V Praze přibyla další mlžítka, už jich je přes třicet
18. července 2024 12:23
Mlžítka a osvěžítka podle Mrázka ve svém nejbližším okolí dokáží pocitově snížit teplotu vzduchu, zvýšit vlhkost a snížit prašnost, proto běží v pražských ulicích v těchto horkých dnech na plný výkon.
Pražané a návštěvníci metropole se mohou osvěžit například na Staroměstském náměstí, Újezdu, Ovocném trhu, Pohořelci, ale v i u Základní školy genpor. Františka Peřiny či u Národní technické knihovny v Dejvicích.
V některých lokalitách, mimo jiné na Strossmayerově náměstí nebo v parku u Chodovské tvrze, jsou mlžítka opatřena třemi tryskami, aby vodní mlha obsáhla prostoro okolo celého zařízení.
„Mlžítka aktivujeme automaticky v předem stanoveném časovém intervalu a podle aktuální teploty. Osvěžítka jsou samoobslužná,“ vysvětlil rozdíl Mrázek.
Než dojde k osazení mlžítka či osvěžítka je konkrétní místo prověřováno z hlediska technického a urbanistického. Při technickém šetření je posuzován stav podzemní části hydrantu, tlakové poměry v konkrétním místě sítě a celková provozní vhodnost.
Z dalšího prověřování jsou vyřazeny hydranty s primární funkcí zdroje vody pro hašení požárů. Urbanistické posouzení provádí na žádost PVK Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy.V městském prostředí vznikají podle provedených studií a měření v létě extrémní tepelné ostrovy, kde je teplota vyšší než v přírodním prostředí. Kapky emitované z „jemné trysky mlžícího zařízení“ absorbují část tepla blízkého okolí právě díky přeměně vody na páru, čímž dochází k ochlazování vzduchu (odebírání tepla).
„Provoz a monitoring zařízení zajišťuje digitální řídící jednotka ovládaná prostřednictvím pevné radiové sítě PVK. Spotřeba vody činí přibližně 18 litrů za hodinu, do mlžícího zařízení proudí pitná voda přímo z vodovodního řadu,“ popsal Mrázek.
Rozmístění mlžítek a osvěžítek lze najít na internetu v mapách od Googlu pomocí klíčového slova „mlžítko“, na mapy.cz od Seznamu je možné kromě „mlžítko“ pro vyhledávání použít i heslo „voda“.