dnes
Pátek - oblacno
5°C
zítra
Sobota - prehanky-snih
3°C
pozítří
Neděle - prehanky-snih
2°C
V Praze rozjela první firma sdílení aut. Hodina pronájmu začne na padesáti korunách
Ilustrační foto: archiv

V Praze rozjela první firma sdílení aut. Hodina pronájmu začne na padesáti korunách

V Praze začala první firma nabízet sdílení aut, takvaný carsharing. Společnost CAR4WAY nabízí k pronájmu deset vozů v hlavním městě a dva v Poděbradech. Postupně plánuje navyšování počtu aut a rozšíření do dalších měst. Uvedla to zástupkyně firmy Jana Leppeltová.

Nová služba umožňuje vlastníkům členských karet si vůz zarezervovat, vyzvednout na místě, kde jej zanechal předchozí uživatel, dopravit se s ním do cíle a tam auto opět zanechat. Pronajímatel si zpětně účtuje hodinový pronájem a ujeté kilometry.

Hodina pronájmu vozu začíná na 50 korunách a podle denní doby a typu auta se může vyšplhat na 170 korun. Maximální cena za dobu pronájmu je 1900 korun denně. Za ujetý kilometr pak uživatel zaplatí pět korun.

Firma zatím vydala přes 40 členských karet a stále se hlásí noví zájemci. Cena karty je 4000 korun za rok, ale v současnosti je na ni poloviční sleva. Systém zatím funguje v pilotním provozu. CAR4WAY používá modely Citigo, Rapid a Octavia od Škody Auto.

Na koncepci zavedení carsharingu pracuje vedení hlavního města v rámci materiálu o rozšiřování zón placeného stání. Uvažuje se o tom, že pro sdílená auta vyčlení zvláštní parkovací místa nebo jízdní pruhy. Carsharing podporují například Vídeň, Paříž, Hamburk nebo Mnichov. V bavorské metropoli v rámci carsharingu jezdí 800 aut. Metropole koketuje i s takzvaným bikesharingem.


Další články
Nahoru