
V Praze přibývají ovocné sady, lidé si tam mohou volně natrhat jablka, hrušky či švestky
5. května 2021 14:53
„V loňském roce jsme nejvíce stromů vysázeli v nově budovaném lese Na Musile nebo v lesoparku V Ladech na východním okraji Prahy. Stromy doplňujeme i do parků v centru města, sázíme podél potoků a rybníků,“ uvedl náměstek primátora pro životní prostředí Petr Hlubuček (STAN). Loni bylo v Praze vysazeno téměř devadesát tisíc nových stromů.
V hlavním městě jsou podle něj obnovovány zaniklé nebo skomírající sady a zároveň zakládány nové. Loni byl v Jinonicích vytvořen nový sad z jedlých kaštanů o 48 stromech, jedná se zřejmě o jedinou kaštankou v Praze. Obnoven byl sad Rádiovka v Satalicích a stromy přibyly v Třešňovce v Hrdlořezích.
Celkem má hlavní město ve správě 59 ovocných sadů. Pražané si v nich mohou natrhat hrušky, jablka nebo třeba švestky. Jde například o sady na Klíčově ve Vysočanech, Na Krutci ve Vokovicích, Nad Kalvárií v Motole nebo sad v suchém poldru Čihadla v Hostavicích.
Nejstarší pražské sady jsou z období první republiky. Větší vlna výsadeb ovocných sadů následovala v 50. a 60. letech 20. století. V roce 2010 kdy byl zahájen projekt Obnova ovocných sadů a alejí.

Stromy jsou vysazovány i v ulicích hlavního města. Takto například loni vznikla nová alej sedmnácti stromů v Blanické ulici v Praze 2. Každý strom je zde uložen do prokořenitelných buněk, které v zemi vytvářejí dostatek prostoru a zlepšují provzdušnění pro jeho zdárný růst. Nedílnou součástí každé výsadby je i zajištění podmínek pro růst a zálivka.
„Radost mám nejen z nových alejí na Václavském náměstí nebo na Jižním Městě, ale potěšil mě i příslib starosty Prahy 1, který nechá v klidu dožít javor stříbrný na Smetanově nábřeží,“ uvedl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).
Sázení pokračuje i letos. Doplnění stromořadí se dočká v rámci revitalizace další významný park v centru města – park na Vítkově, kde přibude v květnu více než 130 nových stromů. Stromovka se letos rozšíří o kus území Výstaviště a vysázena bude nová lipová alej ve Starém parku či alej od Šlechtovky k Výstavišti. Další lípy přibydou i na Václavském náměstí v další fázi revitalizace.

„V místě, kde stromy rostou, vytváří pohodovější mikroklima jednak poskytováním stínu, který snižuje pocitovou teplotu, ale dále také pomocí odpařování vody, čímž ochlazují okolí jako přirozená klimatizace, i čištěním ovzduší od škodlivých látek. Lesy a parky tak hrají nenahraditelnou roli i v každodenním životě Pražanů. Jejich obliba se ukázala i při nedávné uzávěře okresů v době pandemie,“ doplnil náměstek Petr Hlubuček.
Naprostou většinu nově vysazených stromů představují listnáče. Ddub zimní, lípa srdčitá, buk lesní a habr obecný. Ty jsou doplňovány o jehličnany – především borovice, modřín a douglasku.
Loni také hlavní město při výsadbě nového lesoparku V Ladech poprvé pilotně testovalo i použití půdu zlepšujících materiálů biouhel či mykorrhizních hub, aby zvýšilo šanci na přežití sazenic.