Dnes Pátek - zatazeno 10°C
Zítra Sobota - skorojasno 10°C
Pátek 23. 2. 2024
Svátek má Svatopluk
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
V Praze přibývají obyvatelé zvláště díky přistěhovalcům ze zahraničí
Za poslední čtyři roky se v Praze narodilo přes šedesát tisíc dětí. Ilustrační foto: archiv

V Praze přibývají obyvatelé zvláště díky přistěhovalcům ze zahraničí

V Praze podle dostupných dat Českého statického úřadu od roku 2018 vzrostl počet obyvatel asi o 60 000 obyvatel. V metropoli tak žije zhruba 1,278 milionu lidí, vyplývá ze statistik ke konci letošního března. Nárůst počtu obyvatel města způsobuje to, že se do Prahy stěhují cizinci. Do hlavního města se od roku 2018 přistěhovalo 182 475 lidí a vystěhovalo se 130 838 osob.

Od roku 2018 se v Praze narodilo asi 64 000 dětí a téměř 56 000 lidí zemřelo, takže lidí v Praze přirozeně přibylo. Většinu nárůstu obyvatel města ale tvořil přírůstek daný stěhováním.

Praha patří ke krajům, kde bývá v porovnání s ostatními kraji republiky největší přírůstek obyvatel. Prvenství získala Praha v roce 2021, v letech 2018 až 2020 statistici zaznamenali nejvyšší nárůst ve Středočeském kraji.

Právě do Středočeského kraje se mnoho lidí z metropole stěhuje. Z Prahy se do jiných krajů Česka podle statistiků vystěhovalo od roku 2018 asi o 8000 osob více, než se z nich do metropole přistěhovalo. Nejvíce lidí se v daném období z Prahy do krajů vystěhovalo loni, kdy metropole přišla o 2642 obyvatel.

Nárůst počtu obyvatel tak dlouhodobě způsobuje přistěhování cizinců. Do Prahy se z jiných zemí od roku 2018 přistěhovalo asi o 57 000 osob více, než se z ní vystěhovalo. Nejčastěji se do českého hlavního města v minulých letech stěhovali občané Ukrajiny, Ruska a Slovenska.

Město Praha, které se rozkládá na 496 kilometrech čtverečních, se dělí na 57 městských částí. Nejlidnatější městskou částí Prahy je dlouhodobě Praha 4, městskou částí s nejnižším počtem obyvatel je Praha-Nedvězí. Podle statistických dat patří k pražským městským částem, kam se lidé v posledních letech nejčastěji stěhují, Praha 5, Praha 6 a Praha 9.

V celé republice k letošnímu březnu přibylo 3200 obyvatel na 10,52 milionu, přičemž lidé, kteří získali v souvislosti s válkou na Ukrajině dočasnou ochranu v ČR, nejsou v bilanci zahrnuti. Přírůstek podle statistiků zajistila zahraniční migrace.

ČSÚ předpokládá, jak už dříve v tiskové zprávě uvedl mluvčí úřadu Jan Cieslar, že na konci dvacátých let tohoto století bude mít Česko přibližně 10,8 milionu obyvatel, tedy podle odhadů nejvíce v tomto století.

Na konci století by pak měl počet obyvatel dosahovat přibližně 10,5 milionu osob a populace bude stárnout. O růst počtu obyvatelstva v Česku by se měly podle předpokladů statistiků zasloužit lidé migrující ze zahraničí.


Autor: ČTK

Park Rajská zahrada je opět otevřen

Dnes v 08:14

V parku Rajská zahrada v Praze 3 začala v konci loňského roku rozsáhlá oprava mlatových cest. Z toho důvodu byl park pro veřejnost do minulého týdne uzavřený.

Hloubětínská pobočka DDM Praha 9 nabízí řadu aktivit

Včera v 15:15

Od loňského podzimu na místě bývalého komunitního centra v ulici Kardašovská na Lehovci funguje nová, hloubětínská pobočka Domu dětí a mládeže Praha 9 (DDM), která stejně jako dříve centrum nabízí širokou škálu aktivit pro různé věkové skupiny.

Neděle: Procházka Ďáblickým hřbitovem

Včera ve 12:24

Komentované procházky hřbitovy přinášejí historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu a umělecká díla, která jim dodávají jedinečný charakter. V neděli 25. února ve 13:30 hodin se projdete Ďáblickým hřbitovem.

PVK: Do konce února nepoteče voda v těchto ulicích

Včera v 11:47

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 5: Den pro Život dětem

Včera v 09:41

Připojte se k Charitativnímu zážitkovému dnu pro Život dětem v sobotu 24. února. Akce se koná v Praze 5 v Aréně sportu, na Hořejším nábřeží. Začíná se v 10 hodin, program potrvá do 19 hodin.

Přednáška: Příběh Táborky

Včera v 08:35

Petr Kučera, ředitel NKP Vyšehrad, představí výsledky stavebně-historického průzkumu Táborské brány, který výrazně změnil pohled na její historii a význam v rámci vyšehradského opevnění. 

Zemědílna O vodní kapce

Včera v 07:49

Nechte se vtáhnout v sobotu 24. února od 10 hodin do koloběhu vody v přírodě. 

Radnice Prahy 13 vypsala výběrová řízení na další pracovní pozice

21. února 2024 v 15:18

Úřad MČ Praha 13 vypsal výběrová řízení na několik pozic. Informoval o tom na sociálních sítích.  

Praha 2 pomáhá s bydlením mladým rodinám, samoživitelům i sociálně potřebným

21. února 2024 v 10:58

Nová Pravidla sociální bytové politiky radnice Praha 2 reagují jak na vývoj situace na trhu s bydlením, tak i na změny v sociální politice. Cílí zejména na případy, kde selhává či nedostačuje státní podpora. Adresná a sociálně citlivá podpora se tak dostane těm, kteří ji opravdu potřebují,...

Praha 14: Přihlaste se na festival Antifetfest 2024

21. února 2024 v 08:18

Další ročník soutěžního festivalu Antifetfest je již tradiční přehlídkou žákovských a studentských filmů, které se zaměřují na palčivá témata dnešní doby – kriminalitu, drogy, šikanu, domácí násilí, záškoláctví a další patologické jevy.

Festival Na hlavu 2024

21. února 2024 v 08:00

Festival o duševním zdraví a mysli Na hlavu letos nese téma Diverzita: Chceme hledat cesty k tomu, co nás spojuje – ať už se jedná o odlišnou sexuální orientaci, psychické či jiné onemocnění, rozdílnost v náboženském vyznání, v tom jak vypadají naše těla, v barvě pleti...

Na Dni otevřených dveří FEL ČVUT nahlédnete do studia robotiky, elektroniky či (bio)informatiky

21. února 2024 v 07:37

Sedm bakalářských programů, které lze studovat na Fakultě elektrotechnické ČVUT v Praze (FEL ČVUT), si mohou studenti a studentky středních škol projít už 23. února 2024. Bohatý program se uskuteční jak ve fakultní budově v Dejvicích, tak na Karlově náměstí. Návštěvníci a návštěvnice během něj...

Další články
Nahoru