dnes
Čtvrtek - skorojasno
5°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
5°C
pozítří
Sobota - prehanky-snih
3°C
V Praze se bude demonstrovat. S jogurty!
Demonstraci organizuje iniciativa Zachraňte kulturu 2013.

V Praze se bude demonstrovat. S jogurty!

Již tento čtvrtek se v 16 hodin se sejdou stovky lidí před Ministerstvem kultury ČR na Maltézském náměstí v Praze, aby demonstrovaly proti vedení resortu a především proti likvidačním škrtům, které mají zasáhnout oblast grantů na takzvanou živou kulturu. Demonstranti jsou vyzýváni, aby s sebou přinesli jogurt.

Situace mezi uměleckou obcí eskaluje od doby, kdy vyšlo najevo, že už tak nízká částka vyčleněná v uplynulých letech na granty pro živé umění má klesnout v letošním roce 2013 o dalších zhruba 100 milionů.

Organizátoři vyzývají všechny účastníky demonstrace, ať s sebou přinesou jogurt jako odpověď na otázku, co jediného tu v roce 2013 zbude za živou kulturu. Kreativitě ve velikostech jogurtů a příchutí se podle nich meze nekladou.

Hlavními viníky této kritické situace jsou podle zástupců pořádající iniciativy Zachraňte kulturu 2013 ministryně Alena Hanáková a především pak její ekonomický náměstek Martin Sankot, oba z TOP 09.

„Ministerstvo má vyšší rozpočet než loni, přesto někdo neodpovědně rozpočet sestavil tak, že dojde k likvidaci důležitých mezinárodně uznávaných projektů, festivalů, časopisů a k nenávratným škodám ve všech uměleckých oborech,“ uvádí zástupce iniciativy Adam Borzič.

Demonstrace bude za každých okolností

Projekty tzv. živé kultury zahrnují nezávislá divadelní a taneční představení, výstavy výtvarného umění, koncerty a festivaly, vydávání kulturních časopisů, autorská čtení,literární festivaly a mnohé další aktivity. Peníze na tyto projekty jsou rozdělovány v otevřených grantových soutěžích pomocí odborných grémií.

Demonstrace podle organizátorů proběhne za každých okolností. „Chceme upozornit na dlouhá léta opomíjenou oblast živého umění a jeho permanentní podfinancování od roku 2008. Proto má demonstrace smysl,“ dodává zástupce iniciativy Adam Borzič.

Právě částka srovnatelná s finanční podporou živé kultury v roce 2008 je pro členy iniciativy sumou, na niž požadují letošní granty navýšit.

Iniciativa Zachraňte kulturu 2013 zároveň otevřeně vyjadřuje podporu ostatním odvětvím, na nichž se v posledních letech neblaze podepisují nekompetentní škrty současné vlády – ve školství, vědě, zdravotnictví a v sociální politice.

Účast na demonstraci už přislíbilo mnoho zástupců kulturních organizací ze všech regionů České republiky. Petici Zachraňte kulturu 2013 podepsalo během týdne více než čtyři tisíce lidí a organizátoři už dostávají podpůrné reakce od sítí a organizací ze zahraničí.


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru