Dnes Neděle - jasno 14°C
Zítra Pondělí - oblacno 12°C
Neděle 3. 3. 2024
Svátek má Kamil
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
V Praze přestane fungovat autobusová linka pro vozíčkáře, není o ni zájem
Klasické autobusy jsou při přepravě cestujících s fyzickým hendikepem nahrazovány mikrobusy. Zdroj foto: Ropid

V Praze přestane fungovat autobusová linka pro vozíčkáře, není o ni zájem

Praha pořídí osm dalších mikrobusů na objednání, systém Bezba dopravy se tak rozšíří na 43 vozidel, která si lze objednat pro přepravu těžce zdravotně postižených lidí. Mikrobusy s flexibilní trasou podle potřeb jednotlivých cestujících nahradí speciální autobusovou linku H1, která bude od léta 2024 zrušena. Je o ni minimální zájem, po většinu času jezdí tato linka, trpící velkými zpožděními vlivem silného provozu v centru, prázdná. Informoval o tom Petr Tomčík, ředitel organizace Ropid, která plánuje pražskou MHD.

Systém Bezba dopravy, neboli speciálních vozidel na objednání pro přepravu těžce zdravotně postižených, funguje v dnešní podobě od roku 2022. O efektivní využití 35 speciálně upravených vozidel se stará dispečink, který přijímá jednotlivé objednávky a koordinuje provoz vozidel, která provozují společnosti Lutan a Vega Tour.

Zájem o tuto službu neustále roste. I přes výrazně efektivnější nasazení vozidel zdaleka nestačí pokrýt všechny požadavky od klientů. „Díky našemu dispečinku i rozšíření flotily vozidel dokážeme každý den odvézt až 350 pasažérů, což je téměř dvakrát více, než s původními provozovateli. Denně však musíme odmítnout zhruba padesátku klientů s požadavkem na jednorázovou jízdu. Oproti původnímu plánu se navíc k této aktivitě připojil i Středočeský kraj a Bezba doprava tak obsluhuje i města a obce v těsném sousedství hlavního města,“ sdělil Tomčík.

„Pro hendikepované tu máme speciální službu přepravy od domu k domu i včetně asistence. Rostoucí zájem ale nestačíme plně uspokojit, a proto nyní Rada hl. m. Prahy schválila potřebné navýšení počtu vozidel z 35 na 43 a také posílení počtu asistentů přepravy, kteří pomáhají při nástupu a výstupu u lidí s nejtěžším omezením. Denně tak budeme moci uspokojit až 80 dalších klientů,“ řekl náměstek pražského primátora a radní pro oblast dopravy Zdeněk Hřib (Piráti). 

Pro efektivnější řízení provozu bude také personálně posílen dispečink Bezba dopravy, který má na starosti organizace Ropid. „Dopravci mají dle smluv na pořízení a vybavení nových vozidel šest měsíců, tedy reálné nasazení do provozu očekáváme během léta 2024,“ upřesnil Tomčík.

Speciální autobusová linka H1, která slouží pro osoby se zdravotním hendikepem v různých obměnách už přes 30 let, s postupujícím zpřístupňováním metra, tramvají i autobusů pro tělesně postižené, ztratila svůj původní význam a v současné době je většina spojů, které zajišťuje speciálně upravený autobus, prázdná nebo veze pouze jednoho pasažéra.

Tato linka, zajišťující v pracovní dny v trase Chodov – Náměstí Republiky 7 párů, spojů je navíc sužována častými kolonami v centru a běžně dosahuje zpoždění desítek minut.

„Proto bude tato dnes již přežitá linka nahrazena efektivnějšími a flexibilnějšími mikrobusy schopnými uvézt až čtyři lidi na invalidním vozíku. Dva speciálně vyčleněné mikrobusy budou mít pevné stanoviště na Pankráci a Strahově, odkud budou vyrážet na trasy zejména v centru Prahy podle aktuálních potřeb lidí,“ dodal Tomčík.   


Autor: Karel Netolický

V březnu začne druhá etapa opravy tubusu metra B

Včera v 09:31

V pondělí 4. března budou zahájeny práce na druhé etapě opravy tubusu metra Rajská zahrada. Předpokládané ukončení těchto prací je do konce června.

Praha 4: Veřejné setkání k parkování v Horní ulici a jejím okolí

26. února 2024 v 17:02

Veřejné setkání k řešení dopravy v klidu v Horní ulici a jejím okolí se uskuteční v úterý 27. února od 18:30 hodin v jídelně ZŠ Mendíků.

Praha 14: Postupné uzavření Hloubětínské ulice

26. února 2024 v 09:34

Od 4. března do 31. října bude postupně uzavírána Hloubětínská ulice. Důvodem je rekonstrukce vodovodního řadu a kanalizace. Uzavírky budou celkem čtyři.

Prahu 14 v březnu čekají hned dvě dopravní omezení

23. února 2024 ve 13:40

Chlumeckou ulici v Praze 14 čekají hned dvě dopravní omezení. První souvisí se zatěžkávací zkouškou na nově stavěné lávce nad Chlumeckou ulicí a proběhne v termínu od 29. února do 1. března 2024. Uzavřené budou levé jízdní pruhy v obou směrech.

Demolice zavřené části Libeňského mostu začne zhruba za dva měsíce

21. února 2024 ve 13:35

Silničáři začnou bourat nyní uzavřenou část pražského Libeňského mostu blíže k Palmovce na přelomu letošního dubna a května. Do konce února přeloží inženýrské sítě a rovněž začnou v této části odstraňovat tramvajové koleje. Na úterním jednání výboru pro dopravu pražského magistrátu to řekl...

Další články
Nahoru