Dnes Pátek - zatazeno 18°C
Zítra Sobota - jasno 22°C
Pátek 29. 3. 2024
Svátek má Taťána
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
V Praze se chovají sloni už osmdesát let. Vše začalo příchodem Babyho mezi válkami
První ředitel trojské zoo, prof. Jiří Janda se slonem Babym. Foto: Jiří Baum / Zoo Praha

V Praze se chovají sloni už osmdesát let. Vše začalo příchodem Babyho mezi válkami

Přesně před osmdesáti lety přišel do pražské zoo první slon, slavný Baby. Oslavovat toto významné výročí budou samotní sloni i návštěvníci. V neděli si stádo pražských slonů pochutná na speciálním dortu, po celý den bude navíc v centru města vyplouvat benefiční sloní parník.

Sloni v Praze

Prvním pražským slonem (a také prvním slonem v československých zoo) byl samec slona indického Baby. Za osmdesát let prošel chov slonů mnoha změnami.

Slonům nejdříve sloužil pavilonek v místech současné expozice lemurů kata. Na počátku 70. let se sloni i další zvířata stěhovali do Pavilonu velkých savců, který sloužil až do otevření nového Údolí slonů letos na jaře.

Mezi dvaadvaceti slony, kteří se v Praze objevili od roku 1933, byli sloni indičtí, afričtí a dokonce jeden slon pralesní, který byl už ve své době zoologickou senzací.

Nejdéle ze všech slonů žije v zoo samice Gulab. Ta přišla do Prahy již v roce 1966, zažila všechny dosavadní sloní pavilony a stala se miláčkem milionů návštěvníků.

Rok 2013 znamenal v chovu slonů v Zoo Praha zásadní změnu. Sloni se přestěhovali do nového komplexu Údolí slonů, v kterém se povedlo sestavit největší stádo v České republice, čítající nyní 8 zvířat.

11. února 2013 se narodilo vůbec první slůně v historii pražské zoo, samice Sita. 

„Slon Baby přišel do pražské zoo v červenci 1933. Ti, kdo se s Babym po dobu jeho pobytu v pražské zoo setkali, na něj ještě dlouho vzpomínali a v některých ojedinělých případech vzpomínají dodnes. Vstoupil do historie Zoo Praha a stal se jednou z jejích ikon,“ říká ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Setkání se současným sloním stádem, největším, které kdy v Praze bylo, přináší dnes podobné zážitky jako před desítkami let Baby.

Výročí si připomenou melounovým dortem

Výročí jeho příchodu do Prahy si návštěvníci i sloní stádo včetně malé Sity připomenou v neděli 21. července ve 13 hodin. V největším z výběhů Údolí slonů jim chovatelé připraví speciální melounový dort, na kterém si pochutnají.

Osmdesát let chovu slonů v Praze můžete oslavit také na palubě sloního parníku. Nejlepší loď z flotily Pražské paroplavební společnosti bude vyrážet v neděli od 10.15 do 19.15 hodin z Kampy na Štvanici.

Parník ve sloním stylu ozdobí především obřadní roucho slona Rádži ze Srí Lanky. Motiv tohoto nejslavnějšího srílanského slona se objevuje také na tisícirupiové bankovce Srí Lanky.

V stejném rouchu nosil dokonce Rádža v letech 1950 až 1987 během svátku Esala Perahera nejvzácnější místní relikvii – Buddhův zub zachráněný z plamenů pohřební hranice.

Kadíra se stal smutným symbolem povodní

sloni-praha-nahled Cena jedné plavby je 100 korun. Celý výtěžek benefičních plaveb sloního parníku Vltava poputuje na povodňové konto Zoo Praha.

Baby pocházel z Cejlonu, dnešní Srí Lanky, odkud pražská zoo získala také další slony. Když se začátkem 70. let otevíral nově postavený Pavilon velkých savců, uvítali v něm návštěvníky Sundari a Kadíru. Ten se bohužel stal jedním ze smutných symbolů povodní v roce 2002. Voda ho uvěznila v pavilonu a musel být utracen.

Pražské zoo tyto dva slony darovala ministerská předsedkyně Sirimavo Bandaranaike. Zatím poslední sloni ze Srí Lanky, samice Tamara a Janita, dorazili – opět jako dar srílanské vlády – loni na podzim.


Autor: Renata Rákosová

Praha 10: Živnostenský odbor pouze na objednání

25. března 2024 ve 12:28

Počínaje dnem 4. dubna budou čtvrtky určeny pouze pro objednané klienty odboru. S konkrétním referentem se lze domluvit telefonicky či e-mailem nebo se objednat elektronicky.

Další články
Nahoru