Dnes Čtvrtek - jasno 1°C
Zítra Pátek - skorojasno 3°C
Čtvrtek 9. 2. 2023
Svátek má Apolena
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
V Praze se bude na několika místech zdarma rozlévat rybí polévka
Rybí polévka v centru Prahy. Foto: Jan Puci

V Praze se bude na několika místech zdarma rozlévat rybí polévka

Na Štědrý den se bude na několika místech v centru Prahy rozlévat rybí polévka. Už v pátek ji budou moci lidé dostat na Staroměstském náměstí a ve čtvrtek ve Vysočanech. Vyplývá to z ankety mezi městskými částmi.

Na Staroměstském náměstí v Praze bude v pátek 23. prosince k ochutnání typický sváteční český pokrm – rybí polévka. Organizátoři připravili znovu po dvou letech 3000 porcí tradičního štědrovečerního pokrmu.

Ten je určený lidem bez domova, potřebným i zájemcům z řad Pražanů a návštěvníků metropole. Polévku podle originálního receptu kuchařů organizátora trhů, společnosti Taiko, mohou přijít zájemci ochutnat den před Štědrým dnem od 11 hodin.

V pátek před Štědrým dnem se naběračky ujme pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Před pódiem na Staroměstském náměstí zasytí polévka s koňakem a karamelem tři tisíce návštěvníků trhů. „Po vynucené covidové pauze se letos 23. prosince opět setkáme na Staroměstském náměstí u milé tradice rozdávání rybí polévky, kterou vnímám jako předzvěst Štědrého dne,“ uvedl Hřib.

Primátorská polévka spolyká 260 kilogramů kaprů

Tradiční rybí polévku vaří tým kuchařů společnosti Taiko již několik let podle originálního receptu. Kromě 160 kilogramů kaprů, kteří letos opět pochází z jižních Čech, do ní zpracují 130 kilogramů zeleniny, především mrkve, celeru a petržele, 40 kilogramů cibule, 90 kilogramů hladké mouky, 65 kilogramů másla a 60 litrů smetany. Celkem 1 500 kilogramů surovin. Nebude chybět koňak a karamel pro zvýraznění chuti, ani osmažené krutony na másle.

Program na Staroměstském náměstí pokračuje 23. prosince odpoledne. Na Štědrý den vystoupí na pódiu pěvecký sbor Vox Pragae, orchestr Praga Sinfonietta a sólisté, kteří zahrají Českou mši vánoční „Hej, mistře“ Jakuba Jana Ryby. V neděli od 16 hodin čeká na děti sváteční pohádka.

Už ve čtvrtek se bude rozlévat polévka na vysočanském náměstí OSN v Praze 9. Začíná se v 10 hodin, pokračuje se až do rozdání všech porcí. Rozlévání se tradičně zúčastní představitelé vedení městské části. „Je to spontánní akce, na kterou každý rok dorazí stovky lidí. Rozlévání mě baví, je to pro mě radost a odpočinek,“ sdělil starosta Tomáš Portlík (ODS).

Ve čtvrtek se bude rozlévat rybí polévka také v Praze 10, a to hned na dvou místech: na Náměstí Svatopluka Čecha v čase 14:00 – 15:30 a na náměstíčku před NC Eden od 16:00 do 18:00 (nebo do rozdání polévky). „Celkem máme připraveno zhruba 300 porcí polévky. Rozlévat budou radní Prahy 10," sdělil mluvčí městské části Jan Hamrník. 

I když bývalo tradicí, že se na Staroměstském náměstí rozlévala polévka na Štědrý den a změnil to až primátor Hřib, lidé o chutný pokrm 24. prosince nepřijdou. Představitelé radnice Prahy 1 budou polévku rozlévat od 11 hodin na Kampě a od 13 hodin na trzích v horní části Václavského náměstí.

„Jsem opravdu moc ráda, že našemu Štědrému dni vracíme milou tradici rozdávání rybí polévky a těším se na toto sváteční setkání se sousedy i návštěvníky," uvedla starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská (TOP 09).

Tradičně bude 24. prosince na Veronském náměstí v Praze 15 Štědrá bohoslužba a tam rozdávána polévka – bramboračka. „Tuto tradici založil bývalý starosta Milan Wenzl a chce v ní i nadále pokračovat. Vzhledem k vážné nemoci ji nebude na místě rozlévat, ale pro tuto akci polévku zajistí," sdělila za radnici Prahy 15 Pavlína Nejedlíková.

Na Štědrý den dostanou lidé bez domova vánoční pohoštění, například klienti Armády spásy v nízkoprahovém denním centru v Tusarově ulici v Praze 7. V karlínském Azylovém domě sv. Terezie pro lidi bez přístřeší chystá štědrovečerní večeři Arcidiecézní charita Praha.

Středisko sociálních služeb Praha 1 organizuje štědrodenní oběd pro seniory v Malostranské besedě. Pozvaní senioři z první městské části, kteří by trávili svátky jinak o samotě, tak zde mohou oslavit Vánoce přímo na Štědrý den.

V Praze 3 mají rozlévání polévky už za sebou. Druhou adventní sobotu, 12. prosince, ji na náměstí Jiřího z Poděbrad kolemjdoucím rozdávali nově zvolení radní.


Autor: Jan Puci

Radnice znají výsledky ankety zaměřené na využívání lesů a lesoparků

Včera ve 21:39

Anketu Jak využíváte lesy a lesoparky na jihu Prahy 4 a v Praze 12 připravila Praha 4 ve spolupráci s Prahou 12 a Katedrou zahradní a krajinné architektury České zemědělské univerzity. Zaměřila se na stav a využívání přírodně-rekreačních lokalit v oblasti Braníka, Hodkoviček, Lhotky, Kamýka a...

Praha 14: Pro kočičku na Plechárnu, koná se výstava

Včera v 18:14

Již po osmé proběhne 12. února v Kulturním centru Plechárna na sídlišti Černý most sraz desítky kočičích bezdomovců z mnoha spolků a zařízení zabývajících se jejich záchranou.

Praha 9: Ve svahu nad Pešlovou ulicí se budou kácet stromy

7. února 2023 v 15:00

Odbor životního prostředí radnice Prahy 9 informuje, že se od zítřka, 8. února, budou kácet stromy ve svahu nad ulicí Pešlova.

Pro kočičku do KC Zahrada

7. února 2023 ve 14:42

V KC Zahrada v Praze 11 v Malenické ulici najdete v sobotu 25. února kočičky k adopci.

Týden mozku 2023

7. února 2023 ve 12:26

Dvacátý čtvrtý ročník festivalu Týden mozku proběhne v budově Akademie věd ČR na Národní třídě 13. března. Část hlavního programu bude dostupná také online.

Další články
Nahoru