armáda na Náplavce, kterou pořádá Ministerstvo obrany.
Akce k výročí chystá i Praha 6, postupně bude upřesňovat jejich podobu. Praha 7 k 80. výročí konce 2. světové války připravuje několik tematických akcí. „Ve spolupráci s organizací Post Bellum chystáme výstavu Nezapomeňme 80. Výstavní panely budou od 21. dubna do 8. května instalovány na Strossmayerově náměstí. Výstava bude postavená na výpovědích pamětníků konce války z celé ČR, Prahy i Prahy 7,“ prozradil mluvčí radnice Martin Vokuš.
V pondělí 5. května se v 10 hodin u mostu Barikádníků uskuteční pietní akt u příležitosti Dne vítězství a Květnového povstání českého lidu. V rámci pietního aktu proběhne položení věnců u pomníku Obětem povstání v květnu 1945. O dva dny později se v 19:30 hodin uskuteční koncert u příležitosti připomínky 80. výročí konce 2. sv. války v kostele sv. Antonína na Strossmayerově náměstí. Vstup je zdarma.
„V květnu, přesný termín bude upřesněn, se uskuteční komentovaná procházka místy v Praze 7 spojenými s boji během Pražského povstání,“ dodal mluvčí holešovické radnice.
V pondělí 5. a v úterý 6. května se podle mluvčího Prahy 8 Martina Šalka uskuteční pietní akce u mostu Barikádníků, na Ďáblickém hřbitově, u pomníku v Žernosecké ulici a na Kobyliské střelnice
Na středu 7. května se chystá akce v libeňském Podzámčí zakončená večerním koncertem skupiny Taxmeni, v rámci odpoledne bude dobová módní přehlídka.
Na 27. května se chystá pietní akt u památníku Anthropoid, večer bude v Löwitově mlýně přednáška a beseda. V termínu od 5. do 9. května se uskuteční tři komentované procházky po stopách barikád a bojů. Ve Dvoře Kobylisy v Klapkově ulici bude celý květen výstava roll-upů na téma 2. světová válka s důrazem na Anthropoid.
„Po celý květen si lze projít naučnou stezka po stopách bojů na území Prahy 8. Stanoviště budou před Libeňským zámkem, před KD Krakov a KD Ládví,“ dodal Šalek.
Praha 9 si 80. výročí konce druhé světové války a Pražského povstání připomene položením věnců na více než 40 místech, kde se nachází pamětní desky a památníky připomínající oběti druhé světové války a padlé v Pražském povstání.
„Celodenní akce, která bude součástí celoměstských oslav, se na devítce uskuteční 6. května u Základní a mateřské školy Na Balabence. Chybět nebudou výstavy zbraní, dobových uniforem, odborné přednášky, workshopy pro děti, program nadšenců z klubů vojenské historie, konkrétně z Klubu vojenské historie WURM z.s. Díky spolupráci s Vojenským historickým ústavem Praha a Vojenským technickým muzeem Lešany bude k vidění i vojenská technika, německá vozidla, která se objevila za Pražského povstání nebo civilní vozidla z doby Protektorátu. Proběhne i pietní akce u pomníku padlých, který se nachází na Balabence. Podrobnosti v současné době řešíme s Muzeem Policie ČR, protože mezi padlými byli i policisté,“ sdělil místostarosta Praha 9 Adam Vážanský (ODS).
V této souvislosti se vysočanská radnice obrací na pamětníky událostí květnových dnů roku 1945 (nebo jejich příbuzné), zda by nechtěli na tuto dobu zavzpomínat, popřípadě zapůjčit fotografie či různé artefakty vztahující se k Pražskému povstání nebo které připomínají odkaz statečných obyvatel Prahy 9, jež ve druhé světové válce bojovali za naši svobodu. Kontaktovat ohledně toho lze Danielu Vlachovou na emailu vlachovad@praha9.cz nebo na telefonním čísle 725 314 143.
„V letošním roce si připomínáme 80. výročí Pražského povstání, jednoho z nejdůležitějších momentů našich moderních dějin. Tento květnový boj za svobodu se neodehrál jen v centru města, ale také v jeho jednotlivých čtvrtích, včetně Prahy 10, především ve Vršovicích, Malešicích a Strašnicích, kde se škola V Olšinách stala štábem povstalců. Při příležitosti tohoto výročí budou v městské části uspořádány tematické výstavy, které přiblíží události těchto významných dní a plánován je i doprovodný program do něhož patří například pietní akty, koncert nebo překvapení ve formě ukázky bojové techniky. Finální program bude uveřejněn na webu Prahy 10 nebo na stránkách Muzea hl. města Prahy,“ sdělil mluvčí Prahy 10 Ján Bruno Tropp.
„Výročí 80 let od konce 2. světové války si v Praze 11 připomeneme několika akcemi, jejichž podrobný program připravujeme. Ale již nyní můžu říct, že 5. května proběhne tradiční Uctění památky chodovských padlých na různých místech území Prahy 11 a Kunratic. Památka bude uctěna položením věnců či květin a zapálením svíček u několika památníků či pamětních desek,“ sdělila mluvčí jedenácté městské části Alžběta Plocová.
Pietní akce bude u pomníků ve Výstavní ulici a v parku u Litochlebského náměstí, u pamětních desek ve vestibulu ZŠ Chodov, v Šalounově ulici a v Kunraticích. Setkání je v plánu také u památníku Svobody v parku u Chodovské tvrze.
Praha 14 se rozhodla, že u příležitosti kulatého výročí konce světové války uspořádá dvoudenní vzpomínkovou akci ve dnech 14. a 15. května.
Oslavy ve středu 14. května proběhnou od 17 hodin na travnaté ploše mezi ulicemi Mansfeldova, Kučerova a Bryksova, respektive v parčíku podél cesty mezi stanicí metra Černý Most a Centrem Černý Most. Přichystán je koncert kapely Steamboat Stompers, návštěvníci si prohlédnou informační panely, dále bude k vidění model letadla spitfire a další vojenská technika. Nedaleké kino Cinestar bude v sále číslo 3 za symbolické vstupné 80 korun promítat dokumentární film Good Old Czechs, který popisuje příběh českých letců RAF.
Druhý den oslav 15. května se odehraje v centru Plechárna Černý Most v ulici Bryksova. „Ve 14 hodin zde začne komentovaná výstava vojenských artefaktů, od 17 do 18:30 hodin proběhne na Plechárně beseda s historikem Danielem Resem, vstup je zdarma,“ uvedla mluvčí Prahy 14 Veronika Berná.
Po celou dobu konání oslav bude v pobočce městské knihovny na Rajské zahradě k dispozici tematicky zaměřený knižní koutek. „Současně městská část připravila program i přímo pro žáky místních základních škol, konkrétně přednášky o letcích a letadlech a promítání tematického filmu,“ dodala Berná.
„Praha 15 si výročí připomene 7. května v 10 hodin na Čestném hřbitově v Hostivaři v ulici K Jezeru, kde bude také odhalena pamětní deska obětem holokaustu. Poté se účastníci přesunou k pomníku v ulici Ravenská v Horních Měcholupech, kde začne pietní akce ve 12 hodin,“ sdělila kronikářka patnácté městské části Pavlína Nejedlíková.
V rámci 80. výročí konce druhé světové války v Evropě chystá pražský magistrát před své sídlo na Mariánském náměstí na celý květen panelovou výstavu „V jako vítězství", slavnostní vernisáž se uskuteční 30. dubna.
„Aktualizace úspěšné výstavy představí klíčové historické události spojené s osvobozením Prahy a koncem tohoto válečného konfliktu. Bude tvořena osmi oboustrannými panely, které nabídnou celkem 16 tematických ploch. Návštěvníci se seznámí s průběhem Pražského povstání, činností západních Spojenců, rolí Rudé armády, návratem československých letců z Velké Británie i s tragickými událostmi, které provázely závěrečné dny války. Díky spolupráci s Vojenským historickým ústavem budou mít návštěvníci výstavy navíc jedinečnou příležitost vidět na vlastní oči i autentický válečný stroj,“ sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman.
Sérii akcí chystá k výročí Muzeum hl. m. Prahy. Například venkovní panelovou výstavu Lidé a místa Pražského povstání, instalaci improvizované barikády a happeningový průvod, anebo „oživení“ zvonu ze Staroměstské radnice.
Muzeum paměti XX. v rámci série akcí pořádá například debatu na téma České povstání 1945, která se uskuteční s Ústavem pro studiu totalitních režimů 18. března v Paláci Archa.