Dnes Sobota - zatazeno 4°C
Zítra Neděle - snih 1°C
Sobota 27. 11. 2021
Svátek má Xenie
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
V Praze přibudou umělecká díla v ulicích
Park u nádraží ve Vršovicích bude zdobit dílo připomínající odkaz umělců a teoretiků Jindřicha Chalupeckého a Jiřiny Haukové. Foto: P10

V Praze přibudou umělecká díla v ulicích

Několik pražských městských částí připravuje ve spolupráci s magistrátem výtvarné soutěže na trvalá umělecká díla na veřejných prostranstvích. Záměry jsou součástí programu Umění pro město, kterým Praha podobné projekty finančně podporuje. Soutěž již byla ukončena v Praze 10, jedna byla vypsána v Praze 3 a další se připravují například v Praze 5, 8 nebo 9. Krátkodobé umělecké projekty v rámci stejného programu připravuje také Galerie hlavního města Prahy (GHMP). ČTK to sdělila Marie Foltýnová z GHMP.

Program Umění pro město začal fungovat ještě v minulém volebním období pod jménem „2 procenta na umění ve veřejném prostoru“ podle toho, že na výtvarná díla v ulicích měla jít dvě procenta z celkových ročních investic města.

Program se však v minulém období nerozjel a zatím se neuskutečnila žádná trvalá instalace. Současná radní Hana Třeštíková (Praha Sobě) v roce 2019 nechala jmenovat komisi, která zpracovala novou metodiku programu spojenou i s jeho přejmenováním.

Do fondu programu Umění pro město bylo na počátku převedeno asi 135 milionů korun. O příspěvek z rozpočtu programu mohou žádat například městské části při přípravě svých uměleckých záměrů.

Ty poté posuzuje komise a doporučuje jejich realizaci magistrátu. S organizací výtvarných soutěží radnicím pomáhají odborníci z magistrátu a GHMP. Přípravu a instalaci díla pak mají na starosti městské části.

Nyní se podle Foltýnové připravuje osm projektů. Nejdále je ten v Praze 10, která již ve výtvarné soutěži vybrala dílo připomínající odkaz umělců a teoretiků Jindřicha Chalupeckého a Jiřiny Haukové, které vznikne v parku u nádraží ve Vršovicích.

Praha 3 pak vypsala soutěž na podobu vodního prvku, který by měl být u historického schodiště z Táboritské do Chelčického ulice na místě, kde dříve stála vodní pumpa.

V září by měla začít mezinárodní soutěž na umělecké prvky plánované rekonstrukce podchodu na Florenci a z programu byla podpořena také instalace, která má vzniknout pod plánovaným Dvoreckým mostem.

Z dalších projektů je v plánu památník „Dívka s kolem“, který chystá Praha 8 v areálu základní školy Bohumila Hrabala. Má připomínat čtrnáctiletou Jindřišku Novákovou, která byla popravena nacisty za to, že po atentátu na Reinharda Heydricha odklidila jízdní kolo parašutisty Jana Kubiše.

Další dílo vznikne v parku u vily Portheimka na Smíchově – má připomínat novináře a spisovatele Ferdinanda Peroutku. Praha 9 potom plánuje soutěž na fontánu s dětským brouzdalištěm doplněnou o plastiku.

Kromě toho GHMP v programu Umění pro město uskutečňuje také dočasné projekty. Jde například o velkoformátové obrazy, takzvané muraly. Těch se po Praze zatím objevilo pět, a to v Nových Butovicích, na Bořislavce, Vychovatelně, na Spořilově a na Žižkově.

Další by podle dřívějších informací měly být v Hostivaři a na Opatově. Do krátkodobých projektů patří také venkovní galerie na Vltavské, výstavy cyklu Light Underground, plánovaný holubník na Vítkově nebo projekt TriangulUM, který je zaměřen na umělecký výzkum, spolupráci mezi obory a dočasné instalace na periferiích města.


Autor: red

Praha 12 zve na Příběhy našich sousedů

Včera ve 12:05

Prezentace projektu Příběhy našich sousedů se koná v pondělí 29. listopadu od 17 hodin v Modřanském biografu.

Praha 11 instalovala kontejnery na sběr použitých olejů a tuků

Včera v 07:17

Na Jižním Městě jsou nové kontejnery na sběr použitých jedlých olejů a tuků. Dosud je bylo možné zdarma odevzdávat ve sběrném dvoře v Bartůňkově ulici.

Poslední listopadový den nepoteče voda v těchto ulicích

25. listopadu 2021 v 09:41

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na 30. listopadu. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Veletrh pražských středních škol Schola Pragensis 2021 bude znovu online

25. listopadu 2021 v 07:38

Přehlídka pražských středních a vyšších odborných škol se letos nemůže kvůli pandemii koronaviru pořádat v tradiční prezenční formě, 26. ročník veletrhu Schola Pragensis se tak ve dnech 25. až 27. listopadu 2021 opět uskuteční pouze online.

Praha 5 podpoří komunitní zahrady

23. listopadu 2021 ve 12:54

Radnice Prahy 5 chce v příštím roce finančně podpořit vznik komunitních zahrad.

Praha 4: Setkání k revitalizaci Roztylského náměstí je zrušeno

22. listopadu 2021 ve 14:14

Setkání nad studií revitalizace Roztylského náměstí sever, plánované na úterý 23. listopadu se nekoná. Důvodem je onemocnění autora studie architekta Zdeňka Sendlera.

Vyjádřete se k budoucí podobě Florence a jejího okolí

21. listopadu 2021 v 09:52

Vysoce kvalitní veřejná prostranství, propojení Karlína s centrem Prahy i názorný příklad, jak udržitelněji žít ve městech budoucnosti. To vše má splňovat nová Florenc. Tři nejlepší návrhy vzešlé z mezinárodní soutěže odhaluje výstava v Centru architektury a městského plánování (CAMP), která...

Bruslete jako Jean Gabin a Louis de Funès, zve Praha 1

19. listopadu 2021 v 10:08

Na Střeleckém ostrově se začne bruslit 1. prosince.

Ve čtyřicátém sedmém týdnu nepoteče voda v těchto ulicích

19. listopadu 2021 ve 03:58

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Další články
Nahoru