dnes
Středa - jasno
4°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pátek - prehanky-snih-dest
4°C
V Praze pokračuje modernizace semaforů a ústředen, čekání na červenou se zkracuje
Ilustrační foto: archiv TSK

V Praze pokračuje modernizace semaforů a ústředen, čekání na červenou se zkracuje

Loni a v prvním pololetí letošního roku bylo v Praze obnoveno nebo nově vybudováno celkem 27 semaforů. Tato modernizace je dlouholetou koncepcí, která má za cíl výstavbu nových, obnovu stávajících a údržbu všech světelných signalizačních zařízení (SSZ) na území hlavního města.

Celkový počet světelných signalizačních zařízení v Praze je 626 a z toho je 125 semaforů samostatných přechodů, 321 semaforů je centrálně řízeno, 243 je jich na tramvajové síti, 147 SZ preferujících tramvaj a 180 preferujících autobus.

„Modernizace začala již v roce 2007 a plánovaná je až do roku 2022. Po tuto dobu by mělo dojít k obnově všech původních světelných signalizačních zařízení na území Prahy v naší správě. Momentálně je celá akce v necelé polovině. Od roku 2007 bylo obnoveno 107 zařízení a 61 jich máme kompletně nových,“ uvedl Ladislav Pivec, šéf TSK

V rámci modernizace se také buduje nové kabelové propojení mezi semafory, což umožňuje jejich připojení k oblastním dopravním řídicím ústřednám, kterých je v Praze celkem 11 a současně probíhá výměna starých ústředen za nové.

„Připojení světelné signalizace k moderní oblastní dopravní řídicí ústředně umožní nejen řízení dopravy v širším kontextu, ale zejména přímé řízení z hlavní dopravní řídící ústředny, která je jednou z nejmodernějších v Evropě. Umožní nám to mít přehled o aktuálním stavu těchto zařízení, který je důležitý pro operativní správu, údržbu a kontrolu správné funkčnosti. Dynamické řízení přináší řidičům nejen zkrácení stání na červenou, ale zároveň přispívá k bezpečnosti a plynulosti provozu na komunikacích,“ dodal Ladislav Pivec.

Déle jsou na některých přechodech instalována odpočítadla času. Toto zařízení ukazuje čas do konce signálu „stůj“ nebo „volno“, tedy do zhasnutí červeného nebo zeleného světla. Jsou umístěna na přechodech pro chodce u řízených křižovatek Legerova – náměstí I. P. Pavlova a Sokolská – náměstí I. P. Pavlova, na přechodu přes Křižovnickou ulici u Karlova mostu a na přechodu přes Dlouhou ulici na křižovatce s Revoluční ulicí.

Další odpočty času jsou k vidění na světelných křižovatkách u Čechova mostu a v Korunní ulici na přechodu pro chodce u Sázavské ulice a na křižovatce s Kladskou ulicí.

Nové a obnovené SSZ:

2013

Černokostelecká – Dřevčická

Na hlavní – přechody u zastávky Březiněves

Bohdalecká – přechod u zast. Bohdalec

Komořanská – přechod Na Homoli

Opatovská – přechod u zastávky Metodějova

Radlická – přechod Karla Engliše

Evropská – přechod Súdánská

Čimická – K Ládví

Poděbradská – přechod u zastávky Kabešova

Švehlova – Hostivařská

Klimentská – Stárkova

Křižovnická – Kaprova

Vyšehradská – Benátská

náměstí Míru – Francouzská

Vídeňská – U krčského nádraží

Opatovská – Ke kateřinkám

Patočkova – Střešovická

Prosecká – Františka Kadlece

Prosecká – Čuprova

Broumarská – Cíglerova

Čuprova – Na Žertvách

Českobrodská – Rožmberská

2014

K Barrandovu – Wassermannova

Černokostelecká – smyčka Černokostelecká

Plzeňská – Jeremiášova

Radlická – Pod vodovodem

Evropská – Alžírská


Další články
Nahoru