Dnes Pondělí - polojasno 24°C
Zítra Úterý - skorojasno 27°C
Pondělí 24. 6. 2024
Svátek má Jan
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
V Praze se bude na několika místech zdarma rozlévat rybí polévka
Rybí polévka v centru Prahy. Foto: Jan Puci

V Praze se bude na několika místech zdarma rozlévat rybí polévka

Na Štědrý den se bude na několika místech v centru Prahy rozlévat rybí polévka. Už v pátek ji budou moci lidé dostat na Staroměstském náměstí a ve čtvrtek ve Vysočanech. Vyplývá to z ankety mezi městskými částmi.

Na Staroměstském náměstí v Praze bude v pátek 23. prosince k ochutnání typický sváteční český pokrm – rybí polévka. Organizátoři připravili znovu po dvou letech 3000 porcí tradičního štědrovečerního pokrmu.

Ten je určený lidem bez domova, potřebným i zájemcům z řad Pražanů a návštěvníků metropole. Polévku podle originálního receptu kuchařů organizátora trhů, společnosti Taiko, mohou přijít zájemci ochutnat den před Štědrým dnem od 11 hodin.

V pátek před Štědrým dnem se naběračky ujme pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Před pódiem na Staroměstském náměstí zasytí polévka s koňakem a karamelem tři tisíce návštěvníků trhů. „Po vynucené covidové pauze se letos 23. prosince opět setkáme na Staroměstském náměstí u milé tradice rozdávání rybí polévky, kterou vnímám jako předzvěst Štědrého dne,“ uvedl Hřib.

Primátorská polévka spolyká 260 kilogramů kaprů

Tradiční rybí polévku vaří tým kuchařů společnosti Taiko již několik let podle originálního receptu. Kromě 160 kilogramů kaprů, kteří letos opět pochází z jižních Čech, do ní zpracují 130 kilogramů zeleniny, především mrkve, celeru a petržele, 40 kilogramů cibule, 90 kilogramů hladké mouky, 65 kilogramů másla a 60 litrů smetany. Celkem 1 500 kilogramů surovin. Nebude chybět koňak a karamel pro zvýraznění chuti, ani osmažené krutony na másle.

Program na Staroměstském náměstí pokračuje 23. prosince odpoledne. Na Štědrý den vystoupí na pódiu pěvecký sbor Vox Pragae, orchestr Praga Sinfonietta a sólisté, kteří zahrají Českou mši vánoční „Hej, mistře“ Jakuba Jana Ryby. V neděli od 16 hodin čeká na děti sváteční pohádka.

Už ve čtvrtek se bude rozlévat polévka na vysočanském náměstí OSN v Praze 9. Začíná se v 10 hodin, pokračuje se až do rozdání všech porcí. Rozlévání se tradičně zúčastní představitelé vedení městské části. „Je to spontánní akce, na kterou každý rok dorazí stovky lidí. Rozlévání mě baví, je to pro mě radost a odpočinek,“ sdělil starosta Tomáš Portlík (ODS).

Ve čtvrtek se bude rozlévat rybí polévka také v Praze 10, a to hned na dvou místech: na Náměstí Svatopluka Čecha v čase 14:00 – 15:30 a na náměstíčku před NC Eden od 16:00 do 18:00 (nebo do rozdání polévky). „Celkem máme připraveno zhruba 300 porcí polévky. Rozlévat budou radní Prahy 10," sdělil mluvčí městské části Jan Hamrník. 

I když bývalo tradicí, že se na Staroměstském náměstí rozlévala polévka na Štědrý den a změnil to až primátor Hřib, lidé o chutný pokrm 24. prosince nepřijdou. Představitelé radnice Prahy 1 budou polévku rozlévat od 11 hodin na Kampě a od 13 hodin na trzích v horní části Václavského náměstí.

„Jsem opravdu moc ráda, že našemu Štědrému dni vracíme milou tradici rozdávání rybí polévky a těším se na toto sváteční setkání se sousedy i návštěvníky," uvedla starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská (TOP 09).

Tradičně bude 24. prosince na Veronském náměstí v Praze 15 Štědrá bohoslužba a tam rozdávána polévka – bramboračka. „Tuto tradici založil bývalý starosta Milan Wenzl a chce v ní i nadále pokračovat. Vzhledem k vážné nemoci ji nebude na místě rozlévat, ale pro tuto akci polévku zajistí," sdělila za radnici Prahy 15 Pavlína Nejedlíková.

Na Štědrý den dostanou lidé bez domova vánoční pohoštění, například klienti Armády spásy v nízkoprahovém denním centru v Tusarově ulici v Praze 7. V karlínském Azylovém domě sv. Terezie pro lidi bez přístřeší chystá štědrovečerní večeři Arcidiecézní charita Praha.

Středisko sociálních služeb Praha 1 organizuje štědrodenní oběd pro seniory v Malostranské besedě. Pozvaní senioři z první městské části, kteří by trávili svátky jinak o samotě, tak zde mohou oslavit Vánoce přímo na Štědrý den.

V Praze 3 mají rozlévání polévky už za sebou. Druhou adventní sobotu, 12. prosince, ji na náměstí Jiřího z Poděbrad kolemjdoucím rozdávali nově zvolení radní.


Autor: Jan Puci

Osudy zajímavých osobností očima žáků z Prahy 2

Dnes v 11:24

Disidentka a dcera Kamily Moučkové, dcera statkáře živořícího v 50. letech v cihelně, válečný utečenec nebo divadelní a filmový herec, jehož dětství zasáhl proces s Miladou Horákovou. Tyto a mnoho dalších fascinujících příběhů přinášejí žáci z Prahy 2, kteří se zapojili do dokumentaristického...

Kameny zmizelých jsou nově na Janáčkově nábřeží

Dnes v 11:15

Starostka Prahy 5 Radka Šimková uctila památku obětí holocaustu společně s vrchním pražským rabínem Davidem Peterem.

V The Loop Jazz clubu vystoupí Skety

Dnes v 10:03

Blíží se další akce v hostivařském The Loop Jazz clubu. V rámci festivalu Prague Proms se ve čtvrtek 29. června představí vokální soubor SKETY a předvede průřez svým repertoárem.

Zastupitelstvo schválilo strategii cestovní ruchu na léta 2024–2027

Dnes v 09:26

Nová strategie cestovního ruchu, kterou schválilo Zastupitelstvo hl. m. Prahy, navazuje na předchozí koncepci příjezdového cestovního ruchu, která změnila směr a podobu cestovního ruchu v metropoli. Vyhodnocení na základě datové analýzy potvrdilo, že Praha nastolila dobrý směr a je schopna...

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 26. týden

Dnes v 07:43

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Nadace Kooperativy se stala partnerem Kampaně na podporu asistence

Včera v 11:56

Cílem kampaně je dostat k veřejnosti zprávu, že lidé s postižením potřebují pomoc a asistenci druhých, aby mohli žít normální, svobodný život. Zájemci o asistenci se často nemusí učit nic nového a mohou tak snadno najít práci, která dává smysl.

V Česku vznikne národní centrum pro polovodiče a čipy

Včera v 11:10

Už příští rok by v Česku mělo vzniknout Národní kompetenční centrum pro polovodiče, které bude podporovat cíle „Chips for Europe“, prvního pilíře evropského zákona o čipech (ChipsAct). Centrum zapojí ČR do vznikající evropské sítě kompetenčních center. V souladu s návrhem Národní polovodičové...

Změna územního plánu umožní výstavbu bytového komplexu

Včera v 10:51

Do cíle doputovala dlouholetá kauza týkající se pozemků, na nichž stojí bývalá sportovní hala Tatry Smíchov a fotbalové hřiště SK Smíchov. Zastupitelé Prahy ve čtvrtek schválili změnu územního plánu, které celý téměř tříhektarový sportovní areál u železničního mostu převádí do smíšené funkce....

Loni provedla THMP 920 tisíc kontrol lamp, lidé mohou závady hlásit

Včera v 10:10

Městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) loni provedla 920 000 pravidelných servisních, nočních i revizních kontrol lamp. Informovala o tom na sociálních sítích. Vyřešila také 20 000 poruch. „Nefunkční lampy nebo jiné závady na veřejném osvětlení nám můžete jednoduše hlásit...

Další články
Nahoru