Dnes Sobota - zatazeno 13°C
Zítra Neděle - obcasny-dest 12°C
Neděle 26. 3. 2023
Svátek má Emanuel
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
V Praze přibudou umělecká díla v ulicích
Park u nádraží ve Vršovicích bude zdobit dílo připomínající odkaz umělců a teoretiků Jindřicha Chalupeckého a Jiřiny Haukové. Foto: P10

V Praze přibudou umělecká díla v ulicích

Několik pražských městských částí připravuje ve spolupráci s magistrátem výtvarné soutěže na trvalá umělecká díla na veřejných prostranstvích. Záměry jsou součástí programu Umění pro město, kterým Praha podobné projekty finančně podporuje. Soutěž již byla ukončena v Praze 10, jedna byla vypsána v Praze 3 a další se připravují například v Praze 5, 8 nebo 9. Krátkodobé umělecké projekty v rámci stejného programu připravuje také Galerie hlavního města Prahy (GHMP). ČTK to sdělila Marie Foltýnová z GHMP.

Program Umění pro město začal fungovat ještě v minulém volebním období pod jménem „2 procenta na umění ve veřejném prostoru“ podle toho, že na výtvarná díla v ulicích měla jít dvě procenta z celkových ročních investic města.

Program se však v minulém období nerozjel a zatím se neuskutečnila žádná trvalá instalace. Současná radní Hana Třeštíková (Praha Sobě) v roce 2019 nechala jmenovat komisi, která zpracovala novou metodiku programu spojenou i s jeho přejmenováním.

Do fondu programu Umění pro město bylo na počátku převedeno asi 135 milionů korun. O příspěvek z rozpočtu programu mohou žádat například městské části při přípravě svých uměleckých záměrů.

Ty poté posuzuje komise a doporučuje jejich realizaci magistrátu. S organizací výtvarných soutěží radnicím pomáhají odborníci z magistrátu a GHMP. Přípravu a instalaci díla pak mají na starosti městské části.

Nyní se podle Foltýnové připravuje osm projektů. Nejdále je ten v Praze 10, která již ve výtvarné soutěži vybrala dílo připomínající odkaz umělců a teoretiků Jindřicha Chalupeckého a Jiřiny Haukové, které vznikne v parku u nádraží ve Vršovicích.

Praha 3 pak vypsala soutěž na podobu vodního prvku, který by měl být u historického schodiště z Táboritské do Chelčického ulice na místě, kde dříve stála vodní pumpa.

V září by měla začít mezinárodní soutěž na umělecké prvky plánované rekonstrukce podchodu na Florenci a z programu byla podpořena také instalace, která má vzniknout pod plánovaným Dvoreckým mostem.

Z dalších projektů je v plánu památník „Dívka s kolem“, který chystá Praha 8 v areálu základní školy Bohumila Hrabala. Má připomínat čtrnáctiletou Jindřišku Novákovou, která byla popravena nacisty za to, že po atentátu na Reinharda Heydricha odklidila jízdní kolo parašutisty Jana Kubiše.

Další dílo vznikne v parku u vily Portheimka na Smíchově – má připomínat novináře a spisovatele Ferdinanda Peroutku. Praha 9 potom plánuje soutěž na fontánu s dětským brouzdalištěm doplněnou o plastiku.

Kromě toho GHMP v programu Umění pro město uskutečňuje také dočasné projekty. Jde například o velkoformátové obrazy, takzvané muraly. Těch se po Praze zatím objevilo pět, a to v Nových Butovicích, na Bořislavce, Vychovatelně, na Spořilově a na Žižkově.

Další by podle dřívějších informací měly být v Hostivaři a na Opatově. Do krátkodobých projektů patří také venkovní galerie na Vltavské, výstavy cyklu Light Underground, plánovaný holubník na Vítkově nebo projekt TriangulUM, který je zaměřen na umělecký výzkum, spolupráci mezi obory a dočasné instalace na periferiích města.


Autor: red

Veletrh: Starožitnosti jako investice

24. března 2023 v 10:56

Asociace starožitníků pořádá na Novoměstské radnici v Praze 2 již 48. veletrh starožitností Antique. Ve dnech 20. – 23. dubna několik desítek starožitníků představí to nejzajímavější ze své nabídky.

Dvojka kulturní. Radnice spustila novou facebookovou stránku

24. března 2023 v 10:20

Hudba, divadlo, literatura, výtvarné umění. Nová facebooková stránka nabídne nejrůznější tipy, kam v Praze 2 vyrazit za kulturou.

V Praze 10 se budou uklízet veřejná prostranství

23. března 2023 ve 21:24

V letošním roce se v desáté městské části iniciativa „Společně ukliďme Prahu 10“ opět zapojuje do národních kampaní „Ukliďme Česko“ – www.uklidmecesko.cz a „Ukliďme svět“ – www.uklidmesvet.cz. Obě dobrovolnické kampaně se hlásí k čistotě přírody a dalších veřejných prostor mimo město i v něm....

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 13. týden

23. března 2023 v 19:30

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 6: Oslavy Velikonoc v Písecké bráně

23. března 2023 v 19:13

Tradiční oslavy Velikonoc v Písecké bráně v Praze 6 začínají v neděli 26. března ve 14 hodin. Vystoupí dětský soubor Sedmihlásek, bude se upalovat Morana, uvidíte výstavu fotografií a těšte se na Velikonoční rej.

Pražský festival piva představí 50 pivovarů

23. března 2023 v 11:09

Ve dnech 31. března a 1. dubna se v areálu Pražské tržnice v Holešovicích v hale 13 a v přilehlém okolí koná Pražský festival piva.

Den Země Prahy 14: Městská část chystá bohatý program

22. března 2023 v 10:07

Hry, soutěže i poučení a bohatý doprovodný program v podobě nejrůznějších vystoupení. To všechno vás čeká ve čtvrtek 20. dubna na Dni Země Prahy 14 na prostranství u stanice metra Rajská zahrada.

Mezinárodní výstava koček 2023

22. března 2023 v 09:43

Mezinárodní výstava ušlechtilých koček se uskuteční ve dnech 1. a 2. dubna v tělocvičně ZŠ Bří Venclíků na Černém Mostě.

Zoo Praha zahájí v sobotu hlavní sezónu

22. března 2023 v 09:12

V sobotu 25. března zahájí Zoo Praha svou 92. hlavní sezónu. Slavnostní program začne v 11 hodin na terase Vzdělávacího centra.

Vtípečky se zelím a vodní dýmky

22. března 2023 v 08:59

Spojení humoru a vodních dýmek nabízí akce komediální skupiny Vtípečky se zelím, která se koná v sobotu 25. března od 20 hodin v pražském podniku Mopra Lounge & Bar. Do shisha baru zavítá celkem šest neokoukaných tváří českého stand upu – Lukáš Kaňka, Jiří Štraub, Zdeněk Hruška, Ondřej Cabal,...

Další články
Nahoru