Dnes Středa - prehanky-dest 18°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 22°C
Středa 22. 5. 2024
Svátek má Emil
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
V Praze přibyly čtyři mikrobusy pro provoz lidí s handicapem, další navýšení bude v srpnu
Jeden z mikrobusů Bezba dopravy. Zdroj foto: Ropid

V Praze přibyly čtyři mikrobusy pro provoz lidí s handicapem, další navýšení bude v srpnu

Bezba doprava, neboli služba speciálních mikrobusů pro přepravu těžce zdravotně postižených lidí, se od května rozšířila o čtyři vozidla. Další mikrobusy pak přibydou od 1. srpna. Celkem tak bude k dispozici 43 speciálně upravených vozidel. Aktuálně se také zjednodušily podmínky pro doprovázející osoby a zpřehlednil ceník přepravy. Informoval o tom Filip Drápal, mluvčí organizace Ropid, která plánuje a organizuje MHD v metropoli.

Bezba doprava funguje v dnešní podobě od roku 2022. O efektivní využití 35 speciálně upravených vozidel se stará dispečink zřízený Ropidem, který přijímá jednotlivé objednávky a koordinuje provoz vozidel zajišťovaných společnostmi Lutan a Vega Tour.

Kvůli rostoucímu zájmu o tuto službu bylo již v loňském roce schváleno rozšíření počtu vozidel z 35 na 43 s původně plánovaným termínem 1. srpna 2024. Díky dohodě s dopravcem Vega Tour se podařilo zajistit 4 nové mikrobusy již od 1. května.

„V současné době bylo možné prostřednictvím Bezba dopravy obsloužit až 350 pasažérů každý den, poptávka ze strany občanů však byla vyšší. Díky nákupu osmi nových mikrobusů můžeme již od května a následně od srpna vyjít této poptávce vstříc a počet jízd navýšit,“ řekl náměstek primátora Prahy a radní pro oblast dopravy Zdeněk Hřib (Piráti).

Aktuálně došlo k úpravě ceníku za základní přepravu. Nově se celková částka nedělí na nástupní sazbu a samotnou cenu za přepravu. Celková cena zůstává stejná – 50 korun za dospělého a 30 korun za dítě od 6 do 15 let na území Prahy a pro cesty do Středočeského kraje 70 korun za dospělého a 40 korun za dítě. Děti do 6 let se i nadále přepravují zdarma. 

Nově se ale na základě impulsu od Pražské organizace vozíčkářů výrazně snižuje cena za přepravu doprovázející osoby s průkazem ZTP/P, která dosud platila plné jízdné a nově bude platit pouze 10 korun. Pokud to aktuální kapacita vozidla umožní, bude nově povoleno i více doprovázejících osob. Druhý a každý další člen doprovodu bude platit 100 korun za jízdu jen po Praze nebo 150 korun za jízdu zasahující do Středočeského kraje.

„Doteď směl vzít jeden klient s sebou do vozidla Bezba dopravy maximálně jeden doprovod i tehdy, když nebylo vozidlo plně využito. Vycházíme tedy vstříc klientům a například při cestě vozíčkáře s rodinou na letiště nebo za kulturou mohou jet s Bezba dopravou nyní všichni, pokud to předem schválí dispečink, “ sdělil ředitel Ropidu Petr Tomčík. 

Co je to Bezba doprava

Bezba doprava je služba určená pro lidi s těžkým zdravotním hendikepem – držitele průkazu ZTP nebo ZTP/P s trvalým bydlištěm na území Prahy nebo Středočeského kraje.

„Registrovaní klienti se mohou dostat nejen k lékaři, ale i do zaměstnání, speciálních škol, stacionářů, rehabilitačních služeb i za kulturou. Provoz služby je nonstop, jezdí se tedy i večer a o víkendech,“ popsal Drápal.

 


Autor: Jan Puci

Módní přehlídka z píseckého víkendu módy a designu 2024

20. května 2024 v 17:17

Písecký víkend módy a designu 2024 nabídl místním i návštěvníkům z celé republiky jedinečnou módní přehlídku udržitelných módních značek a designérů a design market složený z kvalitních výběrových produktů.

Šaty, které se hodí ke všemu - všestrannost košilových šatů

20. května 2024 v 06:15

Jestliže hledáte univerzální oblečení, které využijete na celou řadu příležitostí, zkuste vsadit např. na košilové šaty. Ty mohou mít mnoho podob. Na následujících řádcích si tak prozradíme, jaké kousky budou dobrou volbou pro aktuální sezónu. Inspirace je tady!

Národní technické muzeum spouští v expozici Doprava mobilního průvodce TourStories

17. května 2024 ve 14:12

Přijďte oslavit Mezinárodní den muzeí do Národního technického muzea. Do všech poboček NTM bude v sobotu 18. května snížené vstupné. V Praze se muzeum připojuje k festivalu Máme otevřeno a pro návštěvníky připravilo zdarma program: poprvé si mohou vyzkoušet v Dopravní hale průvodce v aplikaci...

Probíhá Týden rané péče

16. května 2024 ve 22:24

Právě nyní probíhá už 17. ročník osvětové kampaně Týden rané péče, kterou pořádá Společnost pro ranou péči. Celý týden (13. — 19. 5.) je zasvěcen informování o tom, jak rodinám pečujícím o dítě s postižením pomáhá služba raná péče a proč je bez nadsázky životně důležité, aby vhodná podpora dítěte...

Stržená trolej zastavila provoz tramvají na Výtoni

16. května 2024 v 09:16

Provoz tramvají na Výtoni zastavila dnes ráno krátce před půl sedmou stržená trolej. Na svědomí to měl řidič nákladního auta, které projíždělo frekventovanou křižovatkou. K obdobným událostem dochází v místě opakovaně. Jak uvedl dopravní podnik na svém webu, ke stržení troleje a přerušení provozu...

Další články
Nahoru