Dnes Středa - skorojasno 15°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 20°C
Středa 22. 9. 2021
Svátek má Darina
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
V Praze podalo kandidátky 21 stran a hnutí, méně než minulé volby
Ilustrační foto: archiv

V Praze podalo kandidátky 21 stran a hnutí, méně než minulé volby

V Praze podalo na magistrát kandidátku do podzimních voleb do Sněmovny 21 stran, z toho dvě koalice. ČTK to sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman. Před čtyřmi lety se o hlasy voličů ucházelo 29 politických subjektů. Strany měly včera  k 16:00 poslední možnost podat listiny pro sněmovní volby, které se konají 8. a 9. října 2021. Politické subjekty v hlavním městě průběžně zveřejňovaly své kandidáty.

„Nyní následuje fáze přezkumu kandidátních listin a prostor na opravy. Do pondělí 9. srpna do 16:00 mohou kandidující subjekty ještě doplňovat další kandidáty do kandidátních listin a měnit jejich pořadí," uvedl Hofman.

Většina politických stran zaslala své listiny do konce minulého týdne. Našla se však čtveřice těch, které je zaslaly až včera. Také před čtyřmi roky podávaly některé strany na magistrát kandidátky těsně před vypršením limitu.

Společnou kandidátku Pirátů a STAN povede v Praze pirátská poslankyně a první místopředsedkyně strany Olga Richterová a dvojkou bude předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek. Třetí místo připadne STAN a obsadí ho místostarosta Prahy 6 Jan Lacina. Na čtvrtém a pátém budou pirátští poslanci Ondřej Profant a Jan Lipavský.

Na kandidátce koalice Spolu je po Markétě Pekarové Adamové (TOP 09) na druhém místě starostka Prahy 2 a poslankyně Jana Černochová (ODS). Třetí je poslanec Marek Benda (ODS) a čtvrtý starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09).

Ten měl být původně na listině níže, pořadí kandidátů TOP 09 se však posunulo po odstoupení Dominika Feriho kvůli obvinění ze sexuálního obtěžování několika dívek, o kterém napsaly servery Alarm a Deník N. Na pátém místě je za KDU-ČSL lékař a zastupitel Prahy 12 Tom Phillip.

Kandidátky schválily krajské sněmy vládních ANO a ČSSD. Kandidáty ANO povede poslanec a pražský zastupitel Patrik Nacher. V případě ČSSD krajská konference nahradila původního lídra, bývalého ministra zahraničí Tomáše Petříčka, ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou. Trojici v čele kandidátky doplnili bývalý předseda Zelených Matěj Stropnický a někdejší předseda vlády Vladimír Špidla.

SPD má ve svém čele v Praze pracovníka Arcibiskupství pražského Josefa Nerušila. Uskupení Trikolora, Svobodní a Soukromníci pak podle jeho webu vede podnikatel Radomil Bábek. Hnutí Přísaha, které založil bývalý policista Robert Šlachta, povede jako nezávislý kandidát Jiří Hynek.

Jako první podaly kandidátky již minulé úterý Volte Pravý Blok www.cibulka.net a KSČM, kterou do voleb povede bývalá pražská zastupitelka a poslankyně Marta Semelová. V roce 2017 ji ve volbách díky preferenčním hlasům přeskočil poslanec Jiří Dolejš.

Volte Pravý Blok www.cibulka.net vede bývalý disident a publicista Petr Cibulka, který je známý například zveřejněním seznamu spolupracovníků komunistické Státní bezpečnosti. Volný blok poslance Lubomíra Volného by měla vést bývalá politička a novinářka Jana Bobošíková.

V Praze vyhrálo v roce 2017 volby hnutí ANO s 20,35 procenta hlasů. Druzí skončili Piráti, pro které hlasovalo 17,59 procenta pražských voličů, a třetí ODS, pro kterou hlasovalo 16,22 procenta voličů. Čtvrtou pozici obsadila TOP 09, která získala 12,64 procenta hlasů. Pátá SPD měla 5,81 procenta, šestá ČSSD 5,57 procenta a sedmý STAN dostal 5,05 procenta hlasů.

politicke-subjekty-kandidujici-volby-2021


Autor: ČTK

Zastupitelé Prahy 4 se sejdou na 17. zasedání

20. září 2021 v 09:04

V probíhajícím volebním období se zastupitelé Prahy 4 sejdou ve středu 22. září od 13 hodin v zasedacím sále historické Nuselské radnice (Táborská 500) na svém 17. zasedání.

Zastupitelstvo Prahy 4 zasedne mimořádně

16. září 2021 ve 23:20

Mimořádné zasedání Zastupitelstva městské části Praha 4 se uskuteční v pátek 17. září od 13 hodin v zasedacím sále historické Nuselské radnice (Táborská 500).

Další články
Nahoru