Dnes Neděle - jasno 31°C
Zítra Pondělí - bourky 24°C
Neděle 21. 7. 2024
Svátek má Vítězslav
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
V Praze přibývají ovocné sady, lidé si tam mohou volně natrhat jablka, hrušky či švestky

V Praze přibývají ovocné sady, lidé si tam mohou volně natrhat jablka, hrušky či švestky

Hlavní město si v roce 2019 vytyčilo cíl do osmi let vysázet na svém území milion stromů. Od přijetí tohoto plánu jich bylo do dnešního dne vysazeno 370 tisíc. Stromy přibývají ve vznikajících lesoparcích, městských parcích, ovocných sadech i v ulicích.

„V loňském roce jsme nejvíce stromů vysázeli v nově budovaném lese Na Musile nebo v lesoparku V Ladech na východním okraji Prahy. Stromy doplňujeme i do parků v centru města, sázíme podél potoků a rybníků,“ uvedl náměstek primátora pro životní prostředí Petr Hlubuček (STAN). Loni bylo v Praze vysazeno téměř devadesát tisíc nových stromů.

V hlavním městě jsou podle něj obnovovány zaniklé nebo skomírající sady a zároveň zakládány nové. Loni byl v Jinonicích vytvořen nový sad z jedlých kaštanů o 48 stromech, jedná se zřejmě o jedinou kaštankou v Praze. Obnoven byl sad Rádiovka v Satalicích a stromy přibyly v Třešňovce v Hrdlořezích.

Celkem má hlavní město ve správě 59 ovocných sadů. Pražané si v nich mohou natrhat hrušky, jablka nebo třeba švestky. Jde například o sady na Klíčově ve Vysočanech, Na Krutci ve Vokovicích, Nad Kalvárií v Motole nebo sad v suchém poldru Čihadla v Hostavicích.

Nejstarší pražské sady jsou z období první republiky. Větší vlna výsadeb ovocných sadů následovala v 50. a 60. letech 20. století. V roce 2010 kdy byl zahájen projekt Obnova ovocných sadů a alejí.

Kromě nových lesů a lesoparků město v roce 2020 vysázelo stromy i ve stávajících parcích v centru, především ve Stromovce (255 stromů), na Petříně (61 stromů) či na Dívčích Hradech (441 stromů).

Stromy jsou vysazovány i v ulicích hlavního města. Takto například loni vznikla nová alej sedmnácti stromů v Blanické ulici v Praze 2. Každý strom je zde uložen do prokořenitelných buněk, které v zemi vytvářejí dostatek prostoru a zlepšují provzdušnění pro jeho zdárný růst. Nedílnou součástí každé výsadby je i zajištění podmínek pro růst a zálivka.

„Radost mám nejen z nových alejí na Václavském náměstí nebo na Jižním Městě, ale potěšil mě i příslib starosty Prahy 1, který nechá v klidu dožít javor stříbrný na Smetanově nábřeží,“ uvedl pražský primátor  Zdeněk Hřib (Piráti).

Sázení pokračuje i letos. Doplnění stromořadí se dočká v rámci revitalizace další významný park v centru města – park na Vítkově, kde přibude v květnu více než 130 nových stromů. Stromovka se letos rozšíří o kus území Výstaviště a vysázena bude nová lipová alej ve Starém parku či alej od Šlechtovky k Výstavišti. Další lípy přibydou i na Václavském náměstí v další fázi revitalizace.

Nový rozsáhlý les vzniká v rámci celkové revitalizace krajiny u Lítožnice mezi Běchovicemi, Dubčí a Kolodějemi, kde se v těchto dnech uskutečňuje výsadba více než 50 tisíc stromů. Jedná se o území, které prochází celkovou revitalizací včetně nedalekého potoka Říčanka a vznikne zde i nový rybník.

„V místě, kde stromy rostou, vytváří pohodovější mikroklima jednak poskytováním stínu, který snižuje pocitovou teplotu, ale dále také pomocí odpařování vody, čímž ochlazují okolí jako přirozená klimatizace, i čištěním ovzduší od škodlivých látek. Lesy a parky tak hrají nenahraditelnou roli i v každodenním životě Pražanů. Jejich obliba se ukázala i při nedávné uzávěře okresů v době pandemie,“ doplnil náměstek Petr Hlubuček.

Naprostou většinu nově vysazených stromů představují listnáče. Ddub zimní, lípa srdčitá, buk lesní a habr obecný. Ty jsou doplňovány o jehličnany – především borovice, modřín a douglasku.

Loni také hlavní město při výsadbě nového lesoparku V Ladech poprvé pilotně testovalo i použití půdu zlepšujících materiálů biouhel či mykorrhizních hub, aby zvýšilo šanci na přežití sazenic.


Autor: Jan Puci

O příspěvek na doučování byl zájem, požádalo o něj přes 300 dětí

Včera v 07:38

Radnice Prahy 6 na jaře rozhodla o pomoci rodičům deváťáků s přípravou na přijímací zkoušky na střední školy a nabídla jim příspěvek dva tisíce korun na přípravné kurzy, zkoušky nanečisto, přípravu na talentovky a podobně. Městská část na tento program vyčlenila ve svém rozpočtu jeden...

Další články
Nahoru