dnes
Úterý - zatazeno
6°C
zítra
Středa - zatazeno
4°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
7°C
V Praze přibývá domácích násilníků vykázaných z bytů. Přečtěte si o případech, z kterých mrazí
Obětmi domácího násilí jsou v drtivé většině ženy. Ilustrační foto: sxc.hu

V Praze přibývá domácích násilníků vykázaných z bytů. Přečtěte si o případech, z kterých mrazí

V Praze je odhalováno stále více případů domácího násilí. V měsíci květnu bylo vykázáno 15 násilníků, což je nejvyšší počet v tomto měsíci od roku 2007, kdy vzniklo Intervenční centrum, které se touto problematikou zabývá.

„Jenom od začátku tohoto roku bylo vykázáno kvůli domácímu násilí téměř sedmdesát osob. Od roku 2007 do současnosti Intervenční centrum eviduje celkem 576 těchto případů,“ popisoval ředitel Centra sociálních služeb Praha Tomáš Ján, do jehož kompetence spadá právě Intervenční centrum.

Vykazováni jsou agresivní muži, kteří figurují téměř v 99 procentech všech případů. „Zbylé procento tvoří ženy, zejména pak dospělé dcery, které psychicky či fyzicky napadají své rodiče, především své matky,“ popisovala vedoucí Intervenčního centra Praha Barbora Holušová.

Podle ní právě v poslední době přibývá těchto případů mezigeneračního násilí. Životní krize totiž dospělé děti, které často přijdou o práci, stanou se závislé na alkoholu nebo drogách, řeší na úkor svých rodičů.

Anketa

Udeřil/a/ jste někdy svou partnerku/svého partnera/?

14.7%
(14.7%)
4.4%
(4.4%)
80.9%
(80.9%)
„Ukazuje se to jako velký problém, protože se často jedná o osoby kolem třicítky, které ještě neopustily domácnost svých rodičů. Vzhledem k tomu, že nemají práci a ani si ji nehledají, jsou plně závislé na financích a zázemí právě rodičů. Navíc se u nich často projevují vážné psychické problémy,“ upřesnila Holušová s tím, že v takovýchto případech je nutné vyhledat včas pomoc a obrátit se na odborníky.

Přivazoval ženu k radiátoru, sledovaly to děti

V květnu převažovaly případy násilí zejména mezi manžely. Intervenční centrum se zabývalo i zvláště brutálním případem domácího násilí v rodině, kde opakovaným útokům musely přihlížet tři nezletilé děti.

Manžel ženě několikrát do měsíce způsobil podlitiny po celém těle, dokonce ji několikrát škrtil. Přivazoval ji i k radiátoru a přelepoval ústa izolepou, aby nemohla křičet.

„Při posledním útoku manžel ženu opět škrtil tak brutálně, že ztratila vědomí. Poléval ji vodou, a když se vzpamatovala, tak ji opět začal bít,“ líčila Marie Šusterová z Intervenčního centra s tím, že pláč dětí a křik ohrožené ženy slyšela sousedka, která přivolala policii.

Ta zjistila, že jde o rodinu cizinců, manžel je dlouhodobě nezaměstnaný a plně ekonomicky závislý na manželce. „Manžel je žárlivý a bezdůvodně vyvolává hádky, ženu neustále podezřívá z nevěry a vyhrožuje jí zabitím,“ dodala Šusterová. Případ je o to složitější, že i přes vykázání manžela žena zatím odmítla pomoc.

Zakazoval manželce chodit na balkon

Bezplatného právního, sociálního a psychologického poradenství v Intervenčním centru CSSP využila naopak čtyřicetiletá žena, která už 14 let žije s partnerem – násilníkem, který nepracuje, opíjí se a hraje na automatech.

Po celou dobu manžel ženu napadal pěstmi, bil ji do obličeje, opakovaně vyvolával hádky, ženu kontroloval, zakazoval jí používat balkón. Když chtěla ovladačem přepnout televizi na jiný program, dokonce na ni zaútočil tak brutálně, že jí zlomil ruku.

„Po jeho vykázání žena projevila zájem o sepsání návrhu a prodloužení policejního vykázání o měsíc. Ženě jsme rovněž poskytli bezplatnou právní pomoc při sepsání návrhu na rozvod,“ přiblížila Šusterová s tím, že tyto služby, ale i bezplatné konzultace jsou poskytovány všem ohroženým osobám, které se na Intervenční centrum obrátí.


Autor: Renata Rákosová

Zavolal je manžel, byla v příšerném stavu! Její „míry“ šokovaly, ani se je nesnažte tipnout

7. prosince 2017 v 17:09

S žádostí o pomoc se na tísňovou linku 156 obrátil v pondělí večer muž s tím, že jeho žena je silně pod vlivem alkoholu, který navíc zkombinovala s léky.

Další články
Nahoru