dnes
Pondělí - zatazeno
9°C
zítra
Úterý - zatazeno
6°C
pozítří
Středa - skorojasno
4°C
V Praze přibývá otrav oxidem uhelnatým, ve vedrech riziko roste
Ilustrační foto: archiv ZZSHMP

V Praze přibývá otrav oxidem uhelnatým, ve vedrech riziko roste

Pražští záchranáři i včera zasahovali u několika případů otravy oxidem uhelnatým, jeden byl smrtelný. Důrazně proto varují, že v extrémních vedrech riziko těchto otrav stoupá, protože se zhoršuje odtah komínem a spaliny se vracejí do místnosti. ČTK o tom informovala mluvčí záchranné služby Jiřina Ernestová.

Uvedla, že včera na otravu oxidem uhelnatým zemřel ve Vršovicích muž narozený v roce 1960, ale záchranná služba v hlavním městě vyjížděla i k několika dalším případům, které naštěstí neskončily smrtí.

Podle ní otrav výrazně přibylo od úterý, právě v souvislosti s nástupem tropických teplot. V úterý nepřežil otravu oxidem uhelnatým, který unikal z plynové karmy v pražské Vinohradské ulici, čtyřiadvacetiletý muž.

„Používáte-li k ohřevu vody plynovou karmu nebo kotel, hrozí v nedostatečně větraných prostorách nebezpečí smrtelné otravy oxidem uhelnatým!" uvedla dnes pražská záchranná služba. Upozornila, že při napouštění vany, při samotném koupání i sprchování je třeba zajistit dostatečné větrání koupelny. Pokud člověk po pobytu v koupelně začne pociťovat bolesti hlavy, pocit na zvracení nebo závratě a zvláště, když postihnou více obyvatel domácnosti, je třeba hned otevřít okna a dveře a intenzivně větrat a zavolat zdravotnickou záchrannou službu, dodala Ernestová.

Oxid uhelnatý je jedovatý plyn, čichem ho nelze poznat. V těle vytěsňuje z buněk a tkání kyslík. Jako první napadá mozkové buňky, otrava postupuje velmi rychle – příznakem je červenání kůže, bolest hlavy, závratě, zvracení, poruchy zraku a dechu, bezvědomí.

„Jde o zákeřný plyn, který není cítit, otrava probíhá nenápadně. Z tkání vytěsňuje kyslík a jako první napadá mozkové buňky, takže pacienti často umírají později v nemocnicích nebo jsou postiženi doživotními následky otravy," uvedla již dříve tento týden Ernestová.


Další krátké zprávy
Nahoru