Dnes Úterý - snih 1°C
Zítra Středa - oblacno 0°C
Úterý 28. 11. 2023
Svátek má René
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
V Praze se bude na několika místech zdarma rozlévat rybí polévka
Rybí polévka v centru Prahy. Foto: Jan Puci

V Praze se bude na několika místech zdarma rozlévat rybí polévka

Na Štědrý den se bude na několika místech v centru Prahy rozlévat rybí polévka. Už v pátek ji budou moci lidé dostat na Staroměstském náměstí a ve čtvrtek ve Vysočanech. Vyplývá to z ankety mezi městskými částmi.

Na Staroměstském náměstí v Praze bude v pátek 23. prosince k ochutnání typický sváteční český pokrm – rybí polévka. Organizátoři připravili znovu po dvou letech 3000 porcí tradičního štědrovečerního pokrmu.

Ten je určený lidem bez domova, potřebným i zájemcům z řad Pražanů a návštěvníků metropole. Polévku podle originálního receptu kuchařů organizátora trhů, společnosti Taiko, mohou přijít zájemci ochutnat den před Štědrým dnem od 11 hodin.

V pátek před Štědrým dnem se naběračky ujme pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Před pódiem na Staroměstském náměstí zasytí polévka s koňakem a karamelem tři tisíce návštěvníků trhů. „Po vynucené covidové pauze se letos 23. prosince opět setkáme na Staroměstském náměstí u milé tradice rozdávání rybí polévky, kterou vnímám jako předzvěst Štědrého dne,“ uvedl Hřib.

Primátorská polévka spolyká 260 kilogramů kaprů

Tradiční rybí polévku vaří tým kuchařů společnosti Taiko již několik let podle originálního receptu. Kromě 160 kilogramů kaprů, kteří letos opět pochází z jižních Čech, do ní zpracují 130 kilogramů zeleniny, především mrkve, celeru a petržele, 40 kilogramů cibule, 90 kilogramů hladké mouky, 65 kilogramů másla a 60 litrů smetany. Celkem 1 500 kilogramů surovin. Nebude chybět koňak a karamel pro zvýraznění chuti, ani osmažené krutony na másle.

Program na Staroměstském náměstí pokračuje 23. prosince odpoledne. Na Štědrý den vystoupí na pódiu pěvecký sbor Vox Pragae, orchestr Praga Sinfonietta a sólisté, kteří zahrají Českou mši vánoční „Hej, mistře“ Jakuba Jana Ryby. V neděli od 16 hodin čeká na děti sváteční pohádka.

Už ve čtvrtek se bude rozlévat polévka na vysočanském náměstí OSN v Praze 9. Začíná se v 10 hodin, pokračuje se až do rozdání všech porcí. Rozlévání se tradičně zúčastní představitelé vedení městské části. „Je to spontánní akce, na kterou každý rok dorazí stovky lidí. Rozlévání mě baví, je to pro mě radost a odpočinek,“ sdělil starosta Tomáš Portlík (ODS).

Ve čtvrtek se bude rozlévat rybí polévka také v Praze 10, a to hned na dvou místech: na Náměstí Svatopluka Čecha v čase 14:00 – 15:30 a na náměstíčku před NC Eden od 16:00 do 18:00 (nebo do rozdání polévky). „Celkem máme připraveno zhruba 300 porcí polévky. Rozlévat budou radní Prahy 10," sdělil mluvčí městské části Jan Hamrník. 

I když bývalo tradicí, že se na Staroměstském náměstí rozlévala polévka na Štědrý den a změnil to až primátor Hřib, lidé o chutný pokrm 24. prosince nepřijdou. Představitelé radnice Prahy 1 budou polévku rozlévat od 11 hodin na Kampě a od 13 hodin na trzích v horní části Václavského náměstí.

„Jsem opravdu moc ráda, že našemu Štědrému dni vracíme milou tradici rozdávání rybí polévky a těším se na toto sváteční setkání se sousedy i návštěvníky," uvedla starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská (TOP 09).

Tradičně bude 24. prosince na Veronském náměstí v Praze 15 Štědrá bohoslužba a tam rozdávána polévka – bramboračka. „Tuto tradici založil bývalý starosta Milan Wenzl a chce v ní i nadále pokračovat. Vzhledem k vážné nemoci ji nebude na místě rozlévat, ale pro tuto akci polévku zajistí," sdělila za radnici Prahy 15 Pavlína Nejedlíková.

Na Štědrý den dostanou lidé bez domova vánoční pohoštění, například klienti Armády spásy v nízkoprahovém denním centru v Tusarově ulici v Praze 7. V karlínském Azylovém domě sv. Terezie pro lidi bez přístřeší chystá štědrovečerní večeři Arcidiecézní charita Praha.

Středisko sociálních služeb Praha 1 organizuje štědrodenní oběd pro seniory v Malostranské besedě. Pozvaní senioři z první městské části, kteří by trávili svátky jinak o samotě, tak zde mohou oslavit Vánoce přímo na Štědrý den.

V Praze 3 mají rozlévání polévky už za sebou. Druhou adventní sobotu, 12. prosince, ji na náměstí Jiřího z Poděbrad kolemjdoucím rozdávali nově zvolení radní.


Autor: Jan Puci

Vánoční smrk na Karlínském náměstí v Praze 8 už svítí

Dnes ve 14:40

První z pěti vánočních stromů Prahy 8 se v pondělí rozsvítil na Karlínském náměstí. Jde o darovaný smrk od občana osmé městské části. Z pěti vánočních stromů Prahy 8 jsou dva rostlé. Tři jsou pak dary od občanů.

Praha 7 zve na akce spojené s adventem

Dnes v 10:50

Praha 7 na počátku adventního období opět rozsvítí dva vánoční stromy. Ve středu 29. listopadu v 16 hodin se uskuteční slavnostní rozsvícení vánočního stromu na Strossmayerově náměstí a ve středu 6. prosince v 16 hodin bude rozsvícen vánoční strom na Ortenově náměstí. Informovala o tom...

Praha 5 se chystá na advent

Dnes v 10:37

Radnice Prahy 5 zajistí během adventu dva vánoční stromy na veřejných prostranstvích, a to před basilikou sv. Václava na Smíchově a na Tileho náměstí na Barrandově. Jejich rozsvícení se plánuje na 3. prosince a bude spojeno se setkáním občanů a kulturně-společenskými akcemi. Osvíceny budou také...

První prosincovou sobotu se rozsvítí vánoční strom v Nuslích

Dnes v 09:35

Tradičně netradiční bude v sobotu 2. prosince zahájení adventu na náměstí Bratří Synků v Nuslích. Tradiční proto, že to je již 4. ročník této akce, netradiční v tom, že se opět nerozsvítí jehličnan, ale listnáč, nyní již bez listí, uprostřed náměstí u Baštovy...

Vánoční besídka s nadílkou v hasičárně

Dnes v 08:53

Baráčníci z Prahy 15 si přichystali v sobotu 16. prosince pro děti vánoční besídku

Praha 7 zve na rozsvícení vánočních stromů

Dnes v 07:37

Na přelomu listopadu a prosince Sedmička rozsvítí vánoční stromy na Strossmayerově a Ortenově náměstí. V neděli 3. prosince městská část zve zejména rodiny s dětmi na Výstaviště do Malé sportovní haly na adventní bruslení. 

Do stávky se zapojily dvě třetiny pražských škol

Včera ve 23:01

I když se velká část základních škol v hlavním městě v pondělí kvůli stávce žákům neotevřela, v některých zůstala výuka v nějaké podobě zachována. V ZŠ Květnového vítězství na Jižním Městě se standardně učilo, ale nefungovala školní jídelna a odpadla odpolední výuka,...

Praha 10 rozsvítí vánoční stromky

Včera v 18:22

Vedle rozsvícení hlavního stromu na Náměstí Svatopluka Čecha ve Vršovicích se o první adventní neděli rozzáří další nazdobené vánoční stromy Prahy 10 v jednotlivých čtvrtích.

Adventní zpívání ve Vojtěšské čtvrti

Včera ve 14:45

Během adventu se můžete v Praze 1 připojit k Adventnímu zpívání, ve čtvrtek 30. listopadu to bude ve Vojtěšské čtvrti.

Další články
Nahoru