V Praze přibývají vinice, zatím poslední byla založena na svazích Vítkova
11. prosince 2019 14:12
Vinice se rozprostírá na svahu nad chodníkem stoupajícím od podchodu bývalé železniční trati směrem k památníku na Vítkově. Extrémně suchý svah byl z hlediska zahradní údržby dlouholetým problematickým místem, dosavadní travnatý porost byl v letních měsících zcela vyschlý a spálený.
Pro stabilizaci rostlin vinné révy byl na Vítkově použit tradiční materiál, akátové kůly. Vinice je obklopena historizujícím kovovým oplocením, které vhodně dokresluje celkový nový vzhled tohoto místa. Celkové náklady na revitalizaci území a založení vinice včetně oplocení činily 4,2 milionu korun a byly plně hrazeny z pražského rozpočtu.
Nová vinice na Vítkově, v pozadí je vidět památník. Foto: MHMP
Vinice k Praze neodmyslitelně patří, v minulosti jich na území hlavního města bylo výrazně víc než dnes. K velkému rozmachu došlo za vlády Karla IV. V následujících staletích došlo s ohledem na válečné konflikty a především kvůli rozšiřování metropole k zániku mnoha vinic.
Někde byly vinná réva nahrazována jinými plodinami. V posledních letech jsou však v Praze zaniklé vinice obnovovány a zakládány zcela nové. Jako třeba letos na jaře na severu metropole v Lysolajích. Vinice tam byla založena v bývalé Denkrově pískovně.
V rámci úprav svahů, které vznikly v rámci těžby, bylo vysazeno 540 hlav vinné révy, dvě bílé odrůdy, jedna červená. Všechny z Mělníka. Vinice je směřována na východ, první sklizeň by mohla být za dva nebo tři roky. Mezi nejznámější patří vinice sv. Kláry a Salabka v Troji, vinice Máchalka ve Vysočanech nebo Grébovka na Praze 2.
Podle loňské situační a výhledové zprávy ministerstva zemědělství bylo v Česku v roce 2016 celkem 17 700 hektarů vinic, vinnou révu pěstovalo 18 200 lidí. Mezi nejčastějšími pěstovanými odrůdami byly Veltlínské zelené, Müller Thurgau, Ryzlink rýnský a Ryzlink vlašský z bílých odrůd, Svatovavřinecké, Frankovka, Zweigeltrebe a Rulandské modré z modrých odrůd.