Dnes Pátek - skorojasno 15°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 14°C
Sobota 1. 10. 2022
Svátek má Igor
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
V Praze přibudou umělecká díla v ulicích
Park u nádraží ve Vršovicích bude zdobit dílo připomínající odkaz umělců a teoretiků Jindřicha Chalupeckého a Jiřiny Haukové. Foto: P10

V Praze přibudou umělecká díla v ulicích

Několik pražských městských částí připravuje ve spolupráci s magistrátem výtvarné soutěže na trvalá umělecká díla na veřejných prostranstvích. Záměry jsou součástí programu Umění pro město, kterým Praha podobné projekty finančně podporuje. Soutěž již byla ukončena v Praze 10, jedna byla vypsána v Praze 3 a další se připravují například v Praze 5, 8 nebo 9. Krátkodobé umělecké projekty v rámci stejného programu připravuje také Galerie hlavního města Prahy (GHMP). ČTK to sdělila Marie Foltýnová z GHMP.

Program Umění pro město začal fungovat ještě v minulém volebním období pod jménem „2 procenta na umění ve veřejném prostoru“ podle toho, že na výtvarná díla v ulicích měla jít dvě procenta z celkových ročních investic města.

Program se však v minulém období nerozjel a zatím se neuskutečnila žádná trvalá instalace. Současná radní Hana Třeštíková (Praha Sobě) v roce 2019 nechala jmenovat komisi, která zpracovala novou metodiku programu spojenou i s jeho přejmenováním.

Do fondu programu Umění pro město bylo na počátku převedeno asi 135 milionů korun. O příspěvek z rozpočtu programu mohou žádat například městské části při přípravě svých uměleckých záměrů.

Ty poté posuzuje komise a doporučuje jejich realizaci magistrátu. S organizací výtvarných soutěží radnicím pomáhají odborníci z magistrátu a GHMP. Přípravu a instalaci díla pak mají na starosti městské části.

Nyní se podle Foltýnové připravuje osm projektů. Nejdále je ten v Praze 10, která již ve výtvarné soutěži vybrala dílo připomínající odkaz umělců a teoretiků Jindřicha Chalupeckého a Jiřiny Haukové, které vznikne v parku u nádraží ve Vršovicích.

Praha 3 pak vypsala soutěž na podobu vodního prvku, který by měl být u historického schodiště z Táboritské do Chelčického ulice na místě, kde dříve stála vodní pumpa.

V září by měla začít mezinárodní soutěž na umělecké prvky plánované rekonstrukce podchodu na Florenci a z programu byla podpořena také instalace, která má vzniknout pod plánovaným Dvoreckým mostem.

Z dalších projektů je v plánu památník „Dívka s kolem“, který chystá Praha 8 v areálu základní školy Bohumila Hrabala. Má připomínat čtrnáctiletou Jindřišku Novákovou, která byla popravena nacisty za to, že po atentátu na Reinharda Heydricha odklidila jízdní kolo parašutisty Jana Kubiše.

Další dílo vznikne v parku u vily Portheimka na Smíchově – má připomínat novináře a spisovatele Ferdinanda Peroutku. Praha 9 potom plánuje soutěž na fontánu s dětským brouzdalištěm doplněnou o plastiku.

Kromě toho GHMP v programu Umění pro město uskutečňuje také dočasné projekty. Jde například o velkoformátové obrazy, takzvané muraly. Těch se po Praze zatím objevilo pět, a to v Nových Butovicích, na Bořislavce, Vychovatelně, na Spořilově a na Žižkově.

Další by podle dřívějších informací měly být v Hostivaři a na Opatově. Do krátkodobých projektů patří také venkovní galerie na Vltavské, výstavy cyklu Light Underground, plánovaný holubník na Vítkově nebo projekt TriangulUM, který je zaměřen na umělecký výzkum, spolupráci mezi obory a dočasné instalace na periferiích města.


Autor: red

Praha 14: Retro Party na Plechárně

Včera v 10:08

Přijďte si v pátek 7. října zatančit na Plechárnu, začíná se ve 14 hodin.

Praha 2 podporuje recyklaci starých telefonů

Včera v 09:56

Radnice Prahy 2 se zapojuje do podzimní kampaně neziskového projektu REMOBIL s názvem 100 gramů pro přírodu. Staré a nepotřebné mobilní telefony budou moci občané od 3. do 21. října odevzdat jak v prostorách úřadu městské části, tak i v místní knihovně na Vinohradské...

Dobrobazar: Darujte druhý život nevyužitým věcem

Včera v 07:29

Výtěžek z prodeje podpoří komunitní život Dolních Měcholup a okolí, akce se koná 8. října.

Zbraslav ožije festivalem ZbrasLOVE

Včera v 07:17

Široké spektrum kulturních, kreativních a komunitních programů čeká již tento pátek 30. září na všechny obyvatele a návštěvníky pražské Zbraslavi, kde se vůbec poprvé uskuteční pouliční festival ZbrasLOVE. 

PVK: Přehled plánovaných výluk na 40. týden

29. září 2022 v 10:08

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Turistický pochod 14 km kolem Prahy 14

28. září 2022 ve 21:01

Tradiční turistický pochod l4 km kolem Prahy 14 se koná v sobotu 8. října a nabídne několik zajímavých míst Prahy 14.

Budova Ministerstva financí otevřena veřejnosti

28. září 2022 v 09:49

Dnes se opět otevřou veřejnosti brány Ministerstva financí v Letenské ulici 15.

Na Den české státnosti otevře Ministerstvo pro místní rozvoj

28. září 2022 v 09:42

Dnes v 10 hodin se veřejnosti otevře Ministerstvo pro místní rozvoj. Připraveny jsou komentované prohlídky historických prostor hlavní budovy na Staroměstském náměstí. Den otevřených dveří potrvá do 15 hodin.

Břevnovské posvícení 2022

27. září 2022 ve 21:18

Pátek 7. října ve 14 hodin začne Břevnovské posvícení, otevře se většina stánků a pouťové atrakce. V sobotu 8. října odstartuje pravé posvícení. Ze stánků budou vonět a návštěvníky lákat k zakoupení různé pochutiny, např. pečené husy s knedlíkem a zelím, pečená vepřová šunka, bramboráky,...

Další články
Nahoru