Dnes Středa - jasno 32°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 33°C
Středa 17. 8. 2022
Svátek má Petra
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
V Praze přibývají obyvatelé zvláště díky přistěhovalcům ze zahraničí
Za poslední čtyři roky se v Praze narodilo přes šedesát tisíc dětí. Ilustrační foto: archiv

V Praze přibývají obyvatelé zvláště díky přistěhovalcům ze zahraničí

V Praze podle dostupných dat Českého statického úřadu od roku 2018 vzrostl počet obyvatel asi o 60 000 obyvatel. V metropoli tak žije zhruba 1,278 milionu lidí, vyplývá ze statistik ke konci letošního března. Nárůst počtu obyvatel města způsobuje to, že se do Prahy stěhují cizinci. Do hlavního města se od roku 2018 přistěhovalo 182 475 lidí a vystěhovalo se 130 838 osob.

Od roku 2018 se v Praze narodilo asi 64 000 dětí a téměř 56 000 lidí zemřelo, takže lidí v Praze přirozeně přibylo. Většinu nárůstu obyvatel města ale tvořil přírůstek daný stěhováním.

Praha patří ke krajům, kde bývá v porovnání s ostatními kraji republiky největší přírůstek obyvatel. Prvenství získala Praha v roce 2021, v letech 2018 až 2020 statistici zaznamenali nejvyšší nárůst ve Středočeském kraji.

Právě do Středočeského kraje se mnoho lidí z metropole stěhuje. Z Prahy se do jiných krajů Česka podle statistiků vystěhovalo od roku 2018 asi o 8000 osob více, než se z nich do metropole přistěhovalo. Nejvíce lidí se v daném období z Prahy do krajů vystěhovalo loni, kdy metropole přišla o 2642 obyvatel.

Nárůst počtu obyvatel tak dlouhodobě způsobuje přistěhování cizinců. Do Prahy se z jiných zemí od roku 2018 přistěhovalo asi o 57 000 osob více, než se z ní vystěhovalo. Nejčastěji se do českého hlavního města v minulých letech stěhovali občané Ukrajiny, Ruska a Slovenska.

Město Praha, které se rozkládá na 496 kilometrech čtverečních, se dělí na 57 městských částí. Nejlidnatější městskou částí Prahy je dlouhodobě Praha 4, městskou částí s nejnižším počtem obyvatel je Praha-Nedvězí. Podle statistických dat patří k pražským městským částem, kam se lidé v posledních letech nejčastěji stěhují, Praha 5, Praha 6 a Praha 9.

V celé republice k letošnímu březnu přibylo 3200 obyvatel na 10,52 milionu, přičemž lidé, kteří získali v souvislosti s válkou na Ukrajině dočasnou ochranu v ČR, nejsou v bilanci zahrnuti. Přírůstek podle statistiků zajistila zahraniční migrace.

ČSÚ předpokládá, jak už dříve v tiskové zprávě uvedl mluvčí úřadu Jan Cieslar, že na konci dvacátých let tohoto století bude mít Česko přibližně 10,8 milionu obyvatel, tedy podle odhadů nejvíce v tomto století.

Na konci století by pak měl počet obyvatel dosahovat přibližně 10,5 milionu osob a populace bude stárnout. O růst počtu obyvatelstva v Česku by se měly podle předpokladů statistiků zasloužit lidé migrující ze zahraničí.


Autor: ČTK

Poznejte plodiny Nového světa v botanické zahradě v Troji

Dnes v 09:26

Od léta do pozdního podzimu patří k nejatraktivnějším expozicím Botanické zahrady hl. m. Prahy sekce, která se věnuje plodinám z oblasti Nového světa. Návštěvníci zde mohou objevovat tradiční i netradiční užitkové rostliny Jižní, Střední i Severní Ameriky. Expozice Plodin Nového světa se...

Den architektury se zaměří na rekonstrukce a vzdá poctu Josipu Plečnikovi i Aleně Šrámkové

Dnes v 08:46

Praha bude na přelomu září a října opět žít architekturou. Od 30. září až do 6. října se stane hlavním dějištěm festivalu Den architektury, který nabízí na tři sta zdarma přístupných akcí ve stovce měst a obcí po celé České republice i na Slovensku. Bohatý program, který se v Praze odehraje...

Letní trhy na náměstí Republiky

15. srpna 2022 v 10:15

Náměstí Republiky se proměnilo v rozkvetlou louku. Trhovci nabízí ve dvanácti letně nazdobených stáncích vybrané pochutiny a drobné řemeslné výrobky. Návštěvníci centra Prahy se tak mohou občerstvit při procházkách hlavním městem až do 28. srpna.

PVK: Přehled plánovaných výluk na 33. týden

13. srpna 2022 ve 12:25

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Další články
Nahoru