dnes
Pátek - oblacno
13°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
9°C
pozítří
Neděle - zatazeno
5°C

V Praze přibyly nové názvy ulic

Rada hl. m. Prahy dnes schválila návrh na pojmenování devíti pražských komunikací. Na mapě hlavního města přibydou například ulice, které ponesou jména po významnýchosobnostech české vědy.

Na mapě hlavního města přibude sedm nových názvů, v ostatních případech se jedná o prodloužení ulic stávajících. Jedna z ulic například připomene významného českého astronoma Zdeňka Ceplecha, který se věnoval výzkumu meteoritů.

Nové názvy ulic:

Ceplechova – MČ Praha 5 – Velká Chuchle. Tato ulice připomene RNDr. Zdeňka Ceplecha, CSc. 1929 – 2009, českého astronoma, jednoho z nejvýznamnějších astronomů dvacátého století. Vychází jihovýchodním směrem z ulice Na hvězdárně východně od Kopalovy, lomí se k severovýchodu a k severozápadu a vstupuje zpět do ulice Na hvězdárně.

Adlerova – MČ Praha 5 – Velká Chuchle. Komunikace ponese jméno Augusta Adlera, 1863 – 1923, matematika, astronoma a pedagoga. Působil na několika školách mj. v Praze a ve Vídni. Vychází jihovýchodním směrem z ulice Na hvězdárně východně od Ceplechovy, lomí se k severu a k severozápadu a vstupuje zpět do ulice Na hvězdárně.

Bochníčkova – MČ Praha 5 – Velká Chuchle. Záviš Bochníček, 1920 – 2002, český astronom, který působil dlouhou dobu na Slovensku, popularizátor astronomie a kosmonautiky. Vychází jihovýchodním směrem z ulice Na hvězdárně východně od Adlerovy, lomí se k východu a k severozápadu a vstupuje zpět do ulice Na hvězdárně.

U svahu – MČ Praha 5 – Slivenec. Použití stejného názvu i pro navazující komunikaci. Prodloužení ulice U svahu. Navazuje na severní konec ulice U svahu a pokračuje až na konec zástavby řadovými domy.

Kramolínská – MČ Praha 18 – Letňany. Tato ulice ponese název po obci Kramolín na Plzeňsku.

Nepomuckých – MČ Praha 18 – Letňany – Pojmenování podle starobylého letňanského rodu Nepomuckých, ze kterého pocházeli rychtáři a starostové Letňan od 18. do 20. století.

Jenská – MČ Praha 10– Benice – Jena, město na řece Sále v Durynsku ve Spolkové republice Německo.

Zakšínská – MČ Praha 9 – Střížkov – Použití stejného názvu i pro navazující komunikaci. Prodloužení Zakšínské.

U uhříněveské obory – MČ Praha 22– Uhříněves – Pojmenování podle polohy ulice, která leží severozápadně od obory.


Pražští taxikáři se dnes sešli před ministerstvem dopravy

Dnes ve 12:19

Několik pražských taxikářů se dnes sešlo před ministerstvem dopravy na Nábřeží Ludvíka Svobody. Protestovali proti fungování společnosti Uber. Zda budou v akcích pokračovat, zatím není jasné.

Festival Týden ukrajinského filmu od pondělí v kinech

Dnes v 10:43

Ukrajinská kinematografie má v Praze vlastní festival. V pondělí 27. listopadu začne v kině Atlas Týden ukrajinského filmu, který nabídne hrané filmy i dokument natočené v posledních dvou letech i klenot filmových archivů. 

Tunelový komplex Blanka bude v noci v sobotu uzavřen

Dnes v 09:22

Z důvodu pravidelné údržby a kontroly technologie tunelů bude probíhat úplná noční uzávěra Tunelového komplexu Blanka od soboty 25. listopadu od 23 hodin do neděle 26. listopadu do 5 hodin.

V neděli ráno bude uzavřen Zlíchovský tunel

Dnes v 09:18

Z důvodu revize trafostanice bude probíhat úplné uzavření Zlíchovského tunelu v neděli 26. listopadu od 5 do 8 hodin.

Příští týden nepoteče voda v těchto ulicích

Dnes v 08:57

Náhradní zásobování vodou bude zajištěno na základě požadavků odběratelů a dle dopravních a technických možností přistavením cisterny s pitnou vodou. Podrobné informace nepřetržitě podají zákaznické linky PVK na tel: 840 111 112 nebo 601 274 274.

Neděle: Zimní blešák ve fabrice

Dnes v 07:04

Nové kousky do zimního šatníku můžete pořídit v neděli 26. listopadu od 12 do 17 hodin na blešáku. Přes padesát prodejců secondhandového zboží – oblečení, boty, módní doplňky, knihy, hračky, desky, nádobí bude v MeetFactory.

Muzikanti na cestě: Workshop a koncert pro děti

Dnes v 06:56

Workshop Já muzikant vzbudí v mladém publiku radost z hraní na různé hudební nástroje, které jsou obvykle spojovány s klasickou hudbou, a seznámí děti s různými hudebními styly prostřednictvím jejich aktivní účasti.

Zábavné kurzy bruslení pro děti s Monkey´s

Včera v 17:34

Jakmile začne mrznout a na venkovním hřišti na střeše pražského obchodního centra je připraven led, opět zde vypuknou úspěšné kurzy ledního bruslení pro děti, které pro děti od 4 let pořádá pohybové centrum Monkey´s Gym.

Radní Ropková představila plnění memoranda o podpoře inovativních projektů ve vzdělávání

Včera v 17:27

V prostorách Kongresového centra Praha, kde se v těchto dnech koná 22. ročník tradiční přehlídky pražského školství Schola Pragensis, představila radní pro oblast školství a evropské fondy Irena Ropková plnění memoranda o digitálním vzdělávání mezi ministerstvem školství, hlavním městem a Czech...

Sobota: Změny tras a zastávek pro linky číslo 143, 149, 176 a 191

Včera v 17:16

Z důvodu konání motoristických závodů na Strahově dochází v sobotu 25. listopadu přibližně do 8.30 do 16.00 hodin k dočasné změně trasy a zastávek pro autobusové linky číslo 143, 149, 176 a 191.  

Sobotní dopravní opatření na Strahově

Včera v 17:02

V sobotu 25. listopadu se v Praze 5 a 6 uskuteční XXII. TipCars Pražský Rallysprint. Závod se pojede po komunikacích v oblasti Strahova, které budou v době od 9 do 16 hodin uzavřeny pro dopravu.

Dnes v 17 hodin: Podvečerní Běžecká škola Prahy 6

Včera ve 12:54

Běžecký trénink po práci pod odborným vedením v Praze 6 u sochy Jana Roháče z Dubé. Ať začínáte nebo běháte či dokonce závodíte pravidelně, je dobré, aby na vás občas někdo dohlédl a poradil.

Další krátké zprávy
Nahoru