dnes
Pondělí - polojasno
15°C
zítra
Úterý - zatazeno
19°C
pozítří
Středa - obcasny-dest
14°C
V Praze přibývá nehod tramvají, většinou za ně mohou nepozorní řidiči aut
Ilustrační foto: Jan Kostík / Wikimedia Commons

V Praze přibývá nehod tramvají, většinou za ně mohou nepozorní řidiči aut

Jakékoli omezení provozu tramvají v Praze znamená citelný zásah do pražské MHD. Jedním z důvodů krátkodobého přerušení provozu jsou i dopravní nehody, které se nevyhýbají ani tramvajím. Jen za první polovinu letošního roku bylo zaznamenáno 672 nehod tramvají, za celý loňský rok to bylo 1359 kolizí. 

Zdaleka největší podíl na nehodách mají srážky s osobními auty. Za prvních šest letošních měsíců zaznamenal dopravní podnik takovýchto incidentů 556, v loňském roce 1095. Převážnou většinu těchto nehod zavinili řidiči automobilů. Jen méně než každou sedmou mají na svědomí řidiči tramvají.

Příčiny nehod jsou nejčastěji nepozornost, nerespektování odlišnosti provozu tramvají ze strany řidičů automobilů, ale i jejich neznalost dopravních předpisů, které platí pro provoz tramvají – především, co se týče přednosti v jízdě. Důsledky při kolizi jsou přitom pro osobní automobily většinou poměrně výrazné.

Odstrašujícím příkladem může být výsledek simulované srážky osobního automobilu a tramvaje jedoucí rychlostí 40 km/h:

 

Dalším nezanedbatelným faktorem je hustá doprava a množství křižovatek v centru města, kde tramvaje sdílí kolejiště ve větší míře s běžným provozem. Tím je ovlivněna i statistika nehod na tramvajových linkách.

Varovné je, že se v posledních letech mírně zvyšoval počet nehod tramvají, jejichž účastníkem byl chodec. Během první poloviny letošního roku se v Praze takových nehod stalo 41 a za celý loňský rok 99. Také chodci často nerespektují, že byť jsou na přechodu, musí dát tramvaji vždy přednost.
 


Další krátké zprávy
Nahoru